Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z ekonomiky

Zelenú naftu chce 2200 poľnohospodárov

Zelenú naftu chce 2200 poľnohospodárov
insert_photoKomAgrartechnik

Systém na podávanie žiadostí o zelenú naftu pre tento rok sa definitívne uzavrel. Žiadosť podalo 2213 žiadostí. Počet už rásť nemôže.

„Výzva na predkladanie žiadostí bola vyhlásená v termíne od 19.08.2019 do 20.09.2019. V inom termíne nie je možné predkladať žiadosti. Aktuálne nasleduje stopercentná administratívna kontrola prijatých žiadostí,“ vyjadril sa tlačový odbor MPRV SR.

Celkovú sumu, o ktorú poľnohospodári žiadajú, ministerstvo zatiaľ medializovať nechce.

„Sumu potvrdíme po administratívnej kontrole žiadostí. Podľa našich predbežných informácií drvivá väčšina žiadateľov, ktorí mali záujem a pre ktorých to malo zmysel, sa zapojili,“ odpísal rezort.

Podrobnosti zatiaľ nehovorí ani Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ktorá vraj informáciami o počte žiadostí a sumách nedisponuje. Či je počet vyše 2200 žiadostí primeraný, posúdiť nevie.

SPPK: Nereagovali možno aj preto, že nemajú dobré technické zručnosti

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora od začiatku spustenia registrácie do systému zelenej nafty dôrazne apelovala na poľnohospodárov, aby nepremeškali túto jedinečnú príležitosť a zaregistrovali sa. Musíme zdôrazniť, že sme v úvode neboli spokojní s počtom zaregistrovaných žiadateľov. Očakávali sme, že poľnohospodári, ktorí roky doplácajú na nesystémové, nesprávne alebo v praxi ťažko realizované opatrenia predchádzajúcich vlád, na zle vyrokované podmienky vstup SR do Európskej únie a na negatíva spojené s liberalizáciou trhu a dovozmi obrovského množstva potravín aj nevyhovujúcej kvality, sa v oveľa väčšej miere hneď z úvodu zapoja do zelenej nafty,“ vysvetlila Jana Holéciová z SPPK.

Viacerí poľnohospodári vyjadrili v uplynulom období kritiku so systémom podávania žiadostí. Niektoré údaje podľa nich rezort vie vytiahnuť napríklad aj z Centrálnej evidencie zvierat bez toho, aby ich museli chovatelia duplicitne predkladať. Žiadosti navyše bolo možné poslať len elektronicky, na čo niektorým pestovateľom a chovateľom chýbajú technické zručnosti či samotná technika.

„Predpokladáme, že niektorí poľnohospodári sa neregistrovali možno aj preto, že nemajú dobré technické zručnosti pre prácu s počítačom a internetom. U niektorých poľnohospodárov, žiaľ, pretrvali predsudky o komplikovanosti registrácie do systému, pričom opak bol pravdou. Registrácia k zelenej nafte na portáli DataCentra trvala do 9. augusta a nebola vôbec technicky náročná. Ide pritom historicky o prvú štátnu pomoc SR, ktorá bude administrovaná výlučne elektronicky. Prihlasovanie sa zjednodušilo a rovnako aj podávanie doteraz povinných príloh. A v neposlednom rade predpokladáme, že bola skupina aj takých poľnohospodárov, ktorí mali názor, že zelená nafta sa pre nich neoplatí,“ dodala Holéciová.

Zmeniť kurz smerovania agropotravinárstva

Komora aj naďalej vyzýva agropodnikateľov, aby systém zelenej nafty využívali – fungovať má do roku 2021, najbližšia výzva teda vyjde opäť o necelý rok.

„SPPK naďalej zastáva ten názor, že dnes, keď máme na stole konečne reálnu šancu zmeniť kurz smerovania agropotravinárstva, musíme stále apelovať na pestovateľov a chovateľov, aby nepremeškali túto príležitosť. V zelenej nafte ide skutočne o to, aby boli podporené iba tie odvetvia, ktoré musíme do budúcna na Slovensku výraznejšie rozvíjať, a tou je špeciálna a špecializovaná rastlinná a živočíšna výroba,“ uzavrela Holéciová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: KomAgrartechnik

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Maroš
Maroš
13. október 2019 20:10

V článku sa mohli objaviť informácie ohľadom dátumu vyplacania tejto podpory…a nie iba dookola sa opakujúce frázy že prečo je táto podpora skvelá.