Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Žiadosť o “Zelenú naftu 2019” je možné podať do 20. septembra

Žiadosť o "Zelenú naftu 2019" je možné podať do 20. septembra

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala od pondelka prijímať žiadosti o “Zelenú naftu 2019” od slovenských poľnohospodárov. Žiadosť je možné podať elektronicky. O naftu môžu požiadať len oprávnení žiadatelia, ktorí si vytvorili konto na štátnom DataCentre. Oznámil to na tlačovej besede generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

“Dňom 19. augusta začíname prijímať žiadosti o tzv. zelenú naftu. Požiadať o túto štátnu podporu môžu do 20. septembra tí oprávnení žiadatelia, ktorí si aktivovali používateľské konto na štátnom DataCentre, keďže proces je plne elektronizovaný. Doteraz si ho vytvorilo viac ako 3000 subjektov,” spresnil Kožuch.

“Zelená nafta” je podľa Kožucha prvá systémová štátna podpora v agrosektore v histórii Slovenska, ktorá bude na 100 % realizovaná elektronicky. Oprávnení žiadatelia budú môcť z tohto systémového opatrenia získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby.

V živočíšnej výrobe je podľa Kožucha podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan. Podporené budú tiež pestovanie chmeľu, viniča či liečivých rastlín.

Elektronizáciu procesu žiadostí o Zelenú naftu 2019, vôbec prvú plne elektronizovanú štátnu pomoc v agrosektore, umožnila podľa Kožucha spolupráca s Úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a využitie jeho systému ITMS.

“Na úrade vicepremiéra bojujeme proti byrokracii a pri využívaní ITMS2014+ majú jeho používatelia možnosť predkladať formuláre elektronicky, bez zbytočných papierov. Tento informačný systém umožňuje vyhľadať všetky potrebné informácie a následne pracovať s elektronickými a inteligentnými formulármi. Navyše, kompletná elektronizácia prideľovania dotácií minimalizuje zlyhanie ľudského faktora a prispieva k maximálnej miere transparentnosti,” povedal generálny riaditeľ sekcie informačných technológií verejnej správy Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Jaroslav Kmeť.

Kožuch podčiarkol, že PPA zároveň tak napreduje v elektronizácii procesu, čo odbremení žiadateľov od administratívy, znižuje chybovosť pri žiadostiach a zároveň urýchľuje procesy spracovania žiadostí. V prípade Zelenej nafty tak nebudú musieť žiadatelia podávať množstvo tlačív, ale tie si PPA overí priamo zo štátnych databáz a registrov. Z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat bude priamo čerpať  stavy hospodárskych zvierat k 30. novembru 2018 a podporované plodiny zasa z Integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS) za rok 2018. Všetky informácie o žiadostiach na “Zelenú naftu 2019” sú zverejnené na webstránke PPA Podpory/Štátna pomoc/Výzvy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1546 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

6 komentárov

 1. G.S.
  19. augusta 2019

  Jasne, vraj elektronicky. A potom je vo výzve napísané, že žiadosť podávate elektronicky alebo písomne na ich adresu. Vtipálkovia. V Registri účtovných závierok mám riadne zapísanú účtovnú závierku, ale tento geniálny ITMS odo mňa just požaduje nahranie dokladov lebo sa mu nechce sťahovať údaje. Nejakého génia napadlo požadovať potvrdenie o vedení účtu v banke “nie staršie ako tri mesiace”. Lebo moja zmluva o účte zaručene nestačí a ja určite poskytnem cudzie číslo účtu. Na priame platby to stačí ale tu nie, lebo vraj zjednodušenie. Priam ukážka schopností nášho debilného štátu viesť elektronickú komunikáciu. No a to, že žiadosť sa dáva na základe údajov z minulého roka je už len perlička na torte. Čiže peniaze za tento rok môže pokojne žiadať aj ten, kto už nemá zvieratá alebo nič nepestuje, lebo použiť údaje z aktuálneho roka by v čase elektronického spracovania bolo nad sily PPA a CEHZ.

  Odpovedať
  1. G.S.
   19. augusta 2019

   A ešte také maličké doplnenie na pobavenie. PPA dáva možnosť odoberať správy od nich . Som prihlásený. Dnes 19.8. mi prišla správa, že predlžujú termín do 18.8. na registráciu v ITMS a ani ťuk o možnosti už podávať žiadosti. Takto ma bavia stále. Príde správa, že PPA bude v dňoch XY zatvorená. Ale o 2-3 dni po tomto termíne. Jasne im záleží na klientoch.

 2. Mimi
  19. augusta 2019

  Prosím Vás, aké odbremenenie od administratívy. Pri registrovaní SHR predkladali doklady – osvedčenie o SHR, potvrdenie o trvaní SHR a potvrdenie o IČO. Tie isté doklady sa musia doložiť aj k žiadosti. Nie je to zbytočné, keď už to bolo overené? Stále to isté dookola.

  Odpovedať
  1. Stevo
   19. augusta 2019

   Cele je to nejake zvlastne, mne tiež vratili ziadost s tym ze nemam uradne overene podpisy

 3. necertifikovaný poradca
  20. augusta 2019

  odporúčam zainteresovaným štátnym úradníkom:
  1) zaslať 1 žiadosť o registráciu s chýbajúcim p a p i e r o m
  2) zaregistrovať sa ako SHR
  3) podať žiadosť ako SHR a nalepšie tiež zabudnúť zaslať nejaký papier…..

  najlepšie s emailom na potomka, lebo doma má počítač len potomok a je s ním napr. v NR kde študuje….

  potom len uvidíte ako funguje elektronizácia…. a najmä telefonická komunikácia.

  Hlavná vec, že predtým keď sa žiadalo o štátnu pomoc stačilo ísť na OÚ raz a teraz môže ísť človek 2 krát.

  skrátka stadiaľto cesta nevedie a je zrejmé, že sa malo uľaviť v prvom rade úradníkom a nie daňovým poplatníkom….

  Odpovedať
 4. jm
  21. augusta 2019

  Po prezretí ich stránky sme sa rozhodli neregistrovať .A dnes vidím že sme sa rozhodli správne. Ako oprávnený žiadateľ by som skôr prijal priateľné výkupné ceny svojho tovaru .Zrušiť deformáciu trhu.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.