Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Mliečny summit sa v Berlíne skočil prísľubom rýchlej pomoci

Nízka výkupná cena mlieka v EÚ existenčne ohrozuje jeho producentov. Nemecký spolkový minister pôdohospodárstva Christian Schmidt podľa DPA a televíznej spravodajskej stanice N24 ešte pred včerajším „mliečnym summitom“ v Berlíne oznámil okamžité opatrenia na podporu producentov mlieka.

„Pomôžem v daňovej oblasti, pomôžem pri zabezpečení existencie.“ Minister ich zopakoval aj na stretnutí s predstaviteľmi agrárneho sektora, spracovateľov mlieka a obchodných sietí.

Spolková vláda vyčlení podľa ministra na investičnú pomoc sektoru „100 + x miliónov eur“. Pri riešení krízy však budú musieť splniť svoje úlohy aj spolkové krajiny.

Producenti mlieka dostávajú teraz od jeho spracovateľov aj menej ako 20 centov za liter. Výkupná cena sa dostáva čoraz viac do rozporu s reálnymi nákladmi na jeho získanie. Cena bude musieť vzrásť. Minister je o tom pevne presvedčený. Tiež si myslí, že spotrebitelia sú pripravení platiť za produkt primeranú cenu.

Schmidt súčasne oznámil, že chce prijať dlhodobé opatrenia na usmernenie trhu s mliekom. Hovorí o novej kreativite, nových trhových produktoch, ale musia sa nastoliť aj otázky manažmentu.

Predseda Nemeckého združenia chovateľov dojníc Romuald Schaber v rozhovore pre Bavorský rozhlas navrhol dočasné dobrovoľné zníženie produkcie mlieka. Akcia sa však musí uskutočniť na celoeurópskej úrovni.

V Nemecku je podľa štatistických údajov spolkového ministerstva pôdohospodárstva 73.300 mliečnych fariem. Ročne dodajú na trh 32 miliónov ton mlieka. Najviac sa ho produkuje v Bavorsku a v Dolnom Sasku. Na farmách sa chová priemerne 57 dojníc. V Bavorsku ich je priemerne po 35 v Meklenbursku-Predpomoransku ich majú po 220.

V diskusiách televíznych a rozhlasových staníc sa o mliečnej kríze hovorí, že rast výkupnej ceny mlieka sa dá vyriešiť iba znížením jeho nadprodukcie. Nikto však zatiaľ nevie povedať, ako sa to dá dosiahnuť v Nemecku a najmä v celej EÚ.

Minister Schmidt uviedol, že jeden „mliečny summit“ nemohol problematiku vyriešiť. S kolegami zo spolkových krajín už rokoval v piatok (27.5.). Stretne sa s nimi v utorok (31.5.) a ešte viackrát v blízkej budúcnosti.

Spolkový zväz roľníkov dnes po summite vyhlásil, že prísľuby zo stretnutia treba splniť čo najrýchlejšie. Jeho prezident Joachim Rukwied očakáva, že „jeho prvé výsledky sa prejavia do dvoch mesiacov, dlhšie čakať nemôžu“.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
31. máj 2016 21:44

Taký prístup by som bral aj u nás. Ale…….?

Ladislav
Ladislav
1. jún 2016 8:35

Je tam dost nejasnosti, 1: ako chcu oficialne poskytnut pomoc v ramci pravidiel EU 2: chce znizovat „nadprodukciu“ v celej EU, niesom expert v oblasti statistik, ale podla mojho nazoru nadprodukciu ma v prvom rade Nemecko(73000 mliecnych fariem?), ako my mozeme znizit nasu ked ziadnu nemame, ci mame znizit existujuci… Celý komentár »

daniela
daniela
1. jún 2016 9:07

Ani plánovaných 5 centov na kg neporieši žalostný stav v chove dojníc, p.ministerka by bola rada keby sme riešili rekonštrukcie v chove HD , pýtam sa v tejto situácii kto pôjde do rekonštrukcie, iba ak je veliký kapitál, ale z poľn.výroby určite nie je.

Ivan Figura
Ivan Figura
1. jún 2016 9:13

Očakával som výsledok zo summitu ale čítam len aké opatrenia budú v Nemecku a čo bude u nás? Prečo sa zrušili kvóty? Myslim že to počas ich existencie celkom dobre fungovalo. Čo je za tým? Kto potrebuje túto krízu a kto z nej bude profitovať? Naša vláda stále mlčí len… Celý komentár »

jm
jm
1. jún 2016 13:39

Je celkom reálne čo sa píše že nákupná cena v nemecku je cca 20 eurocentov. No len ak niekto povedal A tak by mal povedať aj B .To je koľko majú štátny príplatok. Z rakúskej farmi priamo mám informáciu .Za jeden kilogram mlieka 18 eurocentov plus štátny doplatok 25 eurocentov.Sumár… Celý komentár »

Laco
Laco
7. jún 2016 10:55

Nemecká „investičná pomoc sektoru „100 + x miliónov eur“.“ má jednu neznámu a to koľko bude to „x“?
Okrem toho táto informácia má jednu tajničku, ako ide dokopy investičná pomoc a znižovanie produkcie. Nechystá Nemecko pravý opak?