Zožaté hektáre sa objavili skoro, pribúdajú však pomaly
Prvé hektáre ozimného jačmeňa a hrachu boli na Slovensku skosené v druhej dekáde júna. Ide o výnimočne skorý nástup žatevných prác, ktorý sa negatívne prejavil na výsledkoch jednotlivých plodín. Značné rozdiely v úrodách sú medzi regiónmi aj medzi hospodármi od seba vzdialenými len niekoľko kilometrov.
„Nedostatok vlahy v apríli a v máji negatívne ovplyvnil priebeh tvorby úrod. V niektorých častiach juhozápadného Slovenska žatva začala aj o tri týždne skôr oproti zvyčajnému termínu,“ hovorí Ján Baršváry, riaditeľ odboru poľnohospodárstva a služieb na Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore.
Takto skorú žatvu si nepamätá ani Alexander Pastorek, ktorý pracuje v spoločnosti Agrocoop Imeľ už tridsať rokov. Prvé hektáre ozimného jačmeňa začali kosiť už v nedeľu 17. júna.
„Tradične začínala žatva okolo 5. júla. Dnes, teda v období, keď sme v minulosti so zberom začínali, máme pokosenú polovicu z päťsto hektárovej výmery ozimnej pšenice,“ hovorí Alexander Pastorek, predseda predstavenstva Agrocoop Imeľ.
Z doterajšie pozberaných parciel sa črtá priemer na hektár vo výške 5-ton. V spoločnosti, ktorá hospodári v okrese Komárno, sú zvyknutí na vyššie úrody. Za dlhodobým priemerom zaostávajú o 20 až 25-percent.
„Dôvody vidíme najmä vo veľmi suchom apríli a máji. Za tieto dva mesiace nám padlo len 30-milimetrov zrážok. Výdatné júnové dažde už hustosiatym obilninám nepomohli. Výborne sa ale prejavili na kukurici, do ktorej vkladáme nádej na dobrú úrodu,“ hovorí Alexander Pastorek.
V okrese Nové Zámky začala žatva po 17. júni a dnes majú pozberanú štvrtinu výmer ozimnej pšenice. Poľnohospodárom v regióne sype v priemere 5,9 ton z hektára.
„V Nitrianskom regióne, do ktorého v rámci SPPK zahŕňame okresy Nitra, Zlaté Moravce, Šaľu a Topoľčany bolo pozberaných už 90-percent plôch ozimného jačmeňa s priemernou úrodou 6,3 tony z hektára. Pšenica ozimná je zatiaľ pozberaná len na desatine plôch a úroda len mierne presahuje 5,1 tony z hektára,“ vymenúva Ján Baršváry.
Spokojní s úrodami nie sú ani v okrese Galanta, kde suché počasie bez zrážok zanechalo svoju stopu.
„Tvrdé pšenice sú zahorené a majú veľmi nízku hektolitrovú váhu, ako aj nízky obsah lepku,“ tlmočí informáciu z regiónu Ján Baršváry.
Tento problém nevnímajú na trnavskej tabuli, kde sme zastihli v pozitívnej požatevnej nálade Andreja Adamoviča, predsedu družstva v Dolnom Dubovom. Po minuloročných katastrofálnych výsledkoch oslavovali ukončenie zberu tvrdej pšenice a repky.
„Výmeru 330-hektárov tvrdej pšenice sme dokosili v závere pracovného týždňa s úrodou 5,7 tony z hektára. Repky sa nám urodilo z hektára pekných 4,7 tony,“ hovorí Andrej Adamovič.
Tohtoročné výsledky tvrdej pšenice sú síce priemerné, ale z hľadiska kvality sú spokojní. Teší ich najmä fakt, že sa nezopakoval vlaňajší rok. Vtedy v dôsledku sucha zberali z hektára len polovicu z aktuálnych úrod. Minuloročné výsledky rastlinnej výroby dostali družstvo do straty a jedinou ziskovou plodinou bola repka, ku ktorej sa vrátili po trinástich rokoch.
V ani nie tridsať kilometrov vzdialenom Cíferi, taktiež v okrese Trnava, s úrodami tak spokojní nie sú. Zrážky boli podľa Olivera Slezáka, hospodára z tamojšej obce, slabšie ako na okolí. Výsledkom je napríklad podpriemerná úroda hrachu, ktorá dosiahla len 1,8 ton z hektára, čím sa takmer nelíši od nepriaznivého vlaňajšieho výsledku.
„Pred malou chvíľou som skončil so zberom pšeníc. Presné čísla ešte nepoznám. Podľa toho, čo mi ale ukazuje počítač v kombajne, úrody nepresiahnu päť ton,“ povedal v piatok Oliver Slezák z Farmy Slezák.
Z ďalších regiónov Slovenska sú zaujímavé Levice, ktoré už takmer ukončili zber ozimného jačmeňa.
„Priemerná úroda v okrese dosiahla 5,8 ton z hektára. Hustosiate obilniny majú zatiaľ pozberané zo sedemnástich percent,“ informuje Ján Baršváry.
Na konci júna začali so zberom aj na Považí, konkrétne v južných častiach okresu Nové Mesto nad Váhom. V posledný júnový deň skomplikoval žatvu požiar pšeničného poľa, keď aj v dôsledku veterného počasia zhorelo v obci Pobedim až 45-hektárov obilia.
„Vo viacerých okresoch sa žatva ešte len rozbieha. V okrese Senica sú pozberané len 2-percentá hustosiatych obilnín, alebo v okrese Bánovce nad Bebravou 12-percent výmery,“ hovorí Ján Baršváry.
Žatva v posledný júnový týždeň začala aj v okresoch východného Slovenska. Ako aj na ostatnom území, aj tu sú práce prerušované častými zrážkami.