Cenu sóje na svetových trhoch môže čakať nárast
Plodiny majú za sebou pomerne úspešný týždeň. Kukurica a sója rástli o viac ako 2.5 – 2.6%, pšenica poklesla o 1%. Sója sa priblížila k svojej priemernej 100-dňovej cene, avšak nedokázala ju prekonať. Obchoduje ale na mesačných maximách. Kukurica svoju priemernú 100-dňovú cenu mierne prekonala a drží sa nad ňou. Pšenica je 8% pod svojou 100-dňovou priemernou cenou a svoj rast od začiatku roka neudržala.
Správou týždňa bolo otepľovanie a sucho v Argentíne, ktorá je dôležitým producentom sóje. Ceny pod tlakom držali práve vyhliadky produkcie juhoamerických producentov, hlavne Brazílie a Argentíny. Obchodníci sa obávajú, aby sa vyhliadky produkcie Argentíny neznížili. Prejavilo by sa to v náraste ceny. Už teraz analytici Bloomberg očakávajú produkciu 52.9 mil. ton vs. oficiálne platný odhad USDA z januára – 54 mil. ton. Vo všeobecnosti sa však zatiaľ nečaká dramatická zmena počasia a ani veľké znižovanie odhadu úrody. Každopádne relatívne suché a občas aj horúce počasie v južnej Brazílii trvá tri týždne, kým oblasti ako Mato Grosso a Goias majú silné dažde. Tieto môžu oneskoriť žatvu, ktorá mala začať v januári. Práve v čase začiatku týchto nepríjemností dosiahla sója svoje cenové dno a odrazila sa vyššie.
Dáta exportu plodín z USA k 24.1. priniesli tretí najlepší výsledok pre kukuricu (609 tis. ton za týždeň) od začiatku sezóny. Napriek tomu sa však prehlbuje zaostávanie za minuloročným plnením plánu (56% vs. 62% takto minulý rok), kumulatívne exporty sú polovičné oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Exporty sóje boli mierne nižšie ako minulý týždeň a priemerne dosiahli 1.134 mil. ton. Exporty sú medziročne o 28% vyššie a plnenie plánu dosahuje už 91%. Pšenica priniesla najlepší výsledok exportov od septembra (624 tis. ton), čo je opäť silný výsledok, druhý po sebe. Medziročné porovnanie však pokrivkáva, exporty sú mierne nižšie (2%) a plnenie plánu dosahuje 72% vs. 80% minulý rok.