Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Zásoby pšenice aj kukurice sú nižšie, ako pred rokom

USDA zverejnilo stav americkej úrody v týždni končiacom sa 14. októbra 2012. Samotný stav úrody sa už nesleduje, pretože väčšina úrody kukurice a sóje je už pozbieraná. U kukurice je to 79% vs. 69% minulý týždeň a 42% pred rokom, u sóje je to 71% vs. 58% minulý týždeň a 64% takto pred rokom. Výsadba ozimnej pšenice sa zrýchlila a osiatej už je 71% plánovanej rozlohy vs. 57% minulý týždeň a 68% pred rokom – pričom po prvý raz tempo dosiahlo obvyklé tempá posledných rokov – teda sejba už nemešká.

Keďže stav úrody sa už nesleduje, obchodníci dbajú skôr na posledné dáta očakávanej úrody a spotreby WASDE, rozdiel vidíme hlavne pri kukurici a sóji. Kukurica mala znížené vyhliadky zásob a udržala hlbšie dno a následne sa odrazila vyššie. Sója naopak, vytvorila nižšie dno a až potom sa odrazila. Keďže doteraz bola sejba pšenica skôr pomalšia a len teraz dobieha, obchodovanie do strany sa začína podobať skôr na klesajúci trend – bolo vytvorené nižšie dno. Vyhliadky zásob boli znížené, avšak menej ako sa očakávalo.

Pozrime sa na podrobnosti posledného WASDE reportu. Naposledy sme si spomínali odhady a skutočné výsledky koncových zásob v USA, ktoré primárne ovplyvňujú ceny na trhoch v USA a sprostredkovane následne aj na ceny v Európe. Ako sú na tom celosvetové zásoby?

Ako sme už spomínali, najväčšiu ranu utŕžila kukurica, kde boli celosvetové zásoby (vyhliadky na koniec aktuálnej sezóny 2012/13) znížené na 117.27 mil. ton vs. 123.95 septembrový odhad a 131.54 stav minulej sezóny. Hlavným dôvodom bol pokles zásob v USA (väčší domáci dopyt) a v Brazílii (vyšší export).

Pri sóji boli zásoby naopak navýšené na 57.26 mil. ton vs. 53.1 septembrový odhad a 54.79 minulý rok – teda zásoby by mali byť na tom o niečo lepšie. Zásoby išli nahor hlavne v Brazílii a Argentíne a tiež Číne (vyšší import). Čo je pozoruhodné, Brazília a Argentína znižujú exporty teda zásoby budú mať vyššie avšak od USA sa čaká vyššia produkcia, takže bude ťahať export.

Zásoby pšenice boli znížené na 173 mil. ton vs. 176.71 septembrový odhad a 198.17 minulý rok. Hlavným dôvodom bol pokles v USA (vyššia spotreba doma), v Austrálii (nižšia produkcia, vyššia spotreba) a Rusku (nižšia produkcia).

Čo tento vývoj znamená pre cenu si ukážeme v našich výhľadových analýzach (zverejnené na našich stránkach), ktoré chystáme na ďalšie dni, podobne ako sme teraz zverejnili výhľad na ropu.

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments