Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Orechov bude menej, môže za to škodca

Orechov bude menej, môže za to škodca
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pestovatelia orechov po celom Slovenku bojujú so škodcom, takzvanou vrtivkou orechovou. Drobné červíky spôsobujú sčernanie orechov a ničia veľké časti úrody v sadoch.

„Tento škodca k nám prišiel asi pred piatimi rokmi z južných krajín Európy a postupne sa aj u nás rozšíril.  A keďže spôsobuje červivosť orechov, tento rok máme oveľa nižšiu úrodu, ako po minulé roky. Celkovo bude asi aj o 40 percent menej orechov ako vlani,“ uviedol šéf Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.

V niektorých sadoch škodca zlikvidoval aj viac ako 50 percent úrody. V Rúbani v okrese Nové Zámky, kde orechy dosiaľ pestovali bez postrekov, budú škody ešte vyššie.

„Dosiaľ mohli byť pestované takmer bez chemickej ochrany a boli v podstate bio, a teraz nám vrtivka orechová spôsobila takúto pohromu. Budeme mať možno aj o 90 percent menej úrody ako minulý rok,“ vysvetlil Ondrej Korpáš.

Záujem o pestovanie orechov pritom na Slovensku rastie. Medzi rokmi 2016 a 2018 výmera stúpla o 400 hektárov, na celkových 1247 hektárov. Môže za to aj vyšší záujem spotrebiteľov o slovenské orechy. Ročne drvivú väčšinu našej spotreby dovážame.

„Vlani sme vypestovali 28-ton orechov, ale doviezli sme 552-ton. Medzi krajiny, z ktorých najviac dovážame, patrí Kalifornia a Srbsko. Vo všeobecnosti má každá krajina už orechov mierny nedostatok, lebo tieto plodiny idú do popredia. Spotreba sa z roka na rok zvyšuje. Momentálne naši ovocinári hovoria, že ročná spotreba orechov u nás je ďaleko cez 500 ton,“ vyjadrila sa Jana Holéciová z SPPK.

Keďže dopyt po orechoch stúpa a navyše ich pestovatelia bojujú s nákazou, ktorá úrodu zníži, dá sa očakávať rast cien. Ten sa na tento rok odhaduje na úrovni 10-percent.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments