Salaš pocítil pokles kúpyschopnosti
Salaš v obci Jasenie v okrese Brezno tiež pocítil pokles kúpyschopnosti obyvateľstva. Podľa majiteľa salaša Pavla Majlinga sa tradičné výrobky z ovčieho mlieka predávajú, ale nie tak ako v minulosti.
„Robím už s týmto roky, ale je to cítiť. Sú to zdravé výrobky, ale nepredávajú sa už také množstvá ako niekedy. Predtým si zákazník kúpil oštiepok, parenicu a tehličku, ale teraz si kúpi len tehličku,“ vysvetlil Majling, ktorý pred mesiacom otvoril vlastnú predajňu v Banskej Bystrici.
Výrobky tiež predáva na kultúrnych a športových podujatiach.
„V Detve, Hrušove, Korytárkach, Vydrove,“ povedal s tým, že najviac produktov predá na folklórnych festivaloch, ako sú Očovská hruda či Kokavské koliesko.
Majling sa salašníctvu, ktoré si vyžaduje každodennú starostlivosť o ovce, venuje vyše 12 rokov.
„Musia sa strihať paprčky, musia sa zaočkovať. Vakcíny takisto niečo stoja,“ vysvetlil Majling a dodal, že starostlivosť je nevyhnutná aj v zime.
Práca na salaši si podľa neho preto vyžaduje obete a náklady.
„Musíte mať striešku, kde sa dojí, kolibu, syráreň, košiar, ktorý sa pravidelne prekladá,“ povedal majiteľ salaša, ktorý kladie dôraz na hygienu.
„Hygienické normy treba spĺňať. Na začiatku sezóny sa musí robiť rozbor vody, mlieka, to tiež stojí kopu peňazí,“ povedal s tým, že rozbory sa musia dať urobiť na dvoch miestach. Nevyhnutnou súčasťou prípravy syrov je syridlo, ktoré si musí pred sezónou zaobstarať.
„Bandaska syridla stojí 149,37 eura (4500 Sk),“ vysvetlil.
Sezóna sa začína približne od Veľkej noci, keď jahňatá predajú do Talianska.
„Tým pádom mlieko v ovciach je, takže sa musí začať dojiť,“ povedal o práci, ktorú musia cez sezónu vykonávať nepretržite s tým, že na jedného baču vychádza približne sto oviec.
„Podojiť sa musia minimálne dvakrát denne. Títo chlapi, čo robia tvrdú poctivú salašnícku robotu, vstávajú o pol štvrtej ráno,“ zdôraznil a dodal, že ranné dojenie trvá od štvrtej do šiestej.
„Potom sa mlieko odnesie do koliby alebo do výrobne, zakľagá sa, kľag je syridlo, 20 minút sa nechá stáť a mlieko sa sekne. To sa dá do hrudianky, zavesí sa na hák a pod to sa podloží vedro,“ prezradil Majling o salaši, v ktorom sa vyrábajú aj oštiepky, parenice či tehličky.
„Nerobíme žiadne chemicky upravované. Robíme bez akýchkoľvek konzervačných látok a vákuového balenia,“ dodal Pavol Majling.
Na salaši v Jasení majú približne 450 oviec, medzi ktorými sú aj ovce patriace gazdom z okolia. Sezóna trvá až do takzvaného mitra, keď sa pred jeseňou pripúšťajú barany.