Export bravčového mäsa vo svete klesol
Rok 2008 bol, čo sa týka úrovne exportu výnimočným rokom. Veľa exportérov mäsa inkasovalo
vyššie zisky z predaja. V tomto roku sú vyhliadky exportérov menej priaznivé.
Z EÚ sa v minulom roku vyviezlo spolu 1,4 mil. t bravčového mäsa. Spolu s vedľajšími produktmi, ako slaninou, tukmi, vnútornosťami a aj exportom odstavčiat a ošípaných k tomu tvorili za EÚ objem asi 2,6 mil. t. V medziročnom porovnaní to bolo až o 34 % viac.
Okrem exportných subvencií pomohol vývozcom aj priaznivý vývoj výmenného kurzu, dynamický rast kúpnej sily spotrebiteľov v cieľových krajinách, ako aj uľahčenie obchodovania. Na tento rok sú prognózy nie veľmi priaznivé, lebo na dopyt bude pôsobiť veľa meniacich sa faktorov.
Export EÚ klesá
Od minuloročného novembra exporty bravčového mäsa klesajú. Nepriaznivý vývoj výmenných kurzov dovozných krajín, platobné a finančné ťažkosti, ako aj insolventnosť importérov a spracovateľov mäsa utlmilo obchody.
Najdôležitejším odbytovým trhom EÚ je Rusko. V roku 2008 objednali ruskí predajcovia asi 800 tis. t (hmotnosť výrobkov) bravčového mäsa, slaniny, tuku a vnútorností, t. j. o pätinu viac ako v roku 2007. V tomto roku však hospodárska recesia zabrzdí aj dopyt po mäse. Ruskí experti predpokladajú, že spotreba mäsa sa zníži asi o 5 %.
Dánsko predáva susedom
Dánska konkurencieschopnosť na trhu sa oproti nemeckým producentom postupne zmenšuje. Kým produkcia ošípaných v Nemecku v roku 2008 stúpla, v Dánsku sa v minulom roku na bitúnkoch zabilo asi o 10 % menej ošípaných. Dánske výkrmové ošípané sú kvôli ich nízkym cenám lukratívne na predaj do Nemecka.
Odbyt klesá aj v USA
Spojené štáty predali v minulom roku do zahraničia 2,1 mil. t bravčového mäsa, čo bolo v porovnaní s rokom 2007 až o 57 % viac. Vďaka veľmi nízkej cene ošípaných v USA, ako aj otvoreniu trhov v Ázii a veľmi dobrému dopytu v typicky importných regiónoch zarobili americkí exportéri na náraste obratu. Od októbra 2008 padli však aj prognózy týkajúce sa rozsahu exportu na rok 2009. Trhoví experti USA medzičasom prognózujú pokles exportu USA asi o 15 %. Príčinami sú podľa odhadu expertov najmä klesajúca kúpna sila obyvateľstva, platobná neschopnosť predajcov a spracovateľov. Aj Čína začala rozširovať svoju vlastnú produkciu ošípaných, takže jej potreba importu sa zníži.