Výzva pre pestovateľov kukurice
Dňa 27. 11. 2008 sa uskutočnilo v Bruseli bilaterálne stretnutie ministra pôdohospodárstva SR Stanislava Becíka s komisárkou Mariann Fischerovou Boelovou. Predmetom rokovania bola pomoc pre pestovateľov cukrovej repy, intervencia kukurice a štátna pomoc na podporu dobrých životných podmienok ošípaných.
Pokiaľ ide o prebytky kŕmnej kukurice, Európska únia znova vyzvala členské štáty, aby v maximálnej miere využili možnosť prihlásiť sa do intervencie nákupu kŕmnej kukurice za stanovenú cenu 101,31 €/t bez DPH pri zložení 15 eurovej zábezpeky za tonu. Minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík vyzýva všetkých pestovateľov, aby čo najskôr nahlásili na Regionálne pobočky Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) množstvo ponúkanej kukurice v tonách. Táto forma predaja je pre farmárov cenovo najvýhodnejšia a zatiaľ je reálny výhľad na predaj celého objemu prebytkov cez intervenčný nákup.
Minister pôdohospodárstva prerokoval s komisárkou M. F. Boelovou aj možnosť podpory chovu ošípaných, nakoľko počty prasníc na Slovensku klesli na neúnosne nízky stav, a to 46.000 kusov, čo vplýva na neefektívne nízke zhodnocovanie kŕmneho obilia. Na druhej strane je Slovensko závislé od dovozu bravčového mäsa zo zahraničia. Minister pôdohospodárstva SR požiadal Komisiu o aktívnu účasť a flexibilitu pri schvaľovaní štátnej pomoci chovu ošípaných formou podpory dobrých životných podmienok zvierat a aj ďalších foriem. Minister Becík požiadal komisárku o maximálnu ústretovosť notifikačného procesu na predloženú schému. Komisárka Boelová v tomto smere prisľúbila pomoc, pričom cieľom je, aby poľnohospodárska prvovýroba na Slovensku bola viac vyvážená a aby bol medziprodukt – kŕmne obilie – zhodnocovaný prostredníctvom živočíšnej výroby.
Minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík a komisárka M. F. Boelová sa tiež dohodli na tom, akou formou budú odškodnení pestovatelia, ktorí prestali pestovať cukrovú repu na Slovensku.
Výsledkom rokovania je, že Slovensku sa umožní, rovnako ako Taliansku a Fínsku, poskytnúť dočasnú štátnu pomoc pestovateľom cukrovej repy počas 5 rokov, nakoľko sa SR v tomto roku vzdala viac ako 50% svojej kvóty na cukor. Európska komisia udelila súhlas, aby tí, ktorí sa pestovania cukrovej repy vzdali, boli odškodnení na úrovni maximálne 2,8 eura za tonu.