SPU otvorila mliečny automat. Prvý v Nitre
Slovenská poľnohospodárska univerzita a Vysokoškolský poľnohospodársky podnik, s.r.o., Kolíňany uviedli 27. novembra do prevádzky v Nitre prvý automat na predaj surového kravského mlieka vysokej kvality. Umiestnený je pri ŠD A. Bernoláka a má kapacitu 500 litrov.
„Spotreba mlieka je nízka a prejavuje sa to v zhoršení zdravotného stavu populácie, najmä mládeže. Aj preto sme sa rozhodli zaviesť automat v blízkosti študentského domova,“ povedal na otvorení rektor SPU, dr.h.c. prof. Ing. Mikuláš Látečka, PhD.
Ako nás informoval technicko-investičný námestník Ing. Jozef Pružinský, PhD., minimálne raz denne budú čerstvé mlieko z farmy dojníc v Oponiciach dovážať špeciálnym klimatizovaným autom. Ide o kvalitné mlieko s obsahom až 4 % tuku, ktoré produkuje vybrané stádo dojníc holštajnského plemena. Keďže nie je tepelne upravené, treba ho pred konzumom prevariť. Uvádzacia cena za liter mlieka je 50 eurocentov. Pokiaľ ide o kvalitu, každodenne bude kontrolovaná veterinármi a nadštandardne aj odborníkmi z Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU.
V prípade, že zákazník nemá so sebou fľašu na mlieko, môže si zakúpiť litrovú plastovú za 30 eurocentov alebo sklenú za 60 eurocentov.
Automat bude v prevádzke nepretržite. Je vybavený systémom prenosu dát. Keď v ňom zásoba mlieka klesne na 50 litrov, zodpovedný pracovník farmy dostane textovú správu SMS a zásobníky doplní.
„Keby sme denne predali okolo 700 litrov mlieka, investície vložené do automatu a klimatizovaného auta, čo je takmer 45-tisíc eur, by sa nám vrátili do dvoch rokov,“ podotkol Ing. Pružinský.
Priamy predaj mlieka z fariem tvorí len minimálny podiel na celkovom predaji mlieka.
„Je to asi len jedno percento z celoslovenskej produkcie, čo predstavuje deväť miliónov kilogramov mlieka ročne,“ informovala na otvorení Ing. Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka v Nitre.
Dodala, že priamy predaj zahŕňa dva spôsoby – predaj sofistikovanými automatmi a priamo z farmy. Do septembra prebiehal len predaj z fariem na konzum pre zvieratá. Potom sa zmenila legislatíva, ktorá stanovuje určité hygienické požiadavky a mlieko sa od septembra môže predávať priamo aj pre ľudskú spotrebu.
Hudobnú nahrávku obsluhy automatu so slovenským textom a podmazom slovenskej hudby vytvoril a nahral na pastierskej dvojačke fujarista Drahoš Daloš z Lehoty.
uz je zruseny 🙁