Možnosti stabilizácie poľnohospodárstva
Už šesť rokov sa pravidelne na jeseň uskutočňuje v trnavskom hoteli Holiday Inn konferencia Agroprogress. Vo štvrtok (12. novembra) prvý raz bez zástupcov rezortného ministerstva.
„Pán minister sa ospravedlnil pre vysokú zaneprázdnenosť a nepoveril ani nikoho iného, aby sa podujatia zúčastnil,“ povedal pred približne stošesťdesiatimi delegátmi Marian Hains, organizátor podujatia.
Ten pre aktuálny ročník zvolil provokatívny podtitul: „Môže byť poľnohospodárstvo sexi?“. Program začínal témou riadenia rizík v poľnohospodárstve.
„Myslíme si, že na Slovensku by mala k funkčnému komerčnému poisteniu existovať aj nadstavba v podobe Fondu nepoistiteľných škôd, čo napríklad zahŕňa vegetačné sucho, nadmernú vlahu v období zberu plodín a iné. Dobrý príklad, ako by mal tento systém riadenia rizík fungovať, si vieme vziať z Českej republiky,“ povedala Viera Tóthová, riaditeľka maklérskej spoločnosti Renomia Agro.
O zmene klimatických podmienok a čoraz častejších výskytoch extrémnych poveternostných javov hovoril aj zástupca Agra poisťovne.
„Ak si uvedomíme, že až 80 percent výnosov minimálne z rastlinnej výroby závisí od priebehu počasia a jeho poveternostných vplyvov, musíme vnímať dôležitosť efektívneho rizikového manažmentu poľnohospodárskeho subjektu,“ uviedol Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.
Systém znižovania nákladov predstavil zástupca Slovenského farmárskeho družstva. Pomocou koncentrácie výroby sa im darí dostať k zaujímavým číslam.
„Všetky služby, ktoré nemajú súvis s výrobou sú vedené na centrálne štruktúry. Centralizácia pritom priniesla úsporu nákladov na chémiu o 20 percent, osivá o 11 percent, náhradné diely o 15 percent, krmivá o 17 percent, pohonné hmoty o 4 percentá a úspora bola samozrejme zaznamenaná aj v mzdových nákladoch. Naopak spoločné riadenie prinieslo lepšie využitie ľudských zdrojov, zdieľanie techniky, alebo výmenu skúseností,“ hovorí František Podhányi zo Slovenského farmárskeho družstva, ktoré v súčasnosti ovláda 30 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy.
Za elimináciu výkyvov vo svojom hospodárení je zodpovedný každý podnik samostatne. Samozrejme, aj za nákladové, alebo výnosové položky. Problémom v agrosektore je ale legislatívna nestálosť. Jednou zo zmien, ktorá čaká európskych poľnohospodárov v roku 2017, bude odstránenie kvót na cukor. Vo svojom vystúpení o tom informoval Adrián Šedivý, riaditeľ pre poľnohospodárske operácie Slovenských cukrovar.
„EÚ sa postavila k výrobe cukru chrbtom. Už len pripravovaná liberalizácia tlačí ceny do takých úrovní, že sú najnižšie za ostatných 15 rokov,“ uviedol Adrián Šedivý, ktorý až neuveriteľným spôsobom dokázal spojiť tému utečencov a výroby cukru. Teatrálne vystúpenie pretkané osobnými pocitmi a obavami tohto rečníka, patrilo skôr do diskusie na spravodajskom portáli, ako na fórum agrárnych odborníkov.
Rôznorodosť tém pritom nepôsobila rušivo. Možno by v budúcnosti takéto agrárne fórum mohlo prebiehať každého štvrťroka s tým, že by boli témy prísne zamerané len na jednu oblasť. Žiaľ, ak rezortné ministerstvo nemá snahu vypučiť si názory odborníkov ani raz ročne, každá snaha sa zdá zbytočná.
zase nejaký 30 tisícový podnik ide do popredia – majitelia ho kedy predajú zahraničným? už sme tu už raz mali pentu a iné spoločnosti ktoré kúpili firmy a neskôr ich zatvorili alebo ich predali zahraničným s jedným rozdielom že to neboli podniky prvovýroby – palma, mäsový priemysel
… niekto kto funguje od r.2014 ( viď OR SR ) ovláda 30 tis. ha… hmm
Som veľmi zvedavý,čo nám dá štvrtková konferencia v Nitre…tá v Trnave dala veľa…