Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Zima hrabošom prospela. Poľnohospodári hľadajú riešenia

Zima hrabošom prospela. Poľnohospodári hľadajú riešenia
insert_photoTASR - Myšiarka, v texte foto: Farma Slezák

Viac ako 100 bydielok v tvare písmena T je rozmiestnených na pozemkoch Olivera Slezáka v okolí obce Cífer. Hospodári na 205-hektároch poľnohospodárskej pôdy a od minulého roka bojuje, tak, ako jeho kolegovia z Trnavskej tabule, s extrémne premnoženými hrabošmi.

4 až 6 bydiel na hektár

„Plným nasadením sme sa pustili do toho, ako zaujať dravce. Potrebujeme ich dostať na naše pozemky a veríme, že tak znížime aj stav hrabošov. Do stavania bydiel v tvare písmena T a búdok pre dravce sa pustili aj naši susedia,“ hovorí Oliver Slezák.

Po dvoch týždňoch od inštalácie hospodár z Trnavskej tabule konštatuje, že dravce začali na bydlá sadať. Tie sú rozmiestnené od seba približne 100 metrov.

„Na jeden hektár je možné umiestniť 4 až 6 bydiel. Je potrebné si ale uvedomiť, že hovoríme o preventívnom opatrení, ktoré dokáže udržať hraboše na prijateľnej úrovni. V minulom roku došlo k extrémnemu premnoženiu hrabošov a my dnes chytáme zajaca za chvost,“ hovorí Roman Slobodník, odborný koordinátor občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku.

Ochranári oslovili poľnohospodárov prostredníctvom poľnokomory. Celkovo sa doteraz zapojilo desať poľnohospodárskych subjektov a každý týždeň sa do projektu pridá minimálne jeden ďalší hospodár na pôde.

„Doterajší priebeh zimy ukazuje, že hraboše nemá čo ohrozovať. Majú ideálne podmienky na prežívanie. Snehová prikrývka býva istou izolačnou vrstvou. Pri teplejšom počasí sa ale sneh roztopí a hraboše vytopí. To tento rok nenastalo a naopak teplý priebeh zimy dokonca umožňuje ich rozmnožovanie v období, v ktorom inak nenastáva,“ informuje R. Slobodník.

Dva povolené prípravky

Potvrdzuje to aj Oliver Slezák, ktorý hovorí o tejto zime ako o výnimočne teplej.

S odvolaním sa na údaje amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru agentúra SITA v piatok informovala, že tohtoročný január bol najteplejší v histórii pravidelných meraní, ktoré sa datujú až do roku 1880.

„Ak pôda vyschne, je možné využiť aj prípravok na likvidáciu hrabošov Stutox-II. Využitie prípravku nie je z hľadiska termínu aplikácie regulované. Vo vlhkom prostredí sa však rozpadá a tak je neúčinný. Aplikácia je možná len do nôr a môžu ju vykonávať len pracovníci s odbornou spôsobilosťou pre prácu s jedmi,“ upozorňuje Alena Škuciová z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho.

Tá ďalej informuje, že minuloročnou novinkou na trhu je prípravok Ratron GW, ktorý je možné aplikovať do nôr ako ochranu proti hrabošovi poľnému, hrabošovi močiarnemu a hrdziakovi lesnému. Agrorezort povolil výnimku na aplikáciu tohto prípravku od 5. februára do 3. júna 2020.

Viac priestoru biologickej ochrane

„Otrávené hraboše vychádzajú z nôr na pole. To samozrejme môže byť lákavé pre dravce aj sovy. Samozrejme, existuje riziko, že takto otrávené jedince môžu uškodiť dravcom. Na druhej strane je potrebné uviesť, že jedovatá látka sa z tiel hrabošov rýchlo vyplavuje,“ hovorí Roman Slobodník.

Ten verí, že poľnohospodári začnú aj v súvislosti s minuloročnou situáciou venovať viac priestoru biologickej ochrane.

„Bydielka samozrejme môžu byť umiestnené aj na okrajoch či hraniciach polí a búdky vo vetrolamoch. Tieto opatrenia vedia zmierniť následky cyklov, ktoré hraboše majú,“ uzatvára Roman Slobodník.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Myšiarka, v texte foto: Farma Slezák

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Otos
Otos
14. február 2020 21:49

Toto sme spravili aj my pred dvoma rokmi a minulý tiež. Len smola Agromafia v Tomášove nám ich časť odstránila z kolíkov čo označujú hranice našich pozemkov. Keď si na nás dravce zvykli pustili nás pri práci na 10 – 12 m k sebe, bližšie sme nešli. Úchvatný pohľad, roztiahne… Celý komentár »