Agrosektor za rok a pol muselo opustiť 13,4% pracovníkov
Agrosektor SR za ostatný rok a pol muselo opustiť 13,4 % pracovníkov, zatiaľ čo celá ekonomika zaznamenala oveľa nižší pokles zamestnanosti. „Uvedomujeme si, že globálna finančná a hospodárska kríza poznamenala celú tvorbu budúcoročného štátneho rozpočtu, ale agrosektor krváca,“ povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík na dnešnom stretnutí s predsedom Národnej rady (NR) SR Pavlom Paškom v prítomnosti ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana.
Parlamentný šéf považuje postavenie agropotravinárskeho komplexu v sociálno-ekonomických štruktúrach Slovenska za významné. Zástupcov podnikateľov upozornil na využitie možností presunu finančných prostriedkov v rámci rozpočtovej kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva SR v záujme čo najvyváženejšieho financovania rezortných priorít.
„Paška nevylúčil ani možnosť dodatočnej pomoci pre náš sektor v prípade priaznivejšieho vývoja ekonomiky,“ informoval Semančík.
„Nárast rezortnej kapitoly v budúcom roku má síce dosiahnuť 18,7 %, lenže ide o zdroje v rámci Programu rozvoja vidieka, ktoré predstavujú investičné prostriedky. Odvetvie však potrebuje najmä prevádzkové zdroje, bez ktorých nedokáže investovať ani toľko, aby zabezpečilo aspoň jednoduchú reprodukciu. Nevyhnutný je preto 30-%, nie iba 20-% národný doplatok priamych platieb, ale aj nárast prostriedkov na štátnu pomoc. Vo vládnom návrhu totiž dochádza k ich dramatickému poklesu na najnižšiu úroveň od vstupu SR do EÚ,“ uviedol šéf SPPK.
Z prieskumu SPPK vyplynulo, že v dôsledku najhoršej situácie poľnohospodárstva v ostatných dvoch desaťročiach sa môže iba v tomto roku znížiť agrárna zamestnanosť až o 12.700 osôb. V prípade pretrvávania problémov agrosektora považuje SPPK za reálny jej ďalší pokles aj v budúcom roku.
TASR informoval tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.