Poľnohospodárstvo je podľa RPPK v najzložitejšej situácii od vzniku SR
Regionálne poľnohospodárske a potravinárske komory (RPPK) upozorňujú vládu a Národnú radu SR, že slovenské poľnohospodárstvo sa nachádza v najzložitejšej situácii od vzniku SR. Vyplýva to z vyhlásenia predsedov RPPK, prijatého dnes na ich pracovnej porade v Očovej.
V roku 2006 ocenili, že poľnohospodárstvo, potravinárstvo a vidiek sa stali jednou z priorít štátnej hospodárskej a sociálnej politiky, čomu zodpovedá aj agrárna časť vládneho programu.
„Jeho viaceré časti zostali nenaplnené a pre rok 2010 sa dokonca v štátnom rozpočte počíta s poklesom zdrojov na priame platby a s výrazným krátením prostriedkov na štátnu pomoc pre agropotravinársky komplex,“ konštatovali predsedovia.
Tento krok podľa nich prichádza v najnevhodnejšom období, pretože kľúčové odvetvie vidieckej ekonomiky musí prekonávať mimoriadne vážne dôsledky odbytovej a finančnej krízy, ktoré ho čoraz viac existenčne ohrozujú.
„Apelujeme na štátnu exekutívu, aby nepodceňovala dôsledky súčasného negatívneho vývoja a pri hľadaní východísk na zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja nášho poľnohospodárstva a potravinárstva čerpala podnety z dokumentu Návrh opatrení zameraných na obnovenie domáceho dopytu a využitia produkčných kapacít v poľnohospodársko-potravinárskom komplexe SR z pohľadu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorý 22. apríla 2009 prerokovala a vzala na vedomie vláda SR,“ pripomenuli.
Vo svojom vyhlásení predsedovia RPPK žiadajú poslancov Národnej rady SR, aby pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na rok 2010 rešpektovali programové vyhlásenie vlády SR a pozmeňujúcim návrhom k vládnemu návrhu štátneho rozpočtu na rok 2010 zabezpečili v kapitole Ministerstva pôdohospodárstva SR 30-% národný doplatok priamych platieb a zvýšenie prostriedkov pre štátnu pomoc na úroveň, ktorá zabezpečí konkurenčnú schopnosť slovenských poľnohospodárov. V opačnom prípade sa nepodarí zastaviť nepriaznivý vývoj agropotravinárskeho komplexu, čo by malo negatívny vplyv na sociálno-ekonomickú stabilizáciu celého vidieckeho priestoru.
„V prípade nesplnenia týchto požiadaviek budeme nútení organizovať petičné akcie, protesty a iné formy nespokojnosti,“ avizovali predsedovia RPPK.
TASR o tom informoval tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.