Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z ekonomiky

Obmedzenie biopalív je podľa našich europoslancov správne

Obmedzenie biopalív je podľa našich europoslancov správne
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európsky parlament (EP) v utorok (28.4.) schválil legislatívny návrh na obmedzenie výroby biopalív z plodín pestovaných na poľnohospodárskej pôde a urýchlenie prechodu na nové palivá vyrobené z alternatívnych zdrojov, akými sú odpad a morské riasy.

Cieľom pravidiel, ktoré sú revíziou smerníc pre biopalivá prvej a druhej generácie, je znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré sú dôsledkom zvýšeného využívania poľnohospodárskej pôdy na pestovanie plodín pre biopalivá.

„Podarilo sa nám schváliť tento vysoko technický, technologický a ideologický návrh,“ uviedol parlamentný spravodajca Nils Torvalds.

Fínsky liberálny europoslanec zároveň naznačil, že nové pravidlá mohli byť prísnejšie, lebo pôvodné ciele boli oveľa vyššie z hľadiska znižovania emisií skleníkových plynov a technologického pokroku.

Aj slovenský poslanec Pál Csáky (SMK) zdôraznil, že ide iba o čiastkovú dohodu, ktorá sa zrodila po ťažkých rokovaniach a ku ktorej sa europarlament vráti v roku 2017. Dovtedy na návrh EP musí Európska komisia vypracovať ucelenú stratégiu, pričom aj členské štáty EÚ budú môcť predostrieť svoje názory.

„Vidím to ako čiastkovú dohodu na určite obdobie. Podľa môjho názoru je to prijateľné pre Slovensko a pre našich poľnohospodárov, ale problém asi nie je doriešený, vrátime sa k tomu v roku 2017,“ uviedol Csáky. Je pravdepodobné, dodal, že sa aj na Slovensku zníži objem pestovania biopalív, čo podľa neho nebude na škodu.

Upozornil, že ide o komplexnú záležitosť, lebo na jednej strane sú záujmy výrobcov biopalív, ktorí tvrdia, že pri ich výrobe vznikajú produkty, ktoré sa dajú využiť v potravinárskom priemysle, na strane druhej tieto kultúry majú negatívny dosah na regeneráciu pôdy, ktorá sa ich pestovaním vyčerpáva a obmedzuje jej efektívnejšie využitie pre iné poľnohospodárske kultúry.

Poslanec Ivan Štefanec (nezávislý) pripomenul, že biopalivá majú svoje miesto na trhu, nikdy však nesmú byť na úkor samotného zmyslu poľnohospodárstva, čiže výroby kvalitných potravín.

„Ak by biopalivá začali ohrozovať potravinovú bezpečnosť, tak to je problém, ktorý si vyžaduje zásah,“ upozornil. Zmysel biopalív vidí v zabezpečení energetického mixu každej krajiny, nie však za cenu, že to pôjde cestou dotácií do poľnohospodárstva a ďalších dotácií pre biopalivá, lebo to povedie k predraženiu energetického mixu.

Štefanec priznal, že otázka pestovania biopalív je v EÚ „veľká téma“ a aj v jej prípade vidieť, že spoločná poľnohospodárska politika celkom dobre nefunguje, keď systém kvót vedie k vysokým cenám potravín. Práve preto sa podľa neho začalo upúšťať od kvót pri výrobe mlieka, rôznych plodín, ale aj v živočíšnej výrobe. Čo je krok vpred.

„Som proti dotáciám v tejto oblasti. Je to dlhodobo neudržateľné, lebo čo je zdravé, cestu si nájde, netreba to podporovať z vreciek európskych daňových poplatníkov,“ opísal situáciu Štefanec.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
1. máj 2015 17:06

Určite bolo a je nezmyselné podporovať predraženú výrobu elektrickej energie. Ale bez premyslenej cenotvorby poľnohospodárskych produktov je nemožné prežiť. Na jednej strane máme drahé potraviny a na druhej strane prvovýroba vyrába so stratou väčšinu svojej produkcie.

realista
realista
2. máj 2015 10:07

p. Štefanec, užívajúci si odmenu za služby globálnemu kapitalizmu – ako bývalý riaditeľ nadnárodného koncernu, ktorý na sladenie svojich výrobkov, pre „sprostých Slovákov“ nie je schopný ani používať cukor – nech sa radšej nevyjadruje o nejakej podpore pre domácich producentov a užíva si politický dôchodok, ktorý sme mu vo voľbách… Celý komentár »

Anonym
Anonym
5. máj 2015 14:38

Prečo nie je rozdiel v cene elektrickej energie vyrábanej z maštalného hnoja a energie vyrobenej z plodín na ornej pôde.Tým by bola naplnená myšlienka skutočnej Bioplynovej stanice