Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Podmáčaných by mohlo byť aj niekoľko tisíc hektárov pôdy

Podmáčaných by mohlo byť aj niekoľko tisíc hektárov pôdy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Regionálne komory Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa momentálne priamo v teréne snažia zmapovať rozsah zaplavených a podmáčaných polí, a to vrátane prvého hrubého odhadu škôd v poľnohospodárstve. Dnes o tom informoval tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

„Predpokladáme, že najmä v okresoch Galanta, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Nitra a Bratislava, ale aj v oblasti Záhoria mohlo byť zaplavených alebo podmáčaných možno až niekoľko tisíc hektárov (ha) poľnohospodárskych pozemkov. Oblasť Žitného ostrova býva citlivá na spodné vody, ktoré tam zvyknú vystupovať na polia vtedy, keď hladina Dunaja a jeho prítokov stúpa,“ spresnil.

Na základe pondelňajšieho (10. 6.) monitoringu je napríklad v okrese Komárno momentálne zaplavených približne 1700 ha poľnohospodárskej pôdy. Uvedené plochy sú osiate väčšinou kukuricou, pšenicou, jarným jačmeňom, ale aj slnečnicou a repkou. Najväčšie plochy – približne 700 ha – sú zaplavené v Kolárove. Vodný živel však vyčíňal aj v Dedine Mládeže, Balvanoch, Vrbovej nad Váhom a Nesvadoch. Okrem toho sú v menšej miere postihnuté aj niektoré ďalšie katastre. V najbližších dňoch tam poľnohospodári očakávajú ďalšie zvýšenie hladiny spodných vôd, čo môže mať za následok zaplavenie alebo podmáčanie ďalších plôch.

V okrese Galanta poľnohospodári podľa Nemca predbežne hlásili najhorší stav na tokoch Čierna Voda a Malý Dunaj.

„Najmä v Kráľovom Brode, Dolnom Chotári a Trsticiach došlo v dôsledku vystúpenia vody z koryta k zaplaveniu približne 550 ha ornej pôdy, pričom tento stav nemusí byť konečný, lebo aj v tomto regióne nemožno vylúčiť ďalšie podmáčanie pôdy zapríčinené očakávaním stúpaním hladiny spodnej vody,“ upozornil.

Najcitlivejšia z pohľadu záplav býva podľa neho zelenina, ktorá sa po zaplavení vodou nemôže konzumovať, a teda ani predávať. Postihnutí pestovatelia zeleniny v tomto roku trpeli hneď dvakrát, a to najprv tým, že v dôsledku dlhej zimy mohli jarnú výsadbu a prvé dodávky na trh realizovať o dva až tri týždne neskôr. To znížilo ich tržby. Druhýkrát teraz, keď im voda zaplavila a znehodnotila úrodu.

 „Čo urobia záplavy a podmáčanie pôdy s obilninami a olejninami, to sa ukáže až neskôr,“ zdôraznil.

 „Dôležité bude, ako rýchlo opadne voda z polí a či nedôjde k vyhnívaniu koreňovej sústavy rastlín, čo by zničilo tohtoročnú úrodu. Z pohľadu poľnohospodárov nie je zanedbateľné ani to, kedy budú môcť vstúpiť na pozemky postihnuté záplavami a podmáčaním a či bude z nich možné aspoň čiastočne pozbierať tohtoročnú úrodu a pripraviť pôdu na jesennú sejbu. Po záplavách v predchádzajúcich rokoch sa im to totiž všade v plnom rozsahu nepodarilo,“ dodal tlačový hovorca SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments