Včely namiešali chuť, ktorú ocenil svet
V produkcii medu je Európa sebestačná len asi na 60 percent, zvyšok medu musí dovážať. Výnimkou v tomto smere nie je ani Slovensko, hoci je včelárstvo u nás na vzostupe. Aj na Slovensku pritom máme medy svetovej chuti.
Patrí k nim aj med od včelárov v Choči. Ten zachutil zahraničným gastro-odborníkom v súťaži Great Taste Awards. Tá je považovaná za akési gastronomické oskary a až dva produkty tamojších včelárov získali zlatú hviezdu.
„Dostali sme ocenenie za agátový med a borovicový med. Odborníci na nich ocenili chuť a farbu. Ako sa vyjadrili vo svojom hodnotení, v borovicovom mede cítili tú ihličnatú chuť a ocenili krásnu tmavú farbu. Na agátovom mede ich oslovila ľahkosť chute, ktorá, ako popísali, zostáva jemne na podnebí,“ uviedol Filip Grgula, syn úspešného včelára. Ten sa stará o medový obchod Cera Mel, ktorý produkty chočských včelárov ponúka na trhu.
Do súťaže Great Taste Awards sa každoročne hlási asi 12 tisíc potravín z celého sveta. Ich kvalitu posudzuje 500 odborníkov z oblasti gastronómie, vrátane svetoznámych kuchárov či gastro-kritikov a blogerov. V súťaži v uplynulých rokoch získala ocenenie aj slovenská čokoláda, mandľové maslo, pivné marmelády, alkoholové omáčky či medovina. S tou aj včelári z Choče prerazili na súťaži pred dvomi rokmi. Včelám sa rodina Grgulovcov venuje už od 80-tych rokov.
„Borovicový med, ktorý odborníkov zaujal, je taká klasika spod Tatier, pochádza z oblasti okolo Levoče. Agátový med zas dorábame v okolí Topoľčianok pri Zlatých Moravciach, kde ho máme pomerne veľa a vo vysokej kvalite. Vedeli sme, že je výborný a teraz nám to potvrdili aj odborníci. Ide vlastne o dva najobľúbenejšie medy z dvoch oblastí Slovenska, borovicový a agátový, teda jeden zo severu a druhý z juhu. Je pravdou, že my tam nemáme veľmi čo vymýšľať, tie chute si samé namiešali včely, my sme len pozbierali, čo nám príroda dala,“ uzavrel Filip Grgula.