MPRV: Zintenzívňujeme boj proti špekulantom
Agrorezort zintenzívňuje boj proti špekulantom s prenájmom pôdy a zároveň zlepšuje podnikanie pre malých a stredných farmárov. Uviedol to Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na tlačovú konferenciu (5.10.2017) šiestich zamestnávateľských organizácií na tému novely zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy.
„Do tretieho čítania v parlamente mieri novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov. Zlepšuje podmienky prístupu pre malých a stredných farmárov a zabraňuje špekuláciám pri automatickej obnove nájomného vzťahu. Ide o novelu zákona, ktorá prešla nebývalou odbornou diskusiou,“ spresnil Feik.
Poctivých poľnohospodárov, ktorí využívajú pôdu na tvorbu potravín a zvyšujú tak našu potravinovú bezpečnosť, podľa neho Slovensko potrebuje. MPRV podľa Feika vypracovalo návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon číslo 504 z roku 2003 o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov. Novela zákona umožní poľnohospodárom ľahší prístup k prenájmu poľnohospodárskej pôdy a zavádza tiež poriadok do evidencie nájomných vzťahov. Je zároveň ďalším krokom v zamedzení získavania tejto cennej pôdy špekulantmi na nepoľnohospodárske účely.
Upozornil, že novela vypúšťa doterajšiu automatickú obnovu nájomného vzťahu, nakoľko táto úprava spôsobovala nájomcom aj prenajímateľom v praxi problémy. Tí museli sledovať doby trvania nájomných zmlúv, navzájom sa vyzývali na vrátenie a prevzatie pozemku. V nemalom rozsahu išlo o bežných ľudí bez právneho vzdelania. K ďalšiemu prenajatiu pozemkov dochádzalo bez toho, aby o zákonom ustanovenej povinnosti mala zmluvná strana vedomosť.
Ďalším dôvodom, pre ktoré sa inštitút automatickej obnovy nájmu pozemkov vypúšťa, sú podľa Feika aj značné komplikácie, ktoré vznikali v súvislosti s poskytovaním priamych platieb na plochu, keď si nárok na túto podporu uplatňuje tak doterajší nájomca titulom automatickej obnovy nájomného vzťahu, ako aj subjekt s ktorým prenajímateľ uzatvoril novú nájomnú zmluvu.
„Ide o novelu zákona, ktorá prešla nebývalou odbornou diskusiou. V procese prípravy ministerstvo komunikovalo so všetkými dotknutými samosprávami organizáciami poľnohospodárov. Návrh novely vychádza z Programového vyhlásenia vlády SR. Vytvára podmienky pre prístup k pôde pre mladých a malých poľnohospodárov, pričom však zásadne nenarúša stabilitu podnikateľského prostredia doterajších nájomcov,“ podčiarkol.
Agrorezort podľa neho upozorňuje, že veľké poľnohospodárske firmy a združenia majú prostredníctvom automatickej obnovy nájomných vzťahov takmer monopolné postavenie v užívaní pôdy, čo bráni k dosiahnutiu cieľa v programovom vyhlásení vlády.
„Dostatočným nástrojom stability podnikateľského prostredia pre tieto podniky bude právo prednostného nájmu, ktoré novelou zdokonaľujeme,“ zdôraznil.
Ministerstvom navrhnutý model prednostného práva doterajšieho nájomcu mu podľa Feika dáva podstatne vyššiu právnu istotu v tom, že ak si plnil svoje zmluvné záväzky, bude môcť prenajatú pôdu naďalej užívať. Ministerstvom navrhované zrušenie automatickej obnovy nájmu je navyše ústavne konformné, pretože rešpektuje prioritu prejavenia vôle pri nakladaní so svojím majetkom. Po diskusii v druhom čítaní v Národnej rade SR pribudne do návrhu novely 5-ročná výpovedná lehota nájomnej zmluvy, ktorá nájomcovi umožní dostatočne dobrú návratnosť svojej investície v prípade, že sa vlastník rozhodne ukončiť nájomný vzťah.
Novela zákona podľa Feika dopĺňa definíciu pozemku o pozemok, ktorý je v katastri nehnuteľností klasifikovaný ako zastavané plochy a nádvoria, pričom však slúži na poľnohospodárske účely. Odstraňuje sa nejednotnosť výkladu aj definícia pojmu obvyklá výška nájomného. V spojitosti so spresnenou definíciou pozemku novela zákona rieši aj ďalší problém, ktorý vyvstával pri určovaní výšky nájomného za pozemok slúžiaci na poľnohospodárske účely. Návrh novely zákona zároveň precizuje doterajšiu úpravu týkajúcu sa vzniku podnájomných vzťahov v prípadoch, ak nájomca užíva pozemky, kde sa zmluvný nájom skončil alebo sa má skončiť a pozemky sú neprístupné alebo ich nemožno racionálne užívať.
Feik doplnil, že novela precizuje povinnosť nájomcu viesť evidenciu pozemkov, ktoré vlastní a má prenajaté, ako aj povinnosť viesť a uchovávať evidenciu o dohodnutom a zaplatenom nájomnom. Informácie z takto evidovaných údajov budú pre potreby zavedenia väčšej prehľadnosti slúžiť pre rozhodovanie okresných úradov napríklad v prípadoch určenia vydania rozhodnutia o vzniku podnájomného vzťahu, zverejňovanie obvyklej výšky nájomného, ako aj Pôdohospodárskej platobnej agentúry v súvislosti s prideľovaním dotácií.
„Novela zákona získala širokú podporu aj v Národnej rade SR, keď ju v prvom čítaní podporilo 104 poslancov, čo pri obdobnom obsahu prerokúvanej právnej úpravy nemá obdobu. Taktiež vo výboroch NR SR, ktoré návrh prerokúvali, po vysvetlení a dopracovaní pozmeňovacích návrhov boli zapracované pripomienky tak koaličných aj opozičných poslancov a novela získala vo všetkých výboroch NR SR nebývalú podporu,“ dodal Feik.
Zamestnávateľské organizácie združujúce 80 % slovenských zamestnávateľov vyjadrujú ostrý nesúhlas s novelou zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov, ktorá je aktuálne v parlamente.
Svoj nesúhlas s novelou vyjadrila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), Potravinárska komora Slovenska (PKS), Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Klub 500. Organizácie verejne a dôrazne upozorňujú MPRV SR, že úpravy v zákone môžu do poľnohospodárstva a produkcie potravín priniesť chaos a ohroziť stabilitu podnikateľského prostredia na trhu s pôdou.
Som zvedavý na finálne znenie 504-ky, ak to prejde teda. Pre mňa malé svetielko nádeje, keďže sa neviem dostať ani k pôde po starých rodičoch a rodičoch kvôli „monopolnému“ postaveniu „dotaciobračov skorocelových“.
na prenajom pody od spf ma mat narok každy občan sr,bez rozdielu farby pleti….., o nakladani s podou sukromnych vlastnikov moze rozhodovat iba vlastnik,nikto mu nemoze prikazovat ako snou naloži,totalitny rezim uz davno skoncil sudruhovia.stači pozriet kto sa podpisal pod 504,a kto je proti,,ty co doviedli polnohospodarstvo tam, kde dnes… Celý komentár »
zintenzívňuje boj proti špekulantom v prospech iných špekulatov….
Takže ten, kto hospodári teraz je podľa vás sviňa a má zmiznúť z pôdy, lebo ju chcete vy. Až takto bude vás vykopávať niekto z pôdy na ktorej budete v nájme hospodáriť vy, tak sa zasmejeme nad vašou reakciou. To je ako so študentmi. Kým sú na škole chcú úplný… Celý komentár »
G.S. dobre si to napísal…a pravdu…aby som mohol obhospodárovať 25 ha, mám zmluvy s drobnými vlastníkmi od 0,3 ha do 8 ha vrátane neverifikovanej pôdy…mám asi 40 zmlúv a stále 40 ľudí oslovovať, pchať sa im do zadku, aby zmluvu podpísali nanovo a stále za vyššie nájomné. Dotácie sa nezvyšujú… Celý komentár »
G.S ak ma 60ročny prenajatu podu 20rokov za 10 eur ročne 1 ha od spf,dnes mlady si ju ma prenajat za 50 až 80 eur od sukromnika alebo si ju kupit na štart,štat mu da len 28 ha,priemer bude 40,podmienka 0,3 dobytčej jednotky na hektar alebo špecialna vyroba,na začiatok nema… Celý komentár »
organizacie nech povedia jasny dovod,nie len vyjadrit sa vo vseobecnosti,asi sa im paci nastaveny 20 rocny system,nepaci sa im nieco menit,ved mlady sa musi tiez zadlžit,oni nemali určite takyto zaciatok,na 98 percentne dotacie uz zabudli,zabudli ako nadobudli majetky, kolko investovali z vlastnych penazi do firiem,určite by sa dnes nikto nerozhodol… Celý komentár »
Kde sa dvaja biju, treti vyhrava.. Kym sa budu dohadovat „mali“ s „velkymi“ tak si slovensku podu potichucky poskupuju zahranicni investori..az sa nakoniec nebude o co bit. Paani, a to vam nevadi kolko pody sa rocne stratii pod budovami, cestami a erooziou? Ved by pokojne mohli fungovat vedla seba vsetci… Celý komentár »
kedy,ako, vzniklo doterajšim najomcom pravo uživat podu od spf,stači si z ich strany len plnit zavazky a znova maju prednostne pravo,kedy pride na rad nejake vyberove konanie,vsak stat prichadza o nemalo penazi,tak len dokolečka dokola…………..
Stačilo by posadiť do traktora súdruhov niekoľko tisíc hektárových podnikov alebo postaviť do dojárni ku krave ako je to bežné v západnej Európe .Na mysli mám majiteľov hospodárstiev. A verím , že by ich prešla skoro chuť bojovať o také veľké výmery .Potom by určite bolo tej pôdy dosť pre… Celý komentár »
No vidíš JM ako si vyspel a pochopil skutečnů realitu!A stačí omeziť dotácie a budů se diať veci něvidané!
Vážení páni ! Obviňovať zo súčasného stavu podniky a ich majiteľov je neseriózne !!! Však sa museli prispôsobiť thu!!! A tento sku… štát , ktorý riadi oligarchia , nemá odborné riadenie. Tak sa uvedomte nevzdelanci! To je najľahšie ísť na vlne tendenčnosti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
agristo pamätaj ako to napísala LADA !!!!!!!! Bude len jeden rozdiel. Ten veľký bude v balíku a ten malý nebude exitovať vôbec. A potom sa možno začnú ukazovať viaceré neatraktívne malé políčka v prírode neobrobené .Jednoducho pre ich techniku budú vysoko nákladové .Poznám to priamo z nášho regiónu. Vyriadil som… Celý komentár »
ta oligarchia je vzdelana?!?!?!?!?!