Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Komora rokuje v Kyjeve aj o dôsledkoch výčinov počasia

Komora rokuje v Kyjeve aj o dôsledkoch výčinov počasia
insert_photoSPPK

V Kyjeve dnes rokujú najvyšší predstavitelia agrárnych komôr krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Ukrajiny. „Zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) s napätím očakávajú predovšetkým aktuálne informácie svojich partnerov o výčinoch počasia v okolitých štátoch a ich predpokladaných dôsledkoch na výšku a kvalitu tohtoročnej úrody kľúčových agrárnych plodín,“ informoval tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

„Naše poľnohospodárstvo postihli záplavy v nebývalom rozsahu, a preto sme zvedaví, ako sa prejavili v susedných krajinách, ktoré významne ovplyvňujú náš trh,“ povedal predseda SPPK Milan Semančík.

Za dôležitú označil koordináciu postupov krajín V4 i ďalších členov EÚ pri formovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2013. Na ňu sa každoročne vynakladá 44 % rozpočtu EÚ a venuje sa jej približne 60 % európskej legislatívy. Pre nové členské štáty EÚ sa z hľadiska budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky stáva kľúčovou otázka vyrovnania podnikateľského prostredia, vrátane priamych platieb, ktoré sa v súčasnosti poskytujú vo väčšej výške pre staré členské krajiny.

„Sme za zachovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky aj po roku 2013, avšak musí sa zbaviť súčasných diskriminačných prvkov v podporách. Jej cieľom by malo byť zvyšovanie konkurencieschopnosti európskeho poľnohospodárstva v celosvetovom meradle, nie prehlbovanie rozdielov vo vnútri spoločenstva a riešenie problémov spoločného trhu na úkor ekonomicky slabších členských krajín EÚ. Doterajší nerovnovážny vývoj by predstavoval vážnu hrozbu jeho budúcej stability a v konečnom dôsledku by mohol oslabiť integračné procesy na našom kontinente,“ zdôraznil Semančík.

Výsledkom diskriminačného nastavenia súčasnej podpornej politiky je podľa neho napríklad skutočnosť, že aj po formálnom vyrovnaní priamych platieb na 100-% úroveň by slovenskí roľníci dostávali len 255,80 eura na hektár (ha) poľnohospodárskej pôdy, zatiaľ čo ich konkurenti v ČR 264,60 eura/ha, v Maďarsku 298 eur/ha, Rakúsku 321 eur/ha a Nemecku dokonca až 361,60 eura/ha.

Ešte výraznejšie sú podľa Semančíka rozdiely v poskytovaní štátnej pomoci, ktorá v SR dosahuje iba 2 eurá/ha, zatiaľ čo v ČR 51 eur/ha a Rakúsku dokonca až 277 eur/ha. Priemerná celková podpora v EÚ v uplynulom roku predstavovala približne 277 eur/ha, pričom v Rakúsku bola až 539,40 eura/ha.

„V SR priemerná podpora dosiahla iba 147 eur/ha, teda necelých 53,1 % priemeru spoločenstva,“ dodal.

Stretnutie agrárnych komôr krajín V4 a Ukrajiny vyvrcholí v stredu 16. júna 2010 podpísaním záverečného komuniké.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: SPPK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments