Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Žatva je slabá. Ministerka kritizuje stav pôdy

Žatva je slabá. Ministerka kritizuje stav pôdy
insert_photoautorka

Žatva na západe krajiny zatiaľ očakávania poľnohospodárov celkom nenapĺňa. Potvrdili to aj na žatevnom výjazde za prítomnosti ministerky pôdohospodárstva. Tá sa priamo na poli stretla so zástupcami Poľnohospodárskeho družstva Hlohovec.

„Slovensko opäť zvýšilo výmeru obilnín. Určite sa poľnohospodári správajú logicky, pretože pestovať pšenicu a predať ju za reálne dobrú cenu je ekonomicky výhodné. Úrody vyzerajú pre tento rok trošku vyššie,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva.

Nateraz sa však predpovede na trnavskej tabuli nenapĺňajú. PD Hlohovec hospodári celkovo asi na 4 a pol tisíca hektárov pôdy. Aktuálne sú zožaté asi dve tretiny obilnín.

V Hlohovci očakávajú prepad tržieb až 500-tisíc eur

„Tie výsledky sú zatiaľ bohužiaľ slabšie, ako sme očakávali. Repku máme zobranú a dostali sme sa na úroveň 2,7 až 2,8 tony z hektára. Pri tvrdších pšeniciach je veľmi nízka úroda, len okolo 3,5 tony na hektár. Mäkké pšenice sú o niečo lepšie, trochu odolali suchu, tam sa to dostáva na 4,5 tony na hektár. Treba povedať, že po tých májových dažďoch porasty vyzerali, že úroda by mohla byť lepšia, ale príroda je taká, aká je. Bude to určite podpriemer,“ vyjadril sa predseda PD Hlohovec Anton Cebo.

Podobne to vyzerá aj v iných častiach regiónu.

„Je to jeden z najproduktívnejších regiónov, ale už teraz v začiatkoch žatvy musíme žiaľ skonštatovať, že situácia nie je taká, ako sme očakávali. U repky sú úrody asi polovičné. Podpísal sa na tom najmä suchý apríl a hoci v máji pršalo, prišiel suchý jún s obrovskými horúčavami. To sa prejavilo na obilninách a bude to mať určite dosah aj na kvalitu týchto produktov,“ dodal predseda trnavskej RPPK Oliver Šiatkovský.

Len samotné PD Hlohovec predpokladá, že tržby z úrody budú nižšie o 450 až 500-tisíc oproti očakávaniam. Či sa straty potvrdia aj v iných regiónoch, ukážu až najbližšie týždne.

„My poľnohospodári zvykneme hovoriť, že o žatve až po žatve. Teraz sme len na začiatku. Čo sa týka Slovenska, dve najväčšie nížiny začali so žatvou, začalo sa najskôr s ozimným jačmeňom, teraz pokračujeme v repke a v pšeniciach. Samozrejme, s výkyvmi počasia musíme vždy počítať, je ale veľmi ťažko teraz robiť odhady. Ale možno povedať, že ten pozitívny odhad, ktorý sme mali koncom mája, už možno taký pozitívny v praxi nebude, aj keď sa pozrieme na prvé výsledky,“ dodal predseda SPPK Emil Macho.

Podľa ministerky sa poľnohospodári musia vždy pripraviť na klimatické zmeny a mali by podnikať opatrenia, ktoré by úrodnosť pôdy aj vlahu zlepšili.

Stav pôdy sa zhoršuje

„Nechcem byť veľmi kritická, ale keď sa pozriem na ten veľký lán, aj keď je to mierna pahorkatina, určite by bolo dobré občas prerušiť ten svah, aby sa voda vsakovala. Ďalší nedostatok je, že máme málo organickej hmoty v pôde a tá chýba najmä preto, že máme málo dobytka. Súvisí to jedno s druhým. Organická hmota zachytáva vodu v pôde a to je niečo, čím by sa do budúcnosti mali poľnohospodári zaoberať. Poslednou veľkou výčitkou pre poľnohospodárov je to, že obsah vápnika v pôdach je veľmi nízky. Čiže kombinácia vápnenia a organickej hmoty, zlepšenie pomerov hospodárenia na pôde, by vylepšili aj hospodárenie s vodou,“ uviedla priamo na poli pri obci Pastuchov Matečná.

Potrebu výživy a starostlivosti o pôdu poľnohospodári nepopierajú.

„Remízky, vodozádržné opatrenia, vápnenie pôdy, toto všetko sú poľnohospodári pripravení robiť, ale treba k tomu povedať aj to „B“, tak ako sa to robí v západných krajinách – týmto všetkým náležitostiam musí predchádzať aj patričná podpora. Pretože keď ten poľnohospodár pôsobí na tom otvorenom európskom trhu, tak jednoducho musí mať rovnaké podmienky,“ reagoval Emil Macho z SPPK.

Poľnohospodári aj ministerstvo potvrdzuje, že stav pôdy sa postupne zhoršuje. Nasvedčujú tomu aj znižujúce sa výnosy z hektára. Trnavská tabuľa patrila v minulosti k najproduktívnejším. Teraz sa produktivita presúva aj do severnejších regiónov Slovenska.

„Je pravda, že stav pôdy sa zhoršuje. Ale nie je to tak, že by sme tento stav chceli my, prvovýrobcovia. Keď jednoducho sedliak chce prežiť, a má nejaké zdroje, tak bohužiaľ šetrí, kde sa dá. Šetrí aj na pôde, aj na ľuďoch. Šetríme na všetkom. My by sme chceli, aby ten stav bol lepší, ale na to musíme nejakým spôsobom mať,“ vyjadril sa predseda PD Hlohovec Anton Cebo.

Podľa neho sa situácia nemôže zlepšiť z roka na rok, odhaduje to na 15 rokov.

Pokles úrody súvisí aj s tým, čo do pôdy dávame

„Poľnohospodári síce očakávajú od štátu podpory, ale my v zmysle európskych pravidiel nemôžeme podporovať intenzifikačné opatrenia. Čiže ani melioračné vápnenie, ani organické hnojenie tak, ako to bolo v minulosti pred vstupom do EÚ. Je to niečo, čo zvyšuje produkciu a to si musia poľnohospodári uvedomiť. Ak sú nízke úrody na trnavskej tabuli, kde bolo bežne 6-7 ton z hektára a klesnú na úrodu 3,5 – 4 tony z hektára, tá produktivita je nízka a súvisí to nielen s vodou, ale aj s tým, čo do pôdy dávame,“ reagovala Matečná.

Podľa poľnohospodárov sa treba týmito otázkami vážne zaoberať.

„Poľnohospodári už dosahujú vyššie tržby z rastlinnej výroby ako zo živočíšnej. Už sme sa prehupli cez polovicu. Tá organická hmota však pôde chýba a z dlhodobého hľadiska je to niečo, do čoho budeme musieť investovať. Inak o 50-rokov to môže byť obrovský problém a preto sa o tú pôdu musíme starať,“ dodal Macho z SPPK.

Roľníci priznávajú, že sa v budúcnosti musia lepšie pripravovať aj na klimatické zmeny a nástrahy počasia. V tomto smere by privítali vytvorenie Rizikového fondu, na ktorý už roky čakajú.

Žatva v súčasnosti napreduje najmä na západe a na celom juhu Slovenska. Či bude úspešná tak, ako predpovedali odhady, sa ukáže až po jej ukončení o niekoľko týždňov. Karty môžu zamiešať severnejšie regióny, ktoré so žatvou ešte nezačali. Poľnohospodári sa preto chystajú definitívne výsledky žatvy zhodnotiť až v polovici leta.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
19 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
peter
peter
9. júl 2019 22:25

A zasa SPPK plače a plače…..Mali by začať konečne niečo robiť a nie stále len žobrať peniaze zo štátu.Malý farmár ak chce prežiť musí sa držať pravidla “človeče pomôž si sám aj pán BOH pomôže.Dobré ráno.

j.k.
j.k.
10. júl 2019 0:12
Odpoveď na  peter

4500 ha? za 60 rokov hospodarenia, citujem radka brzobohateho” ale ste to tu zrajtovali. este jeden nadčasovy citat z filmu všichni dobry rodaci “tak vidiš ty stary vole,dostaneš par pampelišek na krk a je stebe havajska krava, dáma dostane kruhy pod oči,vidíš dobytku….

jozef R.
jozef R.
10. júl 2019 17:50

Preboha, aké rovnaké podmienky na európskom trhu ?! To majú dánski, nemeckí, holandskí alebo rakúski farmári žiadať pre svojich zamestnancov platy 730€ brutto ? Alebo uzákonenie “obvyklého nájomného”? – teda to, že ešte vnuci dnešných vnukov budú dostávať za prenájom rovnakú sumu ako dnes – vychádzajúcu z 15 rokov starej… Celý komentár »

realista
realista
10. júl 2019 19:24
Odpoveď na  jozef R.

odpoviem takým spôsobom ako mne bolo odpovedané, keď som komentoval niečo podobné : Dal niekto návrh alebo podnet na novelizáciu vyhlášky ? Pri veľkých záberoch pôdy v katastri resp. zmenách kultúry dal niekto podnet na prehodnotenie priemernej ceny pôdy pre konkrétny kataster vo vyhláške ? Hlavná vec, že každý poľnohospodár… Celý komentár »

SHRnazáhorí
SHRnazáhorí
10. júl 2019 20:05

dobrý deň prajem, jasné roľníci sú na vine. nedávajú humus do pôdy. a čo tá slama zaoraná, po dvoch rokoch nie a nie , zhniť dokonca ani splesnivieť. zrážky na záhorí v 80 tych rokoch priemer 330 mm, v súčasnosti 2018 – 130 mm. Život ma naučil že nič nieje… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
11. júl 2019 3:16

Skúsenosť hovorí, že najlepšie sa o pôdu stará ten, kto ju vlastní a zároveň na nej aj hospodári. Štát by mal v prvom rade podporiť našich slovenských poľnohospodárov pri získavaní pôdy. Keď vieme dať 100 miliónov ročne na ťažbu a spaľovanie lignitu – vo všeobecnom hospodárskom záujme, javí sa mi,… Celý komentár »

marcel sako
marcel sako
11. júl 2019 18:16

Tento rok bude ťažký, pokles úrod bude o 15 -20 % nižší ako vlani/a to bol podpriemerný rok/, nezachráni to ani sever a ani stred slovenska kde napršalo v apríli o cca 20 -30mm zrážok viac, pretože tu je iba zlomok osevu plodín oproti juhu a ak nenaprší ani v… Celý komentár »

Ján Huba
Ján Huba
15. júl 2019 22:42
Odpoveď na  marcel sako

Pán Marcel Sako, dovoľte mi ako konateľovi vydavateľstva Slovenský CHOV vysloviť úprimné stanovisko k Vášmu konštatovaniu, že nám nezáleží na pozdvihovaní statusu farmára, lebo z toho nemáme žiadny profit. Pokúsim sa s pokorou uviesť aspoň niekoľko počinov, kde sa v rámci našich malých možností (bez akejkoľvek finančnej podpory štátu či… Celý komentár »

Marián Dukes
Marián Dukes
18. júl 2019 11:01
Odpoveď na  marcel sako

Pôvodne som ani nechcel reagovať, keďže na Vás príspevok reagoval kolega Jano Huba. K jeho výpočtu pridám len malú technickú poznámku za spomínané periodiká Slovenský CHOV, Naše pole a Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve. Ide o čisto odborné periodiká, určené pre “uzavretú” odbornú komunitu. Výraz uzavretú som použil preto, lebo časopisy… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
16. júl 2019 21:56

pan Huba kvitujem vašu zanietenost no problem pol… je v tom že nik nezakriči KRAL JE NAHY teda pravdu o polnohospodarstve ty čo vedia a chcu sa l pode nedostanu P a K hnojenie 20 kgna ha nevyrabaju sa potraviny pre narod ale surovi ny na vyvoz s vysokymobsahom P.K… Celý komentár »

abrakadabra
abrakadabra
17. júl 2019 9:55
Odpoveď na  Starý Gazda

pán starý gazda, nerozumiem týmto neustále opakovaným rečiam že sa nevie dostať niekto k pôde, my sme začali pred 5 rokmi a nebol problém .. áno bolo treba počkať kým vypršia nájomné zmluvy ale kde dva chcú dá sa korektne dohodnúť. Problém tých ktorí tieto reči vedú je v tom,… Celý komentár »

Jozef Bulla
Jozef Bulla
17. júl 2019 8:05

Pre pána Saku a ďalších,ktorých dobré slovo a hlavne činy pomáhajú riešiť našu “biedu” reálnu a hlavne politickú v pôdohospodárstve si veľmi cením to čo robí z vnútorného presvedčenia ,entuziazmu a bez akejkoľvek podpory,hlavne finančnej v prospech roľníckeho stavu a jeho postavenia,realít i nádejí pre všetky kategórie hospodárenia na našej… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
18. júl 2019 20:06

suhlasim ked dvaja chcu a čo ked jeden nechce

marcel sako
marcel sako
22. júl 2019 4:00

Som rád chlapi, že sa niekto ozval. Vážim si vašu prácu a asi som bol nepresný v tom , že nič pre farmárov nerobíte a za to sa aj ospravedlňujem. A viem , že médiá ktoré zastupujete sú odborné a normálny človek sa k nim nedostane ale práve u týchto… Celý komentár »

Michal
Michal
22. júl 2019 15:02

Vážení prebieha tu diskusia o pôde a jej hodnote. Rád by som uviedol niekoľko myšlienok. Pôda má hodnotu len vtedy ak je správne obrábaná a udržiavaná. Žiaľ dnešná doba priniesla hlavne pre tých čo majú od pôdy veľmi ďaleko a blízko majú len k liste vlastníctva, lebo ani nevedia ako… Celý komentár »

Ema
Ema
23. júl 2019 12:19
Odpoveď na  Michal

Plne súhlasím s Michalom..Nech si to tí, čo stále kritizujú poľnohospodárov skúsia a potom nech súdia!
Pracujeme pre všetkých, aby sa mohli prechádzať po chotári a obdivovať prírodu. Nielen produkujeme plodiny ale aj udržiavame krajinu. Konečne by si to mali uvedomiť…

Starý Gazda
Starý Gazda
26. júl 2019 22:10

panMichal poda každa ma nesmiernu hodnotu ma služit až do zaniku ludstva či konca sveta a preto nie je vlastnictvom jednotlivca ale celej spoločnosti a čo sa tyka pristupu k pode opytaj sa tisicovdrobnych SHR oni ti to vysvetlia velky ju povačšine ukradli no legalne zakony sa menia vždy v… Celý komentár »

Michal
Michal
29. júl 2019 14:17

Nechcel som nikomu tu oponovať, ale starý gazda ma tak trochu vyprovokoval. Pôda sa nikdy nedá ukradnúť tomu neverím, vždy musí byť niekto , kto je iniciatívny a druhý čo je bohatý a má informácie. Zlatý socializmus v tom smere, že sa s pôdou nedalo kupčiť, to malo byť prvé… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
31. júl 2019 21:43

pan MICHAL plne suhlasim s tym že poda je narodne bohatstvo socil by som nespominal chvala Bohu je za nami no komunisti nam vladnu nadalej a v polnohospodarstve je ich neurekom preto tak vypada sebestačnost v zelenine a ovoci zabespečuje len SHR ktori začali na vymerach 10-50ha a teraz hospodaria… Celý komentár »