Poľnohospodári žiadajú predĺženie kampane! Systém GSAA je nestabilný a pomalý
Aplikácia Geopriestrová žiadosť o podporu (GSAA), ktorá je z hľadiska podávania žiadostí o priame platby nevyhnutná, poriadne nefunguje. Sú problémy s prihlásením do systému, v jeho rýchlosti, stabilite, ale aj v častých odstávkach. Čas na podanie priamych platieb bez sankčného krátenia podpôr je pritom len do stredy 15. mája 2024. Poľnohospodári stále nemajú jasno aj v mnohých nevyhnutných detailoch pre podanie žiadostí a pravdepodobne aj preto kampaň 2024 hodnotia ako zložitejšiu v porovnaní s rokom 2023. O aktuálnom podávaní žiadostí nás informovalo 118 respondentov, ktorí reagovali na dotazník pre odoberateľov newslettra portálu poľnoinfo.sk.
Tri štvrtiny majú problém
Vôbec ako prvý nás v sobotu ráno na problém s funkčnosťou aplikácie GSAA upozornil poľnohospodársky poradca Milan Baraník.
„Okrem plánovanej odstávky 2. mája nebol systém GSAA prístupný ani 3. mája do 12:00 (to už bez upozornenia) a dnes nefunguje opäť (samozrejme bez upozornenia),“ napísal v sobotu Milan Baraník.
Od pondelka sa takéto upozornenia čitateľov začali hromadiť a preto sme zaslali v utorok odoberateľom newslettra krátky dotazník, kde mohli neanonymne popísať aktuálny stav. Ukázalo sa, že aplikácia GSAA nefunguje dobre. Problém prihlásiť sa do systému zaznamenalo 72 percent našich respondentov. Ich slovné vyjadrenia k téme sú pritom veľmi podobné.
„Nefunkčný systém GSAA“ odpovedá stručne Kristián Reicher, podpredseda Poľnohospodárskeho družstva Podunajské Biskupice.
Podobná reakcia prišla zo stredného Považia.
„Výpadky GSAA sme zaznamenali od 1. mája, pomalosť zobrazovania máp, zobrazovanie chybovej hlášky a z neznámeho dôvodu nebudú zmeny uložené a budete odhlásený,“ popisuje Filip Kráľ, ktorý je agronóm Poľnohospodárskeho družstva Vlára Nemšová (okres Trenčín), ktoré hospodári na výmere 1300 hektárov pôdy.
Spomalený
Poľnohospodársky poradca Tibor Takács taktiež konštatuje, že systém je spomalený. Dôvod prikladá veľkému množstvu prihlásených.
„Čo ale bude 14. či 15. mája? Budeme vôbec vedieť podávať žiadosti,“ pýta sa T. Takács.
Poradkyňou je aj Mária Golecká Grnáčová, ktorá pomáha administrovať žiadosti poľnohospodárom z okresov Krupina, Zvolen a Banská Bystrica. Výmery jej klientov sú od 2 do 120 hektárov. Spolu realizuje žiadosti o podporu na výmeru asi dvetisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy.
„Systém GSAA je od poslednej údržby pomalý. Odstávka systému na jeden a pol dňa a momentálne už tri hodiny opäť nefunguje,“ informuje nás ešte v utorok M. Golecká Grnáčová.
Erika Korbelová z DAP Mužla (okres Nové Zámky) poukazuje na to, že systém GSAA je v stave v ktorom sa nedá vôbec pracovať, ani zakresľovať grafika.
„Keď sa vôbec dá prihlásiť, tak systém je pomalý, zdĺhavo sa v ňom pracuje, nefunguje riadne a ani prepočty nie sú spoľahlivé,“ upozorňuje špecialistka rastlinnej výroby v spoločnosti DAP.
Agáta Szabó z VITA – ZEL & company v Marcelovej (okres Komárno) svojim vyjadrením akoby sumarizuje desiatky vyjadrení, ktoré sa v ankete opakujú.
„Nefunkčnosť, spomalený chod systému, prerušenie práce pri zakresľovaní a zapisovaní údajov,“ hovorí A. Szabó.
O výpadkoch v systéme vie aj Marek Čepko, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
„Evidujeme krátkodobé výpadky systému, ale zatiaľ nemáme od dodávateľa presné zdôvodnenie príčiny. Analyzujú to,“ uviedol pre poľnoinfo.sk M. Čepko.
Aktualizácie
V aplikácii GSAA je povinné podávať všetky grafické prílohy k žiadostiam o podpory od roku 2018. V prvom roku boli zaznamenané výrazné problémy s prihlasovaním do systému. Mnohí žiadatelia vtedy pracovali v aplikácii radšej v nočných hodinách, aby sa vyhli jej preťaženiu a následne takzvanému „zamŕzaniu“. Podobnú taktiku zvolia podľa ankety viacerí naši čitatelia aj v tomto roku. Zaujímavosťou je, že ani tí, ktorí sa ihneď po otvorení systému chceli vyhnúť „návalu“ žiadateľov v ďalších dňoch, si veľmi nepomohli.
„Hneď po otvorení GSAA som aktualizoval Systém identifikácie pozemkov (LPIS) a začal kresliť parcely. Hranice kultúrneho dielu boli rovnaké ako v roku 2023. Zhruba po dvoch týždňoch som zistil, že sa zmenili hranice kultúrneho dielu. Z jedného bloku vznikli dva a pribudli nové a tak ďalej. Zakreslovanie na 925 hektároch som mohol začať robiť od začiatku,“ popisuje problém Peter Kaluz, konateľ, spoločnosti AGRODÖMÖTÖR v okrese Senec.
PPA pravidelne vyzýva žiadateľov, aby si svoje povinnosti splnili čo najskôr. Zdá sa, že ide skôr o alibistické tvrdenie, keďže aj pravidelnou zmenou LPIS blokov v priebehu podávania žiadostí je znemožnené, aby si poľnohospodári žiadali o podporu inokedy, ako tesne pred koncom termínu. To, že ani samotná platobná agentúra nepočíta s tým, že roľníci by mohli priebežne posielať svoje žiadosti dokazujú aj zmeny v samotnej príručke, podľa ktorej poľnohospodári podávajú žiadosti. Prvé zmeny v príručke po zverejnení výzvy boli realizované 26. apríla a ďalšie dokonca dnes 9. mája 2024, to znamená presne 4 dni pred uzavretím podávania žiadostí o priame platby bez sankcie.
Relevancia pre žiadateľa
PPA na jednej strane žiada dva týždne pred koncom kampane poľnohospodárov, aby podali žiadosti čo najskôr, na druhej strane má niekoľko dní viditeľné výpadky aplikácie a ďalšie obdobie systém evidentne funguje spomalene. PPA nekomunikuje tento problém verejne a neponúka riešenie. Opäť, ako už to bolo niekoľko ráz (nezrovnalosti), prenáša zodpovednosť na poľnohospodára.
PPA v uplynulých dňoch pri odstávke GSAA žiadateľom uvádzala: „PPA spolu s dodávateľom intenzívne pracuje na odstránení problému v GSAA, prosíme o trpezlivosť.“
Akú relevanciu má táto informácia pre žiadateľa? PPA tým chce povedať, že zaplatí za žiadateľa sankciu (každý deň vyššiu o jedno percento) z dôvodu omeškania podania žiadosti alebo zaplatí za žiadateľa sankciu, ktorá vznikne vynútenou chybou z dôvodu chybovosti GSAA? Či nebodaj berie na seba zodpovednosť z dôvodu následných zmien vplyvom aktualizácie LPIS či zmien stanovísk MPRV SR a PPA?
Zložitejšie ako vlani
„Problémom je aj klasická každoročná zmena LPIS blokov po otvorení kampane (očakávam aj zmeny po ukončení podávania – ako je pravidlom už pár rokov). Nezmyselné rozdeľovanie a prečíslovanie pôdnych blokov a s tým spojené ďalšie problémy pri registrácii pôdy v ekologickej poľnej výrobe. Nič sa na prístupe nášho ministerstva nezmenilo (z uvedených problémov už PPA neviním),“ uviedol Matúš Hoško, predseda predstavenstva PD Važec (okres Liptovský Mikuláš).
Čitatelia portálu poľnoinfo.sk hodnotia v ankete tohtoročné podávanie žiadostí ako zložitejšie ako v roku 2023. Ide o paradoxnú situáciu, keďže vlani začínalo nové programové obdobie a mnohé nariadenia boli nové. Až 76,3 percenta respondentov si myslí, že aktuálny rok je situácia zložitejšia, ako vlani.
„Máme neukončené kontroly z roku 2023,“ informuje Jaromír Oťahel, predseda Poľnohospodárskeho družstva v Dobrej Nive (okres Zvolen).
Problém kampane roku 2023 spôsobuje, že žiadatelia s neuzavretou kontrolou majú sťaženú situáciu ohľadne stanovenia hraníc pozemkov. Ak ich vlani stanovili zle, no ešte to nevedia, lebo výsledky kontroly nemajú, tak teraz ich stanovia dobre?
Až tretina poľnohospodárov (32,3 percenta) sa obáva, že nestihne podať žiadosti do riadneho termínu bez sankcie.
Generálny pardon
„Niektoré špecifické situácie sú stále nejasné a odpoveď neviem nájsť na internete. Napríklad, ako vykázať podmočené miesta, ktoré sme neboli schopní osiať (vyhodiť či deklarovať ako úhor?),“ hovorí Martin Gonos, riaditeľ JGS AGRO.
Informácie k avizovanému generálnemu pardonu sú stručné. Nikto doteraz nevysvetlil rozdiel medzi generálnym pardonom a vyššou mocou. Informáciu, ktorú majú žiadatelia pochádza maximálne z tlačovej správy alebo Facebooku rezortných inštitúcii, nič záväzné k dispozícii poľnohospodári v rukách nemajú.
Nejasností, kde nie sú jednoznačné stanoviská zo strany PPA a MPRV je pritom viacero. Alexander Pastorek, predseda akciovej spoločnosti Agrocoop Imeľ ako príklad uvádza lucernu. Jedna inštitúcia upozorňuje, že sa môže kosiť viac ráz ročne, druhá inštitúcia, že len dva razy ročne. Pre jedného z najväčších producentov surového kravského mlieka v krajine ide o zásadnú otázku, na ktorú napriek snahe nemajú relevantnú odpoveď.
V Maďarsku do 10. júna
Kampaň bez sankcie trvá len do 15. mája. Tri štvrtiny žiadateľov (74,6 percenta) by uvítalo, keby sa predĺžilo podávanie žiadostí do konca mája. Samozrejme, bez ďalších sankcii.
„V Maďarsku je možné podávanie žiadostí bez sankcii od 15. apríla do 10. júna 2024,“ informuje nás o systéme u našich južných susedov Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.
Šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry sme sa v utorok pýtali aj to, či sa uvažuje, že z dôvodu aktuálnych výpadkov systému GSAA dôjde k posunu termínu podávania žiadostí bez sankcii na neskorší termín a či vie uviesť, koľko žiadateľov už podalo svoje žiadosti. Na tieto otázky sme odpoveď zatiaľ nedostali, ak nám ich šéf PPA pošle, doplníme ich do článku.
Kto nesie zodpovednosť?
Nie je to tak dávno, čo poľnohospodári odchádzali rozhorčení z krajských informačných dní z dôvodu nejednoznačnosti odpovedí rezortných úradníkov. Predĺženie podávania žiadostí nemusí byť šťastná cesta, ale problémom straty jedného týždňa by sa mali kompetentné inštitúcie minimálne zaoberať a otvorene ho komunikovať. Podávanie žiadostí je len prvou časťou mozaiky pre zvládnutie kampane 2024.
Otázka je, či za zbabrané podávanie žiadostí môže tiež minulé vedenie agrorezortu, na ktoré tak rád poukazuje za minuloročnú kampaň rezortný minister Richard Takáč. Minister opäť vystúpi a povie, že téma sa politizuje? Richard Takáč nesie plnú zodpovednosť za rezort, ktorý vedie už pol roka. Namiesto toho, aby poľnohospodárom kreslil vzdušené zámky z facebookových statusov, mal by konečne začať pracovať na odstránení chýb, ktoré nie, že vznikli v minulosti, ale ktoré už sám svojou nečinnosťou či nekompetentnosťou vytvára.
Tu naozaj nepomôže nič iné ako odobrať tejto nefunkčnej inštitúcii akreditáciu a odstaviť ju. Žiadatelia by sme podávali žiadosti buď do Českej PPA alebo Rakúskej PPA a fungovalo by to ako víno 🍷.
Ešte stále neveríme, že táto škandalozna PPA je nefunkčná, že funguje iba pre vybraných vyvolených ⁉️⁉️⁉️
Ani Ceska alebo Rakuska PPA nemoze prijimat nase ziadosti. Na to je zakon. Nemozete instituciu v cudzej krajine zavazovat k nejakej cinnosti legislativou Slovenska. Tieto rozpravky uz boli davno vyriesene. Bud bude PPA fungovat alebo, ako vidime, nebude.