Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Chovateľské dni dobytka sa stávajú čoraz viac zaujímavejšími

Medzi farmármi sú čoraz obľúbenejšie aj prehliadky krásy úžitkových hospodárskych zvierat. Aj keď u nás nemajú tradíciu ako napríklad v západnej Európe, v poradí už tretie stretnutie na farme Poľnohospodárskeho výrobno-obchodného družstva v Kočíne, stredisku Šterusy v okrese Piešťany potvrdili, že sme sa už dosť naučili. Nielen v stránke prípravy súťažného podujatia – prehliadky dobytka, ale aj z hľadiska prípravy zvieraťa na takéto stretnutie a ukážok vodenia zvierat.

Deficit podobných podujatí je zaiste daný aj tým, že donedávna sa na hovädzí dobytok pozeralo najmä z hľadiska úžitkových a produkčných vlastností a zabúdalo sa neraz aj na estetickú stránku. O tom, že o chovateľský deň, ktorý sa konal v druhej polovici septembra, je záujem aj u širokej verejnosti svedčí aj číslo tisíc, pri ktorom sa ustálil počet návštevníkov ostatného ročníka prehliadky.

Chovateľský deň pripravil tamojší poľnohospodársky podnik v spolupráci so Slovenskou holsteinskou asociáciou, Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a ďalšími partnermi. Celkovo sa predstavilo 22 chovov a súťažilo 59 zvierat zo západného Slovenska a z Očovej.

„Takéto stretnutia prispievajú k tomu, aby sme popularizovali hovädzí dobytok. Súťaž je vyvrcholením práce chovateľa, pretože nie všetko je samotná výroba. Hodnotenie zvierat prebieha profesionálne aj vďaka tomu, že sme členmi svetovej a európskej holsteinskej konfederácie, a tak sú hodnotiace kritéria jasne dané. Aby sa zachovala objektívnosť, boli zabezpečení dvaja rozhodcovia z Českej republiky. Zviera sa hodnotí v momente, keď sa predvádza, čiže je dôležitá komunikácia vodiča so zvieraťom,“ povedal riaditeľ Slovenskej holsteinskej asociácie Ivan Hrica, podľa ktorého je dôležitá príprava na samotné podujatie. Každé zviera pokiaľ sa dostane na súťaž musí prejsť náročným procesom. Ako bolo na výstave viac ráz spomenuté, nie je jednoduché dojnicu vytrhnúť z bežného denného stereotypného kolobehu.

„Keď je krava vo výrobe denne dojená, nevyžaduje sa, aby bola modelkou. A na farme v Šterusoch sa práve predstavili tie modelky. Vyznačujú sa vysokou produkciou a spĺňajú všetky parametre holsteinského typu. Ide o stavbu tela, mliečnu pevnosť, končatiny a najmä o funkčné utváranie vemena. To všetko rozhodcovia zohľadňujú a na základe toho vyberajú zvieratá, ktoré sa takému ideálu približujú najviac,“ povedal predseda predsedníctva Slovenskej holsteinskej asociácie Vladimír Chovan.

Úspech takýchto akcií by teda mohol naznačovať, že sa postupne zviecha aj situácia v oblasti počtu dobytka v živočíšnej výrobe. No Vladimír Chovan pripomína, že to je len zdanlivá vec. „Nie je to o tom, či sa situácia zlepšuje. Jednoducho slovenskí chovatelia dnes robia to, čo je vo svete bežné. Každý chovateľ má túžbu sa so svojou produkciou aj ukázať. U nás je podobná výstava akurát na Agrokomplexe, ale tam nemôžu prísť najlepšie zvieratá. Výstava trvá niekoľko dní a aj horúce augustové počasie býva pre kravy stresujúce. Najkvalitnejšie zvieratá sa môžu ukázať len tak, že ich chovateľ v ten deň ráno privezie z hospodárskeho dvora a večer ich tam zase vráti,“ povedal Vladimír Chovan.

Pri prehliadke dojníc je veľmi dôležité, aby boli zvieratá čisté a v kondične vynikajúcom stave. Na to samozrejme vplýva aj čistota prostredia.

 „Na takýchto podujatiach sme sa začali prezentovať preto, lebo sa priamo zaoberáme čistiacimi systémami do živočíšnej výroby. Predovšetkým je dôležité, aby si poľnohospodár vybral správny stroj, a tak ho mohol čo najefektívnejšie využívať. Pokiaľ plní správnu funkciu, šetrí jeho náklady pri údržbe a udržiavaní hygieny. Navyše, šetrí aj také náklady, ktoré by v prípade prenosu bakteriálnych ochorení mohli zvýšiť jeho výdavky na medikamenty, liečbu, či likvidáciu dobytka,“ hovorí Boris Riegel, odborný predajca spoločnosti Kärcher pre Bratislavský a Trnavský kraj o vysokotlakových a vysokoteplotných čističoch prevádzkových priestorov.

Za najlepšieho vodiča 3. ročníka Chovateľského dňa bol vyhlásený Erik Zácsek z podniku Agrocontract, Mliečna farma Jasová.

„Kravy sa tri týždne pred výstavou učili chodiť. Potrebujete aj kus šťastia, dobrý odchov, aby zviera bolo dobre narastené. Je tam zhoda pozitívnych faktorov,“ hovorí úspešný vodič Erik Zácsek a pokračuje: „Dedko bol zootechnik, aj otec a aj ja, Je to v našej rodine tradícia.“

Ocenených bolo niekoľko úspešných podnikov. Za najlepšiu prvôstku červenej variety bola vyhlásená dojnica z chovu PD Radošinka Veľké Ripňany. Najlepšia staršia dojnica tejto farebnej variety pochádza z domáceho chovu PVOD Kočín, ktorá sa stala aj vicešampiónkou. Z prvôstok čiernej variety bola úspešná tá z chovu MVL AGRO Malé Chlievany. Za najlepšiu staršiu dojnicu tejto farebnej variety rozhodcovia vybrali kravu z chovu Agrocontract, Mliečna farma Jasová. Tá sa stala zároveň aj šampiónkou výstavy. Krava s najlepším vemenom pochádzala z chovu PD Zavar.

Autor článku: Karol Vŕbsky - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments