Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Falšovanie a ilegálny dovoz prípravkov na ochranu rastlín

Falšovanie a ilegálny dovoz prípravkov na ochranu rastlín
insert_photoSCPA - Zľava: R.Varga-Syngenta Slovakia, M.Fogg-výkonný riaditeľ Poľskej asociácie ochrany rastlín, Rocky Rowe - ECPA koordinátor projektu boja proti falšovaniu a ilegálnemu dovozu prípravkov na ochranu rastlín, J.Kotleba-SCPA Bratislava,

Dňa 4. marca 2009 sa uskutočnil v Bratislave seminár k falšovaniu a ilegálnemu dovozu prípravkov na ochranu rastlín. Seminár s medzinárodnou účasťou organizovala Slovenská asociácia ochrany rastlín v spolupráci s Európskou asociáciou ochrany rastlín za účasti zástupcov MP SR, MŽP SR, MZ SR, Colného riaditeľstva SR, Policajného zboru SR, ÚKSÚP Bratislava, SPPK, Poľskej asociácie ochrany rastlín, zástupcov priemyslu ochrany rastlín, distribútorov a konečných užívateľov prípravkov na ochranu rastlín.

Seminára sa zúčastnilo viac ako 50 účastníkov vrátane zástupcov Českej asociácie ochrany rastlín, Štátnej rastlinolekárskej správy Brno, Českej spoločnosti rastlinolekárskej a médií.

Cieľom seminára bolo hľadať spôsoby ako zamedziť falšovaniu a ilegálnemu dovozu prípravkov na ochranu rastlín na Slovensko. Obohatením seminára bolo vystúpenie zástupcu Európskej asociácie ochrany rastlín (Rocky Rowe), ktorý koordinuje v Európe kampaň v boji proti falšovaniu a ilegálnemu dovozu prípravkov na ochranu rastlín. Vo svojej prednáške poukázal na tú skutočnosť, že väčšina falšovaných prípravkov na ochranu rastlín pochádza z Číny a do Európy sa dostávajú cez prístavy a letiská nachádzajúce sa v západnej Európe. Z toho dôvodu sa najnovšie aktivity priemyslu ochrany rastlín, ktorý je reprezentovaný celosvetovou asociáciou ochrany rastlín (CropLife International)zameriavajú na spoluprácu s čínskymi úradmi a inštitúciami, aby sa predišlo vývozu prípravkov na ochranu rastlín z Číny z neznámych výrobných zdrojov.

Praktické skúsenosti v boji proti falšovaniu a ilegálnemu dovozu prípravkov na ochranu rastlín prezentoval pán Michal Fogg z Poľskej asociácie ochrany rastlín. Na jeho prezentácii bolo vidieť, že na úspechu kampane v boji proti falšovaniu a ilegálnemu dovozu prípravkov na ochranu rastlín v Poľsku, sa podpísala dlhšia a koordinovaná spolupráca silových a kontrolných zložiek štátnej správy.

Účastníci seminára sa zhodli v tom, že ako najúčinnejší spôsob zamedzenia falšovania a ilegálneho dovozu prípravkov na ochranu rastlín taktiež v SR je koordinácia postupu silových a kontrolných zložiek štátnej správy v spolupráci s predstaviteľmi priemyslu ochrany rastlín na Slovensku. Seminár vytvoril dobré podmienky k tomu, aby sa tejto problematike venovala náležitá pozornosť zo strany všetkých dotknutých orgánov štátnej správy. Organizátori vyjadrili presvedčenie, že k tejto problematike sa opätovne vrátia s určitým časovým odstupom, aby mohli zhodnotiť pokrok pri riešení tohto závažného problému.

Seminár bol zároveň výbornou príležitosťou na to, aby sa zástupcovia jednotlivých orgánov štátnej správy nielen spoznali, ale aj navzájom o sebe vedeli, kto je za čo zodpovedný a akú činnosť v zmysle jednotlivých zákonov dotýkajúcich sa prípravkov vykonáva.

Z pohľadu priemyslu ochrany rastlín je veľmi pozitívne hodnotený prístup zástupcov Policajného zboru SR, ktorí prezentovali účastníkom seminára problematiku trestnej činnosti dotýkajúcej sa poľnohospodárstva vrátane problematiky prípravkov na ochranu rastlín a zároveň deklarovali ochotu spolupracovať pri riešení tak závažnej celoeurópskej problematiky akou je falšovanie a ilegálny dovoz prípravkov na ochranu rastlín.

Keďže problematika sa bytostne dotýka viacerých subjektov, uvádzame určité postupy, ktoré sú nenáročné a zabraňujú falšovaniu a ilegálnemu dovozu prípravkov na ochranu rastlín. Ide o nasledovné postupy a rady pre:

A: konečných užívateľov
– kupujte prípravky na ochranu rastlín od známych subjektov (predajcov)
– vždy žiadajte potvrdenie (účet – faktúru) o kúpe prípravku na ochranu rastlín
– buďte v strehu pri nákupe lacných prípravkov na ochranu rastlín a pri akomkoľvek podozrení, že sa s obalom manipulovalo

B: dovozcov prípravkov na ochranu rastlín
– vytvorte v rámci Vašej spoločnosti monitorovaciu skupinu, ktorá by okamžite reagovala na podozrivé prípravky na ochranu rastlín, tieto zdokumentovala a následne kontaktovala ÚKSÚP Bratislava a Policajný zbor SR
-podajte si žiadosť na Colné riaditeľstvo SR o prijatie opatrenia protiporušovaniu práv duševného vlastníctva v zmysle Nariadenia Komisie (ES)č. 1891/2004 (formulár je súčasťou tohto nariadenia, formulár je možné získať aj v elektronickej forme, ak požiadate CR SR)
– organizujte kampane zamerané na boj proti falšovaniu a ilegálnemu dovozu prípravkov na ochranu rastlín

C: ÚKSÚP Bratislava
– musí riešiť túto problematiku na základe špecifického„Akčného plánu“
– musí aktívne spolupracovať s Policajným zborom SR, Colným riaditeľstvom SR a predstaviteľmi priemyslu na ochranu rastlín na Slovensku
– musí operatívne riešiť túto problematiku a to tak, aby sa zvýšila vystopovateľnosť podozrivých a falšovaných prípravkov na ochranu rastlín

Prednášky, ktoré zazneli na tomto seminári je možné nájsť na stránke www.scpa.sk v kategórii „Odborné podujatia“.

Autor článku: Jozef Kotleba - Slovenská asociácia ochrany rastlín /SCPA/
Zdroj obrázku: SCPA - Zľava: R.Varga-Syngenta Slovakia, M.Fogg-výkonný riaditeľ Poľskej asociácie ochrany rastlín, Rocky Rowe - ECPA koordinátor projektu boja proti falšovaniu a ilegálnemu dovozu prípravkov na ochranu rastlín, J.Kotleba-SCPA Bratislava,

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments