Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Mozaika prvého výstavného dňa. 450 vystavovateľov dokazuje, že slovenský agrosektor žije!

Mozaika prvého výstavného dňa. 450 vystavovateľov dokazuje, že slovenský agrosektor žije!
insert_photoFacebook Agrokomplex

Národné výstavisko v Nitre otvorilo svoje brány už po 48. raz. Na ploche 10 tisíc štvorcových metrov sa rozložili vystavovatelia agrotechniky, pavilóny a uličky medzi nimi zas obsadilo štyri stovky vystavovateľov z ôsmich krajín sveta, samozrejme, dominuje Slovensko.

„Výstavníctvo sa oproti predpandemickým rokom niekam posunulo – nie je to v takom rozsahu ako v minulosti, ale oproti predchádzajúcemu roku sme mali vyšší záujem vystavovateľov. Verím teda, že výstava bude veľmi úspešná,“ uviedol riaditeľ národného výstaviska Jozef Pavle.

Témou tohtoročnej výstavy je návrat ku koreňom.

„Aby si ľudia začali uvedomovať, že sa niekedy treba otočiť do minulosti a porozmýšľať nad tým, čo sa spravilo dobre, čo sa možno mohlo spraviť lepšie a zároveň hľadať nejakú inšpiráciu, aby sa poľnohospodárstvo mohlo rozvíjať aj v ďalšom období,“ dodal Pavle.

Vlastné výrobky

Medzi vystavujúcimi možno nájsť značky a produkty známe zo supermarketov, ale aj také, ku ktorým sa spotrebitelia dostanú predovšetkým v lokálnych predajniach.

„Ako družstvo fungujeme už od roku 1976, ale naša mäsovýroba bude mať v septembri 5 rokov. Predstavujeme tu vlastné výrobky z nášho chovu. Chováme ošípané aj hovädzí dobytok a všetko okrem odporazenia si spracovávame sami,“ vysvetlil Ľuboš Podoba, predseda PD Brezina Pravotice.

Pri stánku so slovenskými klobásami či slaninou nebola o spotrebiteľov núdza.

„Odkedy sme spustili mäsovýrobu, priznávam, že záujem ľudí každým dňom rastie. Ale keď si zoberieme len minulý rok, stavy ošípaných v rámci Slovenska klesli o 20 percent, máme ich žalostne málo. My sme v rámci nášho, bánovského okresu, jediný spracovateľ ošípaných. Aj to bol podnet k tomu, aby sme túto výrobu rozbehli,“ dodal Podoba.

Mliečne výrobky aj slovenský olej

Záujem spotrebiteľov zaznamenali aj v stánku Školského hospodárstva Búšľak.

„Na výstave predstavujeme farmárske mliečne výrobky z biochovu a slovenský slnečnicový olej. Situácia v rámci poľnohospodárstva bola v poslednom roku náročná, ale fungujeme ďalej. Spotrebitelia záujem majú. Rozprávame s nimi o dorábaní slovenských potravín. Druhá vec je však to, ako sa potom rozhodujú v obchode a po čom siahajú, keď porovnajú ceny domácich produktov, a tých zahraničných,“ uviedol Ladislav Matyó z podniku.

Na výstave sa prezentuje aj asi 600 kusov hospodárskych zvierat. Nechýba gazdovský dvor zameraný najmä na deti, ani vystavené dojnice či plemená mäsového dobytka.

„Máme tu päť plemien mäsového dobytka, ktorými chceme ukázať, že aj na Slovensku vieme dorobiť kvalitnú hovädzinu. To teľa cicia svoju matku až do odstavenia, potom sa pasie na našich, slovenských pasienkoch. Dotačná politika štátu by sa mohla viac zamerať na to, aby získal slovenský spotrebiteľ. Môžeme mať na tanieri slovenskú hovädzinu, ktorú sú dnes chovatelia často nútení vyvážať do zahraničia. Cenotvorba ich nepustí. Sú to podnikatelia, musia zohľadňovať to, že v zahraničí dostanú viac,“ vyjadril sa Ivan Nemčovský, riaditeľ Zväzu chovateľov mäsových kráv na Slovensku.

Medzinárodná súťaž

Pozornosť na výstavisku pútali aj súťaže mladých študentov zo 17 krajín sveta, ktorí si merali sily vo viacerých agrodisciplínach. V rámci súťaže Agro challenge 2023 súperili budúci farmári z rôznych kútov Európy napríklad vo výmene nožov na rotačnej kosačke či pílení a rúbaní dreva.

„Táto súťaž je putovná, my hostíme šiesty ročník. Je do nej zapojených 24 krajín Európy, takže každá krajina zorganizuje jeden ročník súťaže, na budúci rok by to malo byť Estónsko,“ uviedol Ľuboš Černý, riaditeľ SOŠ veterinárnej v Nitre, ktorá súťaž hostí a organizuje. Počas dvoch dní mladí farmári odsúťažia celkovo v osemnástich disciplínach.

Výstava prináša aj bohatý sprievodný program v podobe diskusií. V prvý deň sa hovorilo o regeneratívnom poľnohospodárstve, aj o potrebe riešenia nedostatku pracovných síl v sektore. Ide o témy, ktoré za prioritu pri hľadaní riešení označili aj predstavitelia štátu, ktorí sa zúčastnili na otvorení.

„Dúfam, že aj takéto výstavy pomôžu tomu, aby mladí ľudia pochopili, že poľnohospodárstvo je dnes niečo úplne iné ako pred desaťročiami. Je moderné, produkuje pre nás kvalitné a zdravé potraviny za dostupnú cenu a je to aj o tom, ako vyzerá život na vidieku,“ uviedol Ľudovít Ódor, predseda úradníckej vlády.

„Inovácie sú jednoznačne prvok a kľúč, ktorý musíme aplikovať, či už je to v chove zvierat alebo pri výrobe a spracúvaní potravín, respektíve pri obrábaní pôdy. Dnes tu máme aj veľa mladých ľudí a vzdelávanie by práve oni mali vnímať ako prvok, ako ich pritiahnuť do tohto rezortu, aby nové myšlienky, ktoré získajú doma alebo v zahraničí, vedeli pretaviť v tomto rezorte,“ uzavrel aj Jozef Bíreš, aktuálny minister pôdohospodárstva.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Facebook Agrokomplex

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments