Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Náklady na výrobu kravského mlieka sú vysoké

Náklady na výrobu kravského mlieka sú vysoké
insert_photoSZPM - Vystúpenie Jána Vajsa na Dni prvovýrobcov mlieka 2014

Nárast počtu dojníc za ostatný polrok, zväčšovanie rozdielu medzi nákupnými cenami európskych a domácich chovateľov a rezervy v domácej zootechnike odhalil jubilejný Deň prvovýrobcov mlieka, ktorý sa konal v stredu (29. októbra 2014) v okrese Zvolen.

„Za desať rokov sa znížil počet dojníc o 29 percent, úžitkovosť sa zvýšila o 21 percent a produkcia kravského mlieka klesla o 14 percent,“ zhrnula stav od roku 2004 Margita Štefániková, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka, ktorý podujatie aj organizoval.

Aktuálne čísla potvrdzujú, že sa situácia v hovädzom dobytku mení. Za ostatný polrok narástol počet dojníc o 5 500 kusov, na viac ako 152 tisíc.

„V roku 2013 dosiahla štandardizovaná nákupná cena surového kravského mlieka v Slovenskej republike úrovne 31,71 centa za kilogram. V roku 2012 bola táto hodnota na úrovni 28,82 centa za kilogram,“ uviedla Margita Štefániková.

V roku 2014 sa táto prepočítaná cena zohľadňujúca 3,7 percenta tuku a 3,3 percenta bielkoviny pohybuje v intervale 32 až 34 centov za kilogram. Priemerná cena v štátoch Európskej únie dosahuje 35 až 38 centov. Za ostatné obdobie sa rozdiel medzi Slovenskom a priemerom Európy zväčšuje.

„Podpory výroby mlieka na Slovensku prepočítané na jeden kilogram dosiahli v roku 2010 hodnotu 3,8 centa za kilogram, v roku 2011 to bolo 3,2 centa, v roku 2012 len 2,2 centa a v minulom roku sa podpory prepadli na 1,7 centa. Aktuálny rok sú podpory na úrovni 3,8 centa,“ uviedla Margita Štefániková.

Podpory na dojnicu a rok dosahujú z prvého piliera SPP úroveň 203 eur a štátna pomoc s DPH je na úrovni 46 eur. Pri prepočte na priemernú ročnú úžitkovosť na úrovni 6400 kilogramov na dojnicu to vychádza na uvedených 3,8 centa za kilogram produkcie.  

Napriek priaznivejším priemerným nákupným cenám, ako aj zvýšeným podporám na dojnice, SZPM nepredpokladá, že sektor provýroby mlieka dosiahne zisk.

„Náklady na kilogram surového kravského mlieka sú vysoké. Pokiaľ na Slovensku podľa štatistiky dosahujú 42 centov za kilogram, v Českej republike to je 33 centov, v Maďarsku 28 centov a v Poľsku dokonca 26 centov,“ uviedol Ján Vajs, generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Ako poukázal, v Maďarsku a v Českej republike dosahujú chovatelia aj vyššiu priemernú úžitkovosť. Na Slovensku dosahuje 17 percent subjektov úžitkovosť pod 5 tisíc kilogramov na dojnicu a rok.

„Medziobdobie nad 430 dní má dokonca 43,4 percenta subjektov,“ uviedol Ján Vajs.

Ten si okrem iného všimol, že podiel odbytových organizácií na predaji mlieka dosahuje len 25 percent. Pritom tí chovatelia, ktorí speňažujú produkciu spoločne, dosiahli vyššiu cenu. Za prvých deväť mesiacov roka 2014 o 0,64 centa za kilogram.

„Často je nedostatočne využitá aj kapacita spracovateľov. Tá napríklad pri výrobe konzumného alebo trvanlivého mlieka dosahuje len niečo vyše 50 percent. Pri niektorých výrobkoch je to dokonca ešte menej,“ povedal Ján Vajs.

V najbližšom období čaká našich prvovýrobcov zrušenie mliečnych kvót, ktoré sa stane realitou po 1. apríli 2015. Len zvládnutie tohto kroku cez vzájomnú spoluprácu rezortného ministerstva, agrárnej samosprávy a samotných chovateľov môže priniesť odvetviu potrebnú stabilitu do budúcich rokov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: SZPM - Vystúpenie Jána Vajsa na Dni prvovýrobcov mlieka 2014

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik z HN
agrarnik z HN
12. november 2014 14:22

Tu sa stále zabúda na skutočnosť, že každá krajina má inú fiškálnu politiku a daňové a odvodové zaťaženie, vstupy energie sú na Slovensku najvyššie z okolitých štátov. Nechcem obhajovať subjekty s nízkou úžitkovosťou a z chabými reprodukčnými ukazovateľmi dojníc, ale keď hodnotiť a porovnávať s ostatnými krajinami tak to treba… Celý komentár »