Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Enviroorganizácie chcú parcely s maximálnou rozlohou 20 hektárov

Enviroorganizácie chcú parcely s maximálnou rozlohou 20 hektárov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Enviroorganizácie odovzdali v stredu ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému (OĽANO) petíciu za ozelenenie poľnohospodárstva Za živú krajinu. Podpísalo ju viac ako 20.000 ľudí. Mičovský kroky aktivistov ocenil a podporil navrhované riešenia v petícii.

Environmentalisti v petícii žiadajú ozelenenie poľnohospodárstva, od rezortu pôdohospodárstva chcú zásadné zmeny v podpore farmárov v prospech udržateľnejšieho využívania polí, lúk i lesov. Chcú napríklad rozčlenenie lánov biopásmi na menšie s maximálnou rozlohou 20 hektárov. Apelujú aj na podporu farmárov, ktorí chcú obnoviť lúky a vrátiť zvieratá do krajiny. Rovnako apelujú na zvýšenú podporu ekologickým formám poľnohospodárstva a zníženie používania agrochemikálií.

„Nezmeníme minulosť, no dokážeme ovplyvniť budúcnosť a na tej by malo záležať v tejto krajine každému jednému z nás. Ja môžem z tohto miesta sľúbiť, že s mojimi kolegami urobím všetko preto, aby sa vrátila do našej krajiny pestrosť,“ uviedol Mičovský.

Zároveň ho teší, že v prípade zlepšovania vidieka sa ozýva čoraz viac hlasov.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR poukazuje, že do nového strategického plánu na roky 2023 – 2027 budú preto v rámci ekoschém priamych platieb navrhované viaceré typy intervencií podporujúce biodiverzitu, prírodné zdroje a klímu. Pôjde napríklad o diverzifikáciu plodín a tvorbu ochranného pásu s povinnosťou zabezpečiť maximálnu súvislú výmeru jednej plodiny. Navrhované sú aj ochranné plochy pre opeľovače vysiatím zmesí plodín. Agrorezort plánuje v rámci rozvoja vidieka ochranu biotopov sústavy Natura 2000 aj mimo nej.

„Napĺňanie týchto ambicióznych myšlienok pre lepšiu budúcnosť poľnohospodárskej krajiny spočíva aj v oblasti komplexných pozemkových úprav a budovaní spoločných zariadení i opatrení,“ uviedlo MPRV.

Pozemkové úpravy

Na ich realizáciu využije financie z programu rozvoja vidieka. Deklaruje, že uprednostní investície do budovania zelených krajinných prvkov pred samotným sceľovaním pozemkov. V prechodnom období bude z programu vyčlenených na komplexné pozemkové úpravy na roky 2021 – 2022 celkovo 55 miliónov eur. V budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike je na pozemkové úpravy vyčlenených 30 miliónov ročne, teda na roky 2023 – 2027 celkovo 150 miliónov eur.

Agrorezort kladie podľa vlastných slov dôraz aj na používanie chemikálií a vzdelávanie poľnohospodárov, ktorí tieto prípravky používajú. K zlepšeniu a napĺňaniu cieľov by mali prispieť aj aktivity poľovníkov.

„Zvyšovanie úživnosti poľovného revíru napríklad vysádzaním remízok či ohryzových drevín prispeje k zníženiu poškodzovania rozsiahlych poľnohospodárskych monokultúr zverou,“ tvrdí ministerstvo.

Iniciátormi petície sú združenia Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Ochrana dravcov na Slovensku a iniciatíva My sme les.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Artim
Jozef Artim
22. apríl 2021 10:23

Považujem za neprípustné vylúčenie pozemkových úprav z pôvodného návrhu Plánu obnovy a odolnosti na úkor navýšenia alokácie na pozemkové úpravy v návrhu Intervenčnej stratégie novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023-2027 vo výške 150 mil. €. Pozemkové úpravy majú výrazne nadrezortný charakter a nemôžu byť financované zo zdrojov primárne určených na rozvoj pôdohospodárstva a potravinárstva.… Celý komentár »

anton julény
anton julény
28. apríl 2021 14:39
Odpoveď na  Jozef Artim

ak pozemkové úpravy nebudú súčasťou aj plánu obnovy a aj spoločnej poľnohospodárskej politiky, budú ohrozené aj ciele rezortu životného prostredia. požiadavka na veľkosť pôdnych celkov je kopanie do otvorených dverí, lebo na to máme dostatok právnych a technických nástrojov (napr. STN 75 4501, protierózna ochrana pôdy, prípadne územné plány, plány… Celý komentár »

TomasFG
TomasFG
25. apríl 2021 21:56

Po prvom nech pozastavia všetok výrub stromov na územie SR a ak to splnia tak môžeme začať diskutovať o veľkosti parciel. Každý bije poľnohospodára zo všetkej strany tak nech rozhodnú čo chceme na Slovensku. Stromy ktoré boli vysadené po cestách pred 50 rokmi teraz ich vyrúbajú ale nikto nesadí späť… Celý komentár »

Realista
Realista
21. apríl 2021 22:24

Keď Česko 30 ha, tak my 20 ha …. (https://www.youtube.com/watch?v=8MLrb-AlhqA) ….a niektorí bruselský poslanci zajtra 10 ha !!! ale ak vybavia z tomu zvýšené podpory z rezortu životného prostredia, na kompenzáciu zvýšených nákladov, znížených výnosov a samozrejme plnenie „celospoločenskej objednávky“….tak prečo nie aj pre roľníkov platí náš zákazník náš pán… Celý komentár »