LEADER je hanbou pre Slovensko: Ministerstvo zorganizovalo školenie, Národná sieť MAS spustila petíciu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zorganizovalo 4. marca online školenie pre miestne akčné skupiny (MAS) s cieľom informovať 94 účastníkov o zjednodušení procesov pri napĺňaní európskej iniciatívy na rozvoj vidieka, skrátene LEADER.
„Vďaka zjednodušeniu očakávame akceleráciu čerpania prostriedkov v aktuálnom eurofondovom období,“ informoval v piatok odbor komunikácie MPRV.
LEADER sme nevyužili
Národná sieť miestnych akčných skupín (NS MAS) však upozorňuje, že riadiace orgány nereagujú na ich podnety a situácia sa napriek deklarovanej ústretovosti zhoršuje. V aktuálnom programovom období nebol LEADER na Slovensku takmer vôbec využitý. Sieť, ktorá aktuálne združuje 67 zo 106 miestnych akčných skupín, preto spustila petíciu na záchranu prístupu LEADER na slovenskom vidieku.
„V celej Európskej únii je LEADER katalyzátorom rozvoja vidieka a miestne akčné skupiny prinášajú do regiónu milióny eur. Na Slovensku je situácia úplne opačná. Dôvodom sú neskoro a zle nastavené pravidlá v tomto programovom období. Je to krok späť, pretože v minulosti bolo vďaka prístupu LEADER aj na Slovensku podporených mnoho adresných projektov pre obce, podnikateľov, aj tretí sektor. Priniesli skvalitnenie života a podporu miestnej ekonomiky na slovenskom vidieku,“ vysvetľuje predseda NS MAS Štefan Škultéty.
Podľa jeho slov je petícia aktom zúfalstva nad neudržateľnou situáciou v prístupe LEADER a stagnáciou celého slovenského vidieka. Nedostatok financií, nečinnosť riadiacich orgánov, nedostatočné čerpanie, nulová príprava na nasledujúce obdobie, to všetko je podľa NS MAS hrozbou pre LEADER a celý slovenský vidiek.
Treba reálne, nie deklarované zjednodušenie
Hoci ministerstvo avizuje, že intenzívna komunikácia s MAS a školenia budú pokračovať aj naďalej, Národná sieť MAS požaduje skutočné zjednodušenie a zrýchlenie všetkých procesov implementácie na strane riadiacich orgánov – MPRV, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
„Oprávnené subjekty nemajú záujem zapájať sa do výziev o príspevky kvôli neprimeranej administratívnej záťaži a neúmerne dlhej dobe vyhodnocovania projektov. Tá v niektorých prípadoch prekračuje dva roky od podania projektu,“ opisuje situáciu podpredseda NS MAS Igor Pašmík.
Čerpanie finančných prostriedkov znižujú nejasné inštrukcie ohľadne oprávnenosti jednotlivých aktivít a podporovaných činností.
Extrémna byrokracia všetko ničí
Zbytočná komplikovanosť procesov a extrémna byrokratická záťaž podľa NS MAS už teraz ohrozujú aj programové obdobie 2023-2027.
„Chronický neúspech a nepripravenosť slovenských riadiacich orgánov sú označované za medzinárodnú hanbu. Aj samotné členské štáty riešia neúspech a fiasko realizácie tohto obdobia na Slovensku. Naši partneri v susedných krajinách v súvislosti s prístupom LEADER už pripravujú výzvy na predkladanie projektov v rámci nového programového obdobia 2023-2027, zatiaľ čo slovenské riadiace orgány ešte len veľmi ťažkopádne začínajú uvoľňovať finančné prostriedky z programového obdobia 2014-2022,“ uzatvára predseda NS MAS Štefan Škultéty a vyzýva, aby petíciu podpísal každý, komu záleží na podpore a rozvoji slovenského vidieka.
Hanbou nie je LEADER samotný, ale tí, ktorí ho odignorovali a nemajú záujem.