Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Agrofert má pozastavené vyplácanie prostriedkov z PRV

Agrofert má pozastavené vyplácanie prostriedkov z PRV
insert_phototlačový odbor EK

Český Štátny poľnohospodársky intervenčný fond (obdoba slovenskej PPA) potvrdil, že od 2. augusta 2018 nepreplatil koncernu Agrofert žiaden nový projekt z európskeho Programu rozvoja vidieka. Ostatným poľnohospodárom sa dotácie štandardne vyplácajú, oznámila dnes ČTK hovorkyňa SZIF Vladimíra Nováková a potvrdil to aj hovorca ministerstva poľnohospodárstva Vojtěch Bílý.

Fond sa teraz pripravuje na audítorskú misiu Európskej únie, ktorá bude kontrolovať projekty z programu od roku 2012 a ďalej výdavky od minulého roka.

Agrofert vlastnil predtým, než ho vložil do trustového fondu, premiér Andrej Babiš (ANO). Od augusta však fond stále preplácal Agrofertu dotácie na staršie projekty a na priame platby.

„Stav preplácanie prostriedkov z fondov Európskej únie v oblasti Spoločnej poľnohospodárskej politiky pokračuje štandardným spôsobom. SZIF riešil so zástupcami DG Agri (Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka – súčasť Európskej komisie) otázku výplaty prostriedkov za tohtoročný tretí kvartál pre oblasť investičných projektov a máme uistenie, že všetko bude prebiehať štandardnou cestou,“ oznámila Nováková.

Koncern má pod sebou podľa Hanzelku 200 firiem, musí tak zistiť, ktorých sa rozhodnutie týka.

„V tejto chvíli nemáme nič vyčíslené. Tiež sa musí ujasniť, o aké dotácie európskym úradom ide a za aké obdobie,“ dodal.

Hovorca v stredu uviedol, že firma mala zatiaľ informácie iba z médií.

„V Agroferte v tejto chvíli nemáme žiadny oficiálny podnet, na ktorý by sme mali reagovať. Nikto nás nekontaktoval, nikto s nami v tejto záležitosti nič neriešil. Pokiaľ dôjde k auditu dotácií, sme v posledných rokoch kontrolovaní rôznymi štátnymi orgánmi tak intenzívne, že už kontroly intenzívnejší byť snáď ani nemôžu,“ uviedol Hanzelka v stredu.

Agrofert trvá na tom, že získaval peniaze legálne.

SZIF ešte od augusta preplácal holdingu peniaze za staršie projekty z minulého a predminulého roka, v rámci PRV tak získal 46,8 milióna korún (1,814 milióna eur), na spoločnú organizáciu trhu 4,2 milióna korún (0,163 milióna eur), na európskych priamych platbách 336,8 milióna korún (13,057 milióna eur) a na ďalšie projekty mimo rozvojový program 42,7 milióna korún (1,655 milióna eur).

„SZIF neeviduje do konca roka 2018 žiadnu platbu, ktorá by mala byť relizovaná na investičné opatrenia PRV voči skupine Agrofert či Agrotrade,“ dodala hovorkyňa.

Agrotrade väčšinovo vlastní otec ministra poľnohospodárstva Miroslav Toman starší. Na jeho údajný konflikt záujmov v minulosti poukazovali napríklad politická strana Piráti. Podľa Novákovej však Európska komisia zastavenie platieb pre Agrotrade nerieši, pochybnosti sú len voči Agrofertu.

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert sa vlani medziročne znížil o 38 percent na 4,8 miliardy korún (186,089 miliónov eur) a konsolidované tržby stagnovali na 155,1 miliardy Kč (6,013 miliardy eur). Za poklesom stojí výkon nemeckej pekárenské skupiny Lieken, nedarilo sa tiež spoločnostiam chemického sektora v produkcii hnojív. Naopak dobre si viedli poľnohospodárske spoločnosti.

Tento utorok (11. decembra 2018) dostal SZIF, podľa Novákovej, oznámenie o audítorskej misii, ktorá bude fond kontrolovať medzi 14. a 18. januárom 2019. Hlavný dôraz bude na preverovanie konfliktu záujmov. Tomuto podozreniu čelí podľa uznesenia Európskeho parlamentu Andrej Babiš.

„V súčasnej dobe platobná agentúra v spolupráci s ministerstvom poľnohospodárstva pripravuje pre tento audit podklady, ktoré majú byť zaslané Európskej komisii do 2. januára,“ dodala Nováková.

Babiš opakovane tvrdí, že kvôli európskym dotáciám pre firmy koncernu Agrofert nie je v konflikte záujmov, pretože Agrofert, ktorý predtým vlastnil, vložil do trustového fondu a nemá na neho žiadny vplyv. Štúdia právnej služby EK dospela ale koncom novembra k záveru, že český premiér z činnosti Agrofertu stále profituje.

Ministerstvo financií nebude zasielať Európskej komisii na preplatenie žiadosti o platby spojené s Agrofertom, informoval dnes úrad. Komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger v stredu v Európskom parlamente povedal, že EK do vyjasnenia situácie okolo údajného konfliktu záujmov Babiša (ANO) nebude vyplácať Českej republike dotácie. Podľa ministerstva to nie je pravda, má ísť iba o Agrofert.

Podľa správy európskych právnikov, ktorá koncom novembra unikla do médií, hrozí, že Česká republika bude musieť vrátiť aspoň časť z dotácií preplatených tento rok Agrofertu. Podľa analýzy ide o 82 miliónov eur (2,1 miliardy CZK).

České Hospodárske noviny v júli uviedli, že Agrofert vlani získal na dotáciách rekordných 2,1 miliardy korún (81,414 milióna eur). Na dani z príjmu pritom firma v rovnakom období zaplatila 739 miliónov korún (28,650 milióna eur). Firmy spadajúce pod Agrofert získali 1,35 miliardy korún na priamych platbách (52,338 milióna eur), na ktoré má nárok každý, kto splní príslušné podmienky. Ide napríklad o dotácie na hektár pôdy či chované zviera. Ďalších 607 miliónov korún (23,533 milióna eur) tvorili podľa HN investičné dotácie.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: tlačový odbor EK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments