Poľsko ako náš spojenec pri reforme SPP
Budúcnosť spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ po roku 2013, systém priamych platieb, politika kvality potravín a zaručené tradičné špeciality boli témami poľsko-slovenského bilaterálneho stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v pondelok 31. januára vo Varšave.
„Šéfovia rezortov pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Poľska a Slovenska Marek Sawicki a Zsolt Simon na spoločnom rokovaní otvorili viacero otázok, pričom najpálčivejšou nesporne bola reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ,“ informoval tajomník odboru komunikácie s médiami Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Juraj Kadáš.
Poľská strana požaduje jasné rozdelenie dvojpilierového systému financovania spoločnej agropolitiky, podľa ktorého by sa dala platba na plochu prehľadne vypočítať. Podľa slov ministra Sawického by sa vyplácanie prostriedkov pre farmárov v rámci prvého piliera malo hodnotiť na základe viacerých kritérií, akými sú napríklad počet zrážok či maximálna respektíve minimálna teplota na danom území. Druhý pilier by mal slúžiť ako podporný systém pre financovanie originálnych poľnohospodárskych technológií a súčasne ako inovatívny a rozvojový nástroj moderného európskeho poľnohospodárstva. Nevyhnutné je taktiež nájsť zhodu v názore na kofinancovanie z národných rozpočtov, ktoré by malo prebiehať podľa rovnakého kľúča pre všetky členské krajiny EÚ.
Minister Simon ocenil blízkosť postojov oboch krajín a podčiarkol potrebu spolupráce ako jedinej schodnej cesty. Vyzdvihol dôležitosť minuloročnej Bratislavskej deklarácie, ktorú v novembri 2010 podpísalo 6 nových členov EÚ a ku ktorej sa postupne pridávajú i ďalšie krajiny. Podľa Simona je potrebné hľadať rôzne spôsoby, aby bola spoločná poľnohospodárska politika reformovaná spravodlivo. Je podľa neho potrebné zamyslieť sa nad spôsobom, ktorý by prerozdeľoval finančné prostriedky pre farmárov nových členských krajín objektívnejšie.
Šéf MPRV SR zhodnotil aj prístup starých členských štátov, ktoré podľa jeho slov vstupom východoeurópskych krajín do EÚ získali za málo peňazí veľký trh. Dodal, že jedine vytrvalou prácou je možné presvedčiť štáty starej európskej pätnástky, aby podporili spoločnú pozíciu nových členov EÚ. Simon prisľúbil, že svoj názor bude tlmočiť aj na svojom tohtotýždňovom rokovaní s nemeckou ministerkou Ilse Aignerovou.
Podľa Simona je dôležité vyslať jednoznačný signál, že obe krajiny v otázke reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky zastávajú rovnaký názor, čoho dôkazom je aj ministrom Simonom deklarovaná slovenská pomoc pri nadchádzajúcom poľskom predsedníctve EÚ.