Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Zber pšenice a jačmeňa vstúpil do záverečnej štvrtiny

Zber kľúčových slovenských obilnín, teda pšenice a jačmeňa vstúpil už do záverečnej štvrtiny. Vyplýva to zo žatevného dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k 30. júlu 2012, podľa ktorého celoštátne priemerné hektárové úrody týchto plodín stále výrazne zaostávajú za vlaňajškom.

„V prípade pšenice predstavuje doterajší hektárový priemer 3,32 tony (t) a je medziročne nižší o 26,2 %, u jačmeňa sa predbežne zastavil na hodnote 3,14 t, takže je o 18,9 % horší ako vlani,“ informoval ďalej tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Veľké rozdiely v úrodách sa podľa neho vykazujú nielen medzi jednotlivými regiónmi, ale aj podnikmi. Mnohí pestovatelia z produkčných oblastí, ktorí v minulosti dosahovali priemerné hektárové úrody pšenice na úrovni 6 až 7 t, sú z tohtoročnej žatvy a jej sotva polovičných výsledkov sklamaní.

Ich rozčarovanie je o to väčšie, že napriek zvýšeným nákladom na osivá, hnojivá, prostriedky chemickej ochrany rastlín i palivá patria dosiahnuté výsledky medzi najhoršie v ostatnom desaťročí. Platí to aj o ďalších hustosiatych obilninách a repke, kde je takisto rozpätie individuálnych produkčných ukazovateľov oveľa väčšie ako v minulosti.

Najviac pokročil zber repky, ktorá je už podľa SPPK zozbieraná na viac ako 80 %. Jej doterajšia priemerná hektárová úroda 2,02 t je o 12,6 % nižšia ako v roku 2011, ale celková produkcia bude kvôli veľkým vyorávkam a výraznému poklesu zberových plôch medziročne nižšia približne o 35 až 40 %.

Pomalšie postupuje zber ovsa, raže, triticale a ostatných hustosiatych obilnín, na ktoré však pripadá len necelých 8 % z celkovej osiatej plochy, takže nie sú rozhodujúce pre súhrnné žatevné výsledky, ani pre celkové tržby poľnohospodárskej prvovýroby v SR. S výnimkou raže, ktorá je už zozbieraná na necelých 50 %, zber ovsa, triticale a ostatných husto siatych obilnín sa pohybuje v rozpätí od 20 % do 25 % osevných plôch.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments