Pre deti z celého Slovenska vytvorili lesníci unikátny priestor
Na Slovensku máme viacero lesných škôlok. V Leviciach však otvorili prvú lesnú školu svojho druhu v krajine. Určená bude prioritne deťom, vítané sú však všetky vekové kategórie. Školu z bývalého nevyužívaného skladu prerobil štátny podnik Lesy SR.
„Cieľom našej lesnej školy je priblížiť sa a otvoriť povedomiu širokej verejnosti a hlavne ukázať deťom, ako les vzniká a ako sa pestuje, pretože les sa musí pestovať. Aby si uvedomili, ako sa oň treba starať, aby bol vždy pekný, zdravý, aby sme nemali suché a choré stromy v lesoch,“ vysvetlil Jozef Habara, riaditeľ Odštepného závodu Levice, pod ktorý lesná škola spadá.
Vybudovanie školy bolo súčasťou cezhraničného projektu. Partnerom bolo Maďarsko, kde podobná škola spolu s návštevníckym centrom vznikla v prihraničnej obci Somoskö. Náklady na oba projekty dosiahli takmer 1 a pol milióna eur, drvivá väčšina pochádzala z eurofondov.
Slovenský unikát
Lesná škola má byť podľa štátneho podniku na Slovensku unikátom. Využije sieť lesných pedagógov, ktorú Lesy SR majú.
„Ide aj o ústretový krok smerom k verejnosti. Lesná pedagogika je jednou z našich verejnoprospešných aktivít. V lesnej škole v Leviciach bude lesná pedagogika prebiehať prostredníctvom vyškolených lesných pedagógov. Samozrejme, sledujeme tým najmä vzdelávanie a environmentálnu výchovu mladšej generácie, aby dokázala čo najlepšie pochopiť opodstatnenosť lesných ekosystémov a lesníctva ako takého,“ uviedol generálny riaditeľ Lesov SR Tomáš Čuko.
Na rozdiel od bežných lesných škôlok, ktoré navštevujú deti predškolského veku ako materské školy, lesná škola v Leviciach je prístupná návštevníkom z celého Slovenska. Podmienkou je, aby prichádzali ako organizované skupiny – či už školské, seniorské a iné.
„Táto lesná škola je iná v tom, že tu máme pripravené učebne, kde sa deťom venujú vyškolení pedagógovia. Návštevníci majú možnosť ohmatať kožu zvierat na vypreparovaných zvieratách, môžu zážitkovo ohmatať kôru, lesné plody, semená, môžu vytvárať vtáčie búdky, pracovať s prírodným materiálom v lesnej dielni. Máme tu aj expozíciu preparátov, čiže je tu väčší záber ako len samotná téma prírody,“ dodal Habara.
Popri vzdelávaní je cieľom lesníkov aj zlepšiť povesť v očiach verejnosti.
„Práca lesníkov je v mnohých ohľadoch vnímaná negatívne, na druhej strane si treba uvedomiť, že je to ťažká a potrebná práca. Zanecháva aj isté dôsledky na pôde či stromoch, avšak čím šetrnejšie a citlivejšie pristupujeme k lesu, aj krajina vyzerá lepšie,“ dodal riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva na MPRV SR Michal Tomčík.