Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Žatva 2019 sa už o pár dní stane minulosťou

blank

Žatva 2019 sa už o pár dní stane minulosťou. Kombajny postupne ukončujú svoju prácu. K 5. septembru ostávalo poľnohospodárom pokosiť už len posledné polia s obilím, ktoré sa nachádzajú v oblasti Oravy, Liptova, Turca, Žiliny, Košíc a Popradu.

Ako uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), žatevné práce v týchto regiónoch sprevádzali dažde, ktoré práce na poli veľmi často prerušovali. Ovos sa v podhorských a horských oblastiach zbieral neskoršie.

Priblížila, že podľa žatevného monitoringu, ktorý Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore každý týždeň posiela jej 38 regionálnych komôr, zostáva z celkových zasiatych plôch pokosiť už len 1 % jačmeňa, pšenice a repky, 3 % triticale a 6 % ovsa.

Spresnila, že na Liptove majú k záveru 35. týždňa hustosiate obilniny pozberané na 94 % výmery, repku na 93 % výmery. Poľnohospodári hlásia presun hladnej a premnoženej zveri z obilnín do porastov kukurice.

Upozornila, že v 35. týždni žatevné práce finišovali aj v oblasti Košíc. Ešte stále sú poľnohospodári, ktorí majú žatvu v plnom prúde, a to z dôvodu meškania pre počasie.

Dodala, že práve pre výkyvy počasia a jeho negatívny vplyv na úrodu začala robiť SPPK rozsiahly monitoring škôd, ktoré na tohtoročnej úrode spôsobilo sucho, ľadovec, premnožené hraboše a poľovná zver.

„Údaje z regiónov zbiera do 12. septembra,“ doplnila Holéciová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1591 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. blank
    Andrej
    9. septembra 2019

    Omnoho zaujímavejšia by bola informácia, aspoň predbežná, o dosiahnutých výnosoch, ináč je to len taká omáčka, akú sme čítavali za komunistov. V Českej republike sú známe čísla už asi 2 týždne. Alebo je to tak, že na Slovensku sa nezvykne písať o tom, že poľnohospodárom sa zadarilo ?

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.