Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Perspektíva výroby mlieka je neistá

Perspektíva výroby mlieka je neistá
insert_photopoľnoinfo.sk

Stavy dojníc na Slovensku klesli na menej ako tretinu hodnoty z roku 1989. Napriek tejto nepriaznivej situácii, produkcia mlieka padla „len“ o polovicu. Je to najmä v dôsledku zvyšovania úžitkovosti, ktorá minulý rok prvýkrát presiahla 6000 kilogramov mlieka na dojnicu a rok. A práve tých najlepších, ktorí v súčasnosti dosahujú najvyššej úžitkovosti, najviac postihla kríza v mliečnom sektore.

„V roku 2008 bolo na Slovensku 665 chovateľov, čo je takmer o dvesto producentov menej, ako pred štyrmi rokmi. A to môžeme povedať, že v tomto období bola situácia vo výrobe mlieka stabilizovaná. Čakáme, že tento rok nastane razantný úbytok nie len chovateľov, ale samozrejme aj zvierat,“ povedal Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Nákupné ceny mlieka kulminovali v januári 2008, keď dosahovali 12,15 Sk. Výraznejší pokles cien môžeme vidieť už po marci 2008 a dno dosahujú práve v tomto období. Prvovýrobcovia na Slovensku predávajú mlieko za približne 17 – 18 centov za liter. V Českej republike je situácia o niečo priaznivejšia. Ceny dosahujú približne 22 centov za liter.

„Nákupná cena mlieka v Európskej únii sa pohybuje od 8 centov až po 40 centov za liter surového kravského mlieka. Najvyššie ceny sú na Cypre a vo Fínsku a najnižšia, len spomínaných 8 centov, je v Estónsku. Na Rade ministrov Európskej únie som pred niekoľkými mesiacmi vystúpil s tým, že ak chceme určovať produkciu jednotlivých štátov kvótou, mali by sme tak pristupovať aj k cene. Navrhol som minimálnu cenu na úrovni 40 centov a v tejto požiadavke ma nepriamo podporili aj moji kolegovia z Francúzska a z Nemecka. Keď chceme, aby nám cenu vygeneroval trh, odstráňme kvóty,“ odpovedal minister pôdohospodárstva Stanislav Becík na otázku poľnoinfo.sk.

V tejto situácii treba vidieť, že nie len Slovensko, ale aj ostatné nové členské štáty Európskej únie sú malými hráčmi na trhu. Pôvodná Európska pätnástka sa totiž na počte dojníc všetkých dvadsiatich siedmych štátov podieľa takmer troma štvrtina. Dominancia pôvodných štátov Únie je ešte výraznejšia v produkcii mlieka, kde dosahuje až 81 percent. Naproti tomu, štáty pristúpené do Európskej únie 1. mája 2004 sa podieľajú na produkcii mlieka v EÚ približne 15 percentami. Rumunsko a Bulharsko produkujú 4 percentá surového kravského mlieka.

Napriek tomu, Slovensko je špecifické vysokou koncentráciou zvierat v poľnohospodárskych podnikoch. Najviac zvierat sa u nás chová na farmách so 100 až 500 dojnicami.

„Vysoká koncentrácia zvierat nedáva veľkú šancu, aby veľkoproducent vedel rozbehnúť predaj z dvora spôsobom, ktorý by mu vedel ekonomicky pomôcť,“ uviedol Stanislav Becík.

Aj napriek podpore, ktorá je tento rok vyššia, minister pôdohospodárstva tvrdí, že je to pramálo. Veď straty na jednu dojnicu môžu aj u tých najlepších chovateľov dosiahnuť viac ako 800 eur za rok.

Aj z tohto dôvodu Stanislav Becík chovateľom kráv s trhovou produkciou mlieka odporúča, aby jeden reprodukčný proces využili na produkciu mäsových typov býkov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments