Európske koridory sú pripravené prepraviť všetko ukrajinské obilie. Možná je aj podpora pre tranzitné štáty
Export ukrajinského obilia i situácia na európskom trhu s poľnohospodárskymi komoditami dominovali stredajšiemu rokovaniu Rady agroministrov EÚ. Naznačená možnosť finančnej podpory pre krajiny, ktoré tranzit najviac zaťažuje, je však jedinou novinkou, ktorá z rokovania v Bruseli vzišla.
Podpora Ukrajine
Rada ministrov vyslovila jednoznačnú podporu Ukrajine a zaviazala sa urobiť všetko pre to, aby mohla cez európske koridory vyvážať celú svoju poľnohospodársku produkciu, predovšetkým obilie, a to aj po tom, čo Rusko minulý týždeň odstúpilo od obilnej dohody a zablokovalo čiernomorské prístavy.
„Je iba jedna možnosť, musíme využívať koridory solidarity,“ uviedol v utorok na tlačovej konferencii Janusz Wojciechowski, eurokomisár pre poľnohospodárstvo.
Dodal, že ich kapacita je dostatočná na prevoz približne štyroch miliónov ton tovaru, ktoré Ukrajina potrebuje mesačne vyviesť.
„Tento objem sme naplnili už v novembri 2022,“ dodal.
Upozornil zároveň na negatívny aspekt exportu z Ukrajiny cez európske koridory.
„Transport robí obchod s ukrajinským obilím menej atraktívnym, pretože je nákladný. Je tu riziko, že z tejto situácie bude profitovať Rusko, pretože obilie z Ruska bude lacnejšie, ako keď sa z Ukrajiny prepraví do baltických prístavov. Treba pripomenúť, že potraviny nie sú zahrnuté do sankcií,“ povedal Wojciechowski.
Transport financovaný z peňazí EÚ?
Ako riešenie navrhol využiť európske finančné prostriedky na podporu tranzitu.
„Je tu určité politické riziko a je potrebné, aby sme uvažovali o možnosti využiť financie Európskej únie na podporu tranzitu ukrajinského obilia. Tento postoj sme predložili Európskej komisii,“ uviedol.
Wojciechowski opäť upozornil na situáciu susedov Ukrajiny – piatich krajín vrátane Slovenska – ktorých trh minulý rok zaplavilo lacné obilie z Ukrajiny.
„Situácia je teraz podobná ako na začiatku vojny, vtedy Rusko tiež zablokovalo čiernomorské prístavy a tým aj vývoz ukrajinského obilia v období od marca do júla 2022. Ceny obilia na Ukrajine vtedy poklesli a významne narástol jeho vývoz.“
Pred vojnou vyvážala EÚ na Ukrajinu poľnohospodárske výrobky v hodnote 3 miliárd eur a dovážala v hodnote 7 miliárd. V roku 2022 sa dovoz zvýšil na 13 miliárd eur. Ako uviedol, tento trend podľa údajov z januára až máj 2023 stále pokračuje.
„Najväčším dovozcom obilia z Ukrajiny je tento rok Španielsko, ale veľa dováža aj Holandsko či Taliansko. V týchto krajinách dovoz neohrozuje situáciu domácich farmárov, pretože obilniny sú potrebné ako krmivo v živočíšnej výrobe. Veľký problém je to v krajinách, ktoré predtým nepotrebovali dovážať žiadne obilie a teraz tam prichádzajú milióny ton,“ povedal eurokomisár.
Nehovorilo sa o predĺžení zákazu dovozu
Wojciechowski sa nevyjadril k možnosti predĺženia opatrení EÚ o zákaze dovozu štyroch poľnohospodárskych komodít do Poľska, Maďarska, Slovenska, Rumunska a Bulharska, ktoré platí do 15. septembra. Pätica krajín požiadala EÚ o predĺženie tohto zákazu najmenej do konca roka.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki minulý týždeň upozornil, že Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilia do Poľska ponechá v platnosti aj po skončení termínu. Česká republika sa na druhej strane pridala na stranu krajín, ktoré sú proti zákazu.
„Nie je dlhodobo udržateľné ani prospešné deliť krajiny únie do kategórií podľa možností dovozu tovaru z Ukrajiny,“ povedal český minister poľnohospodárstva Marek Výborný po skončení rokovania v Bruseli.
Potreba monitorovať sklady
Ministri poľnohospodárstva EÚ vyjadrili podporu Ukrajine, ale zároveň zdôraznili potrebu monitorovať situáciu na trhu s poľnohospodárskymi komoditami. Čo sa týka možností tranzitu, aj tam sa vyslovili za dôkladnejšie a transparentnejšie monitorovanie skladových kapacít v členských štátoch susediacich s Ukrajinou.
Slovenský minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš informoval členské štáty o situácii na trhu s obilím na Slovensku.
„Počas tohtoročnej žatvy očakávame o 10 percent vyššie výnosy v porovnaní s priemerom za uplynulých päť rokov. Skladové priestory máme limitované, pretože nám veľa obilia ostalo na sklade a predaj je vzhľadom na ceny obmedzený,“ uviedol po skončení rokovania v Bruseli.
Slovensko zároveň vyjadrilo plnú podporu koridorom solidarity.
„Našou politickou prioritou je pomáhať Ukrajine s predajom obilia, pod podmienkou, aby to nespôsobilo problémy na slovenskom trhu s potravinami,“ uviedol.
Ostatné témy vrátili ministri na prepracovanie
Rada ministrov sa okrem Ukrajiny venovala ďalším dvom témam. K otázke udržateľného používania prípravkov na ochranu rastlín ministri zopakovali nesúhlas s jednotnými cieľmi znižovania využitia týchto prípravkov jednotlivými štátmi a žiadali flexibilitu, ktorá umožní zohľadniť špecifické podmienky v daných krajinách.
Európska únia – Luis Planas Puchades
Ministri si vymenili názory na legislatívny návrh nariadenia o rastlinách získaných novými druhmi genómových techník, ktorý predložila Európska komisia v rámci programu Potraviny a biodiverzita. Luis Planas Puchades, minister poľnohospodárstva Španielska, ktoré je aktuálne predsedníckou krajinou v EÚ, uviedol, že podpora pre tieto techniky je jednou z priorít španielskeho predsedníctva.
„Nové genómové techniky umožnia prostredníctvom vedy urýchliť vývoj, ktorý by v prírode bežne prebiehal dlhšie obdobie. Tieto techniky otvárajú veľa možností pre udržateľnejšiu výrobu potravín tým, že dokážu vytvoriť plodiny, ktoré si vyžadujú menej vody, hnojív alebo prípravkov na ošetrenie rastlín,“ povedal Planas Puchad na tlačovej konferencii v Bruseli.
V oboch témach ministri navrhli, aby sa pokračovalo v rokovaniach na technickej úrovni.
Ukrajinské obilie zaplavilo Slovensko. Toto je manipulácia ako z učebnice. Koľkože ho skončilo v slovenských mlynoch ?
Z obsahu článku vyplýva, že prekládka obilia a doprava cez naše územie ide na naše náklady a štát môže EU požiadať iba o „nejaký“, našpecifikovaný príspevok na tieto náklady?!
Cez Rumunsko má Ukrajina najlepšiu možnosť vyvážať obilie, a nakladať lode ktoré vezú obilie ku konečnému spotrebiteľovi. „Hladujúca Afrika“ je už neobstojná výhovorka, keď sa vlani po dohode s Ruskom a „koridore“ ani jedna loď nesmerovala do Afriky.