Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Tohtoročná zima úrodu ovocia na Slovensku neohrozila

Tohtoročná zima úrodu ovocia na Slovensku neohrozila
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tohtoročné úrody ovocia na Slovensku zatiaľ nie sú ohrozené výkyvmi teplôt. Podľa Olega Paulena z Katedry ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre boli zimné teploty na hranici, ktorá ešte nepoškodzuje ovocné stromy. V nížinách dosahovali teploty v decembri mínus 16 až mínus 18 stupňov Celzia, čo nie je kritická teplota ani pre teplomilné marhule či broskyne.

„Menší problém mohol nastať tým, že v priebehu dvoch dní teplota vystúpila na plus 10 až plus 12 stupňov. V tom období však ovocné dreviny ešte nie sú veľmi vnímavé na kolísanie teplôt,“ uviedol Paulen.

Druhé kritické obdobie prišlo koncom februára, keď sa teplota vyšplhala na plus 15 až plus 16 stupňov Celzia a vzápätí klesla až do mínus 14 stupňov.

„V niektorých oblastiach mohlo prísť k poškodeniu teplomilných ovocných druhov, no toto poškodenie bude len lokálne, z celoslovenského hľadiska nebudú tie škody významné. Úrody je však ťažké predpovedať už v tomto období, pretože ešte nevieme, čo prinesie jar,“ zhodnotil Paulen.

Ako už 18. marca informoval portál poľnoinfo.sk, poškodenie ovocných stromov v dôsledku mrazov už ohlásila Ukrajina, kde odborníci predpovedajú veľké straty na domácej úrode ovocia a s tým súvisiace zvýšenie cien. Podľa odhadov Ministerstva agrárnej politiky Kryma bude úroda na poloostrove nižšia oproti minulým rokom o 30.000 ton, odhadované škody vyčíslili na 4 milióny eur. Podľa Paulena by sa tento výpadok nemal prejaviť na cenách ovocia na svetových trhoch.

„V posledných rokoch zaznamenáva svetový trh prebytok jabĺk. Navyše Čína každoročne veľmi dynamicky zvyšuje produkciu, ovocinári sa skôr obávajú, že trh zaplavia lacné jablká z Číny,“ uviedol Paulen.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments