Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Nemecku sa uskutoční mliečny summit, závery sú nejasné

Očakávania roľníkov spojené s nadchádzajúcim nemeckým mliečnym summitom sú veľké. DPA informuje, že sa uskutoční v pondelok (30.5.). Pred jeho účastníkmi sú dva hlavné problémy: Ako sa dá zastaviť nadprodukcia mlieka v krajine a ako zabrániť poklesu jeho ceny.

Zatiaľ sa účastníci summitu sporia o prostriedky, ktoré by sa mali použiť na dosiahnutie cieľov. Situácia aj nemeckých producentov mlieka sa dramaticky zhoršuje a pre mnohých existencia v sektore je ohrozená.

Unionistické strany odmietajú návrh obchodnej siete Lidl, aby štát zaviedol osobitnú daň na produkt. Zelení žiadajú, aby sa postihnutým roľníkom poskytla rýchla núdzová pomoc. Radia im, aby vyvinuli väčší tlak na mliekarne.

Vicešéfka unionistickej frakcie v spolkovom parlamente Gitta Connemannová povedala, že zavedenie špeciálneho odvodu na mlieko nerieši situáciu.

„Tým by sa preniesla všetka zodpovednosť len na obchod.“ Tvrdí, že ruinujúca cenová vojna s potravinami je časť problému. „Aj družstvá a obchodníci musia niesť časť svojej zodpovednosti.“

Čierna skupina, ktorá patrí k Lidlu, navrhla osobitný odvod.

„Ak chce štát niečo regulovať, tak nech reguluje osobitnou daňou, ktorá sa bude vzťahovať na všetkých rovnako,“ pre Frankfurter Allgemeine Zeitung to povedal šéf obchodného reťazca Klaus Gehring.

Connemannová uviedla, že štát pomôže roľníkom, ktorí sa dostali do ťažkostí. Na prvom mieste však musia konať účastníci trhu. Nadvýrobu mlieka môže znížiť len samotné odvetvie. Varovala pred glorifikáciou mliečnych kvót, ktoré boli v EÚ rušené na jar minulého roku. Až nakoniec po skončení súčasnej existenčnej krízy sa ukáže, koľko producentov mlieka bude vlastne EÚ potrebovať.

Navrhujú sa aj ďalšie opatrenia na zmiernenie krízy, ale ani jedno sa neprijíma bez výhrad. Preto je očakávanie nemeckých producentov mlieka spojené s mliečnym summitom také veľké.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav
Ladislav
29. máj 2016 9:06

Som celkom zvedavy , co na summite poriesia. Ono skutocne, sektor by sa mal regulovat sam, otazka ponuky a dopytu. Ako to vsak moze fungovat ak do toho vstupuje stat dotaciami, ktore su nevyhnutne na kompenzovanie tlaku obchodnych retazcov na nizke ceny? Kto si vymoze lepsie dotacie(v pomere k nakladom… Celý komentár »

jm
jm
29. máj 2016 17:00

Ak politici EP vydali enbargo rusku spoločne. Prečo majú taký problém pri riešení mliečnej krízy v rámci celej EU? Je viac než logické že taký spôsob aký funguje dnes a to prebytok vyviezť do susedného štátu za danpingovú cenu v ktorom sa samotný utápa nie je správnym riešením. Zbitočne dochádza… Celý komentár »

agrárnik z HN
agrárnik z HN
30. máj 2016 10:50

Len nech nezrušia embargo s RUSKOM lebo je s nami koniec. Rusi od pondelka do štvrtka skúpia všetky dojnice a sme na holičkách. Na Ruský trh sa už nedostaneme oni nás už nepotrebujú len nás ľutujú. Pokiaľ sa nebude produkcia plánovať tak liberálny démon zlikviduje chov dojníc tak, že sa… Celý komentár »