Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Za novelu o nájme hlasovalo 123 poslancov

Za novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorú dnes schválil parlament, hlasovalo 123 poslancov. Uviedli to dnes na brífingu poslanci Národnej rady (NR) SR za Slovenskú národnú stranu (SNS) Eva Antošová, Jaroslav Paška a Tibor Bernaťák.

 „Teší ma, že tento zákon prešiel 123 hlasmi, to znamená naprieč politickým spektrom. Z toho je zrejmé, že bolo veľmi ťažké, ale potrebné túto zmenu vykonať,“ priblížila Antošová. 

Týmto zákonom sa podľa nej umožní lepší prístup k pôde aj mladým začínajúcim, ako aj malým farmárom.

„Novela je dôležitá, lebo poľnohospodárska výroba sa v SR realizuje vo väčšine na základe nájomných vzťahov na pôde,“ poznamenala. 

Podľa Bernaťáka približne dve tretiny pôdy v SR obhospodaruje približne 1500 farmárov, zvyšnú jednu tretinu má 17.000 farmárov.

„Je tu teda jednoznačná dominancia väčších farmárov, a preto je potrebné, aby sme podporovali menších a mladých farmárov,“ doplnil Bernaťák. 

Novela zákona je podľa Pašku reakciou aj na nové zistenia Európskej komisie na závery viacročného finančného rámca EÚ, ktorý hovorí o tom, že je potrebné posilniť regionálnu produkciu potravín a posilniť kvalitu životného prostredia, ako sa aj usilovať o to, aby finančné prostriedky EÚ išli od veľkých hráčov do rúk drobnejších poľnohospodárov. 

„Pri poslednom vyhodnocovaní európskej poľnohospodárskej politiky sa totiž zistilo, že až 80 % finančných prostriedkov EÚ si prerozdelí 20 % producentov,“ dodal Paška.

EÚ podľa neho tiež konštatovala, že najslabším článkom európskej poľnohospodárskej politiky sú malí, ako aj mladí farmári. 

Novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV), ktorú dnes schválila NR SR, má priniesť zlepšenie prístupu pre malých a stredných farmárov k pôde i zabránenie špekuláciám pri automatickej obnove nájomného vzťahu. Novela zákona podľa MPRV umožní poľnohospodárom ľahší prístup k prenájmu poľnohospodárskej pôdy a zavádza tiež poriadok do evidencie nájomných vzťahov.

Právna norma vypúšťa doterajšiu automatickú obnovu nájomného vzťahu, nakoľko táto úprava podľa agrorezortu spôsobovala nájomcom aj prenajímateľom v praxi problémy. Tí museli sledovať doby trvania nájomných zmlúv, navzájom sa vyzývali na vrátenie a prevzatie pozemku. V nemalom rozsahu išlo o bežných ľudí bez právneho vzdelania. K ďalšiemu prenajatiu pozemkov dochádzalo bez toho, aby o zákonom ustanovenej povinnosti mala zmluvná strana vedomosť.

Ďalším dôvodom, pre ktoré sa inštitút automatickej obnovy nájmu pozemkov vypúšťa, sú podľa MPRV aj značné komplikácie, ktoré vznikali v súvislosti s poskytovaním priamych platieb na plochu, keď si nárok na túto podporu uplatňuje tak doterajší nájomca titulom automatickej obnovy nájomného vzťahu, ako aj subjekt s ktorým prenajímateľ uzatvoril novú nájomnú zmluvu.

Do návrhu novely pribudla 5-ročná výpovedná lehota nájomnej zmluvy, ktorá nájomcovi umožní dostatočne dobrú návratnosť svojej investície v prípade, že sa vlastník rozhodne ukončiť nájomný vzťah.

Plénum odobrilo počas hlasovania aj pozmeňujúci návrh Gábora Gála (Most-Híd), Tibora Bernaťáka a Petra Antala (obaja SNS). Ich návrh má umožniť malým a mladým poľnohospodárom získať pôdu pre svoje podnikanie.

„Rozširuje sa okruh subjektov, ktorí môžu prejaviť záujem o nájom pôdy v správe Slovenského pozemkového fondu o poľnohospodárov, ktorí aspoň na polovici obhospodarovanej výmery vykonávajú špeciálnu rastlinnú výrobu, a ktorí vyrábajú finálny produkt,“ povedal v pléne Gál.

Zároveň sa zvyšuje percentuálny podiel, o ktorý je možné znížiť výmeru doterajšiemu nájomcovi tak, aby sa zvýšila výmera dostupných pozemkov, ktoré je možné prenajať.

„V prípade, že bude existovať pôda, ktorú je možné prenajať, bude povinnosťou Slovenského pozemkového fondu vyjsť v ústrety malým a mladým poľnohospodárom, poľnohospodárom vyrábajúcim finálny produkt a poľnohospodárom so špeciálnou rastlinnou výrobou a pôdu prenajať im,“ priblížil Gál.

Tento návrh má mať pozitívne ekonomické i sociálne dôsledky, pretože má podporiť zamestnanosť a tvorbu pracovných miest na vidieku.

„Návrh tiež prispeje ku generačnej výmene v poľnohospodárstve tak, ako to zamýšľala i pôvodná novela,“ predpokladajú poslanci.

Okrem neho schválili aj pozmeňujúci návrh z výborov. Zníži sa maximálny čas nájmu pozemku na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku, v prípade uzavretia zmluvy na dobu určitú, z 25 rokov na 15 rokov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
18. október 2017 23:33

Táto novela je chorá. Zrušila sa síce automatická obnova Nájomnej zmluvy ktorá podľa predošlého zákona bola obnovená na ďalších päť rokov. Totiž táto doba bola minimálna na ktorú sa v zmysle zákona dala uzatvoriť nájomná zmluva na poľnohospodársku pôdu. No následne sa zákonom ustanovila päť ročná výpovedná lehota. Na porovnanie… Celý komentár »

Milan
Milan
19. október 2017 7:02

Ďalší klinec do rakvičky slovenského poľnohospodárstva. Systematicky sa pracuje na rozkladaní družstiev. Kým zamestnávame na našom podniku 40 osôb, robíme mlieko, obhospodarujeme vinohrad, nikto z SHR- károv nikoho nezamestnáva, nemá živočíšnu výrobu ani špeciálnu rastlinnú výrobu. Kým na našom družstve vychádza v priemere 35ha na osobu, u SHR je to… Celý komentár »

G.S.
G.S.
19. október 2017 19:48

Milan, súhlasím s tým, že ide s prepáčením o stupiditu. Ak nebola urobená komasácia, ide o kopu drístov a ďalšie zvyšovanie administratívy. A najväčší špekulant na Slovensku je štát cez SPF. O čom bol prenájom poľovníctva bez súhlasu vlastníkov, pričom aj peniaze išli štátu a vlastník pod 10 ha v… Celý komentár »

realista
realista
19. október 2017 20:46

5 ročná výpovedná lehota v realite znamená praktickú nevypovedateľnosť nájomnej zmluvy a zabetónovanie trhu s voľného trhu s pôdou…

Realista
Realista
19. október 2017 21:30

Zakony tvoria ludia ktori si myslia ze zemiaky rastu v tescu a jahody v kauflande

milan
milan
20. október 2017 9:42

Zmena nenastane kým tu bude rozhodovať táto skorumpovaná vláda!

Anonym
Anonym
20. október 2017 18:56
brunno
brunno
20. október 2017 19:09

zase ta L.G. z Vidieckej platformy, alebo radšej Gorily ?

václav
václav
20. október 2017 19:20

No iste. Človek by povedal, že tá mladá dáma vynárajúca sa z poľa zlatistých klasov je mladá farmárka, ktorej osud slovenského poľnohospodárstva nadovšetko leží na srdci. Omyl. Nikdy v poľnohospodárstve nepracovala, nedoštudovala vysokú školu, istý čas prevádzkovala kozmetický salón ale verejnosť ju pozná predovšetkým z protestov v kauze Gorila, kde… Celý komentár »

ccm
ccm
20. október 2017 21:48

Václav! To , čo si napísal je pravda. No tá slečna zastupuje iné Monštrum! Keby to tak mohli zverejniť…A my somári to žerieme. Ale tak nám treba!

Anonym
Anonym
21. október 2017 12:26

Je mi naozaj do plaču kam sa dostalo naše poľnohospodárstvo,Slovensko bolo!!! a stále ma potenciál byť agrárnou krajinou,ibaže naša vláda to akosi nevidí,pretože to nechce vidieť a tie osobnosti , ktoré o tomto rozhodujú kto ich volil? P.ministerka bývalá riaditeľka SPF najväčší rozkrádaci a korupcia upečená v peknej torte,ved keď… Celý komentár »

Anonym
Anonym
21. október 2017 12:37

A ešte do očí bijuca drzosť ohradzovať sa pravidlami EU, Slovensko je svoj právny štát má povinnosti voči EU,ale takisto má práva robiť rozhodnutia v rámci nasej republiky,pretoze stále sme Slovenska republika,a keď vláda z toho chce urobiť kolóniu EU,tak je potrebné urobiť čokoľvek,aby sa to nepodarilo

dedo jozef
dedo jozef
21. október 2017 13:39

koloniu z nas spravili už davno,zakon o poln. pode 504 bol začiatok tvorby kolonie,tam su podpisany,ich mena su verejne zname,vtedy bol začiatok,zapad to začinal v tom čase financovat,v unii sme este neboli,toto je len o tychto ludoch a ich pritakavačoch,ktory aj po určitych obdobiach prehodia kabaty a pokračuju v tomto… Celý komentár »

Anonym
Anonym
24. október 2017 13:13

Super všetci vieme že to čo sa deje nie je v poriadku, človeka to nahnevá a rozladí, ale krásne ale určite existuje spôsob ako tomu zabrániť, lenže aký?