Poľnohospodárstvo čakajú cenové výkyvy
Paríž 22. septembra (TASR) – Svetové poľnohospodárstvo bude ešte najmenej 10 rokov čeliť neistote a cenovým výkyvom. Hľadanie odpovede na otázku koľko potravín vyprodukovať, aby sa pokryl dopyt, tak bude hlavným nástroj formovania farmárskej politiky. Uvádza sa v správe, ktorú Francúzsko plánuje predložiť na zasadaní ministrov poľnohospodárstva Európskej únie v utorok 23. septembra.
Podľa tejto štúdie napätie na komoditných trhoch by malo zredukovať zvýšenie produkcie potravín ako aj druhej generácie rastlín na výrobu biopalív, ktoré by menej ohrozovali pestovanie rastlín na potravinárske účely. Ale prinajmenšom v prvých desiatich rokoch budú farmári hľadať rovnováhu medzi dopytom a ponukou.
Odborníci sa totiž domnievajú, že nedávne zdraženie obilia, ryže, mliečnych produktov či mäsa má na svedomí celá škála faktorov, dočasných aj trvalých. Patria sem nepredvídateľné výkyvy počasia v krajinách, ktoré sú hlavnými producentmi potravín, ale aj štrukturálne zmeny v dopyte, zdražovanie ropy, rozvoj pestovania rastlín na výrobu biopalív a zmeny v stravovacích návykoch v krajinách ako sú Čína, India a Brazília.
Tieto faktory môžu v budúcnosti viesť ešte k väčšej cenovej nestabilite. Preto je potrebné vypracovať strategický plán tak pre hlavných producentov, ktorými sú USA či Brazília, ako aj pre najväčších konzumentov, napríklad Čínu alebo Indiu, z hľadiska ďalšieho vývoja dopytu a ponuky.
„Rozhodnutia, ktoré prijmú tieto krajiny, pravdepodobne ovplyvnia svetové ceny potravín zo strednodobého aj dlhodobého hľadiska,“ uvádza sa v dokumente.
Informovala o tom agentúra Reuters.