Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Európsky agrokomisár: Pre budúcnosť sú lepším riešením ekoschémy ako GAEC

Európsky agrokomisár: Pre budúcnosť sú lepším riešením ekoschémy ako GAEC
insert_photoEurópska únia - Rada ministrov 26.2.2024.

Ministri poľnohospodárstva EÚ včera (pondelok) v Bruseli rokovali v dramatickej situácii, keď pod oknami európskych inštitúcií horeli pneumatiky, vo vzduchu lietal hnoj a vyše 900 traktorov zablokovalo hlavnú dopravnú tepnu mesta. Farmári v Európe protestujú už týždne a včerajšia demonštrácia mala ministrov poľnohospodárstva upozorniť na ich situáciu.

Tí sa o situácii farmárov vyjadrovali s pochopením, privítali opatrenia, ktoré na jej zlepšenie minulý štvrtok prijala Európska komisia, ale žiadali ísť ešte ďalej.

„Ministri sú zajedno, že situácia nemôže ostať taká, aká je,“ povedal David Clarinval, vicepremiér a minister poľnohospodárstva Belgicka, ktoré aktuálne predsedá v EÚ.

Okrem modifikácie aktuálne platnej legislatívy Spoločnej poľnohospodárskej politiky sa hovorilo aj o revízii strategických plánov i samotného základného dokumentu SPP.

„Komisia navrhla tri opatrenia, ktoré sú zvlášť silné s ohľadom na SPP. Musíme však odlišovať veci, ktoré vieme riešiť v krátkodobom horizonte, od takých, ktoré si vyžadujú dlhšiu prípravu i takých, ktoré sú úplne mimo SPP, ako napríklad medzinárodný obchod alebo geopolitická situácia. Opatrenia ohľadne flexibility či kondicionalít GAEC (Dobré poľnohospodárske a ekologické podmienky) vieme prijať veľmi rýchlo a podporujeme to. Adaptačné procedúry pre strategické plány či základný dokument SPP, to si už vyžaduje viac času,“ povedal David Clarinval na tlačovej konferencii.

Odkaz farmárom

Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov (AGRIFISH) ako celok deklarovala, že „počúva hlasy protestujúcich“, čo potvrdila aj tým, že s reprezentantmi združení farmárov rokovala za okrúhlym stolom. Hlasy ministrov boli miestami rovnako tvrdé, ako hlasy protestujúcich.

Európska únia – Okrúhly stôl so zástupcami farmárov.

„Veľa hnevu vyvolávajú sľuby, ktoré sme nesplnili. Súčasná SPP je byrokratické monštrum,“ uviedol nemecký minister poľnohospodárstva Cem Özdemir.

Pokiaľ na minulom zasadaní AGRIFISH sa hovorilo o strategickom dialógu a budúcnosti poľnohospodárstva, tak terajšie už zdôrazňovalo nevyhnutnosť robiť zmeny okamžite.

„V EK aj v Európskom parlamente je potrebná podpora pre pripravované zmeny SPP. Teoreticky je možné, že sa niečo stihne ešte v aktuálnom mandáte,“ povedal Janusz Wojciechowski, komisár EÚ pre poľnohospodárstvo.

Zmeny podporil aj slovenský minister poľnohospodárstva Richard Takáč, ktorý počas plenárneho zasadania predniesol príspevok o výzvach pre poľnohospodárov. Ocenil, že EK je pripravená otvoriť legislatívu SPP, ale návrhy hodnotil ako „málo ambiciózne“.

„Musíme všetci kričať a zmeniť legislatívu tak, aby sme podporili európskych poľnohospodárov, aby sme ich nelikvidovali a neohrozovali si potravinovú sebestačnosť a nepozerali sa na to, že nám sem z iných štátov dovážajú rôzne komodity,“ povedal novinárom v Bruseli.

Obchod nielen s Ukrajinou

Kým farmárov Slovenska a jeho susedov trápi obchod s Ukrajinou, protestujúci z iných krajín kritizovali ďalšie dohody o voľnom obchode, napríklad Mercosur, ktorý sa týka juhoamerických štátov. Dohodu o voľnom obchode s Ukrajinou Európska komisia minulý týždeň predĺžila o rok, pričom prijala obmedzenia obchodu s tromi komoditami.

Richard Takáč vyjadril nespokojnosť, že sa obmedzenia netýkajú obilia.

„Kým sa nenájde celoeurópske riešenie, na Slovensku budeme mať jednostranné opatrenia na dobu neurčitú,“ povedal novinárom.

Janusz Wojciechowski informoval o tom, že za dva roky vojny na Ukrajine sa z Európy do tejto krajiny vyviezol tovar v hodnote 69 miliárd eur a dovoz predstavoval 50 miliárd eur. V prípade poľnohospodárskych produktov mala EÚ obchodný deficit. Vyviezli sa agrokomodity v hodnote 6 miliárd eur a z Ukrajiny sa doviezli do štátov EÚ v hodnote 25 miliárd eur.

Európska komisia reagovala aj na kritiku nízkych cien potravín v supermarketoch. Zaviazala sa pripraviť opatrenie, ktoré zlepší pozíciu farmárov v potravinovom reťazci a ochráni ich pred neférovými obchodnými praktikami – čo žiadali aj ministri, konkrétne návrhy v tejto veci však nepadli.

Ekoschémy, nie GAEC

Návrhy EK z minulého štvrtka sa týkali predovšetkým zjednodušenia administratívy, kontrol i podmienok na získanie dotácií. Modifikovať by sa mali kondicionality GAEC číslo 1,6,7 a 8, ktoré sa týkajú trávnych porastov, pokrytia pôdy, striedania plodín a úhoru. Európsky komisár sa vyslovil za rozsiahlu zmenu v tejto oblasti.

„Lepšie výsledky v ochrane životného prostredia dosiahneme dobrovoľnými ekoschémami. Pre budúcnosť sú lepším riešením ako GAEC. Mnohí farmári to budú robiť dobrovoľne, ak budú mať k dispozícii adekvátne finančné stimuly. Niektoré ekoschémy sú medzi farmármi veľmi populárne. Sú za zachovanie prírody, ale potrebujú stimuly, nie zákazy,“ povedal Janusz Wojciechowski.

Komisia zahrnula do plánovaných zmien aj návrh českej delegácie prehodnotiť systém plošného monitoringu (AMS) prostredníctvom satelitov, ktorý mal viesť k zníženiu počtu kontrol, ale ten sa naopak zvýšil. Plán znížiť kontroly na polovicu však český minister poľnohospodárstva Marek Výborný označil za nedostatočný.

„Boli by sme tam, kde v minulosti a to nestačí. Nejde iba o tento jeden kontrolný systém, ale obecne treba začať racionálne uvažovať a vrátiť sa k sedliackemu rozumu. Kontroly, hlásenia a dotazníky musia byť rozumné a primerané,“ uviedol.

Komisia sa tiež zaviazala upresniť pojmy „vyššia moc“ a „mimoriadne okolnosti“, v ktorých nemôžu farmári splniť požiadavky SPP a preto nemajú byť za to sankcionovaní. EK zároveň sľúbila realizovať od marca prieskum medzi farmármi, ktorého cieľom je identifikovať hlavné body najvyššej administratívnej záťaže. Výsledok tohto prieskumu by mala EK uverejniť na jeseň tohto roku. Ostatné opatrenia by mala EK schváliť v marci alebo v apríli.

Zjednodušiť modifikácie

Ministri poľnohospodárstva EÚ sa zhodli, že zmeny sa musia prijať rýchlo, ale nemajú byť provizórne, ale majú mať dlhodobú platnosť, aby farmári mohli riadne plánovať svoje činnosti. Vyjadrili názor, že treba zjednodušiť proces modifikácie strategických plánov a navrhovali navýšenie pomoci de minimis.

Európska únia – David Clarinval

„Požiadali sme členské štáty o pripomienky a dostali sme vyše 400 návrhov. Postúpili sme ich komisii ako našu reakciu na krízovú situáciu,“ uviedol David Clarinval na tlačovej konferencii.

Ďalšie zasadnutie európskych agroministrov sa podľa programu zverejneného na stránke Európskej komisie uskutoční 26. marca 2024.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Európska únia - Rada ministrov 26.2.2024.

5 4 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
28. február 2024 12:39

Tak už sa všetko poriešilo. To som rád. Už budeme mať dosť pracovníkov do živočíšnej výroby,bude dosť pracovníkov do zakladania fariem na výrobu zeleniny,bude kto oberať ovocie a nebudú sa musieť rušiť sady. Som starý polnohospodár a s toho,čo stále počúvam na vine,že pomali z polnohospodárskej výroby pre sebestačnosť v… Celý komentár »