Zadajte hľadaný výraz

Reportáže Zaujímavosti

Ťažné zariadenie za kone využiteľné v lesníctve aj poľnohospodárstve /fotopríloha/

Ťažné zariadenie za kone využiteľné v lesníctve aj poľnohospodárstve /fotopríloha/
insert_photopoľnoinfo.sk

Napriek radosti roľníkov z víkendového dažďa, redakcia poľnoinfo.sk mala isté obavy. V pláne podujatí, na ktorých sme sa chceli zúčastniť, totiž bola aj sobotná výstava koní a ťažných pracovných zariadení v Dvoroch nad Žitavou. S obavou, či do slovenských Slušovíc nepôjdeme zbytočne, sme to predsa len riskli.

Na podujatie, ktoré organizoval Zväz chovateľov koní na Slovensku, Francúzska asociácia pre ťažné kone a Asociácia furmanov Slovenska sme išli najmä z dôvodu ukážky hiponáradia, čo je ťažné zariadenie za kone pre zvážanie dreva, ale aj pre využitie v poľnohospodárstve.

Podujatie otvoril minister pôdohospodárstva, ktorý niekoľkým stovkám účastníkov prehliadky konskej krásy pripomenul, že toto ušľachtilé zviera má nezastupiteľné miesto vo vidieckej politike. Aj z tohto dôvodu má Ministerstvo pôdohospodárstva záujem systémovými opatreniami podporovať toto odvetvie.

Podobných podujatí, bude na Slovensku šesť a minister verí, že sa tu zídu nie len tí, ktorí sa chovu zvierat venujú, ale aj noví záujemcovia. Ako pripomenul, Slovensko patrí medzi štáty s najnižšou koncentráciou týchto zvierat na obyvateľa, aj na plochu.

Keďže, ťažným zariadením sa prezentovali francúzski výrobcovia a dokonca záujemcovia si mohli aj kúpiť francúzske ťažne plemená koní, na podujatí sa zúčastnil aj francúzsky veľvyslanec.

„Po roku 2007 prezident Sarkozy a predseda vlády Fico podpísali dohodou o zintenzívnení vzťahov medzi oboma ekonomikami. Keď sa takéto partnerstvo uzavrie a vy o tom čítate napríklad v novinách, vyzerá to veľmi abstraktne. Nastoľujeme ale konkrétne témy o vzájomnej spolupráci a tá by mala pokryť všetky odvetvia. Aj poľnohospodárstvo,“ povedal Henry Cuny, francúzski veľvyslanec na Slovensku.

Ďalej uviedol, že Európa je veľmi závislá od ostatného sveta čo sa týka nerastných surovín. Poľnohospodárstvo máme ale veľmi silné a to treba ochraňovať. Bolo by veľmi zlé, keby sme sa stali závislými v oblasti výroby potravín a poľnohospodárstva.

Tu akoby francúzsky zástupca na Slovensku nevedel, v akej zdecimovanej podobe sa naše agrárne odvetvie nachádza. Schodok bilancie s agrokomoditami dosiahol minulý rok viac ako 25 miliárd korún.

Pripomíname slová ministra pôdohospodárstva, ktoré odznievajú takmer na každej konferencii usporiadanej ministerstvom a odzneli aj v Dvoroch nad Žitavou. Pestovateľské výmery zeleniny poklesli zo 45 tisíc hektárov na 9 tisíc. Doviezli sme zeleninu mierneho pásma za viac ako 3 miliardy korún. Intenzívne vyrábame ovocie len na približne 5 tisíc hektároch. Vinič pestujeme len na výmere 12 700 hektárov a v roku 2008 sme doviezli 433 tisíc hektolitrov vína. Nehovoriac o bravčovom mäsa, kde je naša sebestačnosť vo výrobe tejto komodity len niekde na úrovni 40 percent a dovoz bravčoviny, ktorá mnohokrát pochádza zo štátnych hmotných rezerv iných štátov, dosiahla takmer 5 miliárd korún.

Je naozaj na čase, aby sme si uvedomili to, čo uviedol francúzsky zástupca na Slovensku. Je veľmi zlé, že sme sa stali závislými v oblasti výroby potravín a poľnohospodárstva.

FOTOPRÍLOHA

Závesné zariadenia za kone

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
11. november 2009 0:31

sluzi to na zvoz dreva, pokial sa nemylim…

JANOSIK FERO
JANOSIK FERO
18. apríl 2012 22:00

NO O TYCH PRIESKUMOCH SA HOVORI MINIMALNE 10 MOZNO 15 ROKOV A CO MY S TYM?