Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Záplavy okom komory, ministerstva a platobnej agentúry

Záplavy okom komory, ministerstva a platobnej agentúry
insert_photoSPPK - zaplavené oblasti v blízkosti Trebišova.

Nadpriemerný úhrn zrážok v posledných dňoch spôsobil poľnohospodárom značné škody. Komplikovaná situácia bola vo všetkých regiónoch Slovenska. Informácie o škodách zatiaľ nie sú kompletné. Podniky, ktoré sme oslovili, hovoria o stratách v desiatkach tisíc eur.

“Presnú výšku škôd budeme môcť určiť až neskôr. Isté ale je, že poľnohospodári, ktorí sa po celkom priaznivej zime i začiatku jarného obdobia tešili zo solídneho stavu porastov, začínajú byť zúfalí,“ uviedol Stanislav Nemec, hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Okres Nové Zámky patrí z hľadiska množstva vyrobenej produkcie, ale i obhospodarovanej výmery, k najvýznamnejším na Slovensku. Tento rok sa tu pestuje viac ako 8 percent celkovej výmery ozimnej pšenice u nás a takmer rovnaké množstvo repky. Úhrn zrážok v mesiaci apríl predstavoval 209 percent dlhoročného celomesačného priemeru. Situácia kulminovala tento víkend, keď okres zaznamenal od 50 do 80 milimetrov zrážok, čo je aj nad celomesačným priemerom.

„V okrese Nové Zámky sme bohatí na vodné toky – Váh, Nitra, Žitava, Hron a Ipeľ. Situáciu v súčasnom období ale komplikuje vysoká hladina spodných vôd v okolí týchto riek. Keď sa to spojilo s nadpriemernými dažďovými zrážkami, vznikli nám veľké zaplavené plochy,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Matej Miček, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nových Zámkoch.

Spodné vody, vysoký úhrn zrážok, ale i silný vietor robil problémy na celom území Slovenska. Martin hlási zaplavené polia, lúky a pasienky v okolí rieky Turiec. Okres Michalovce má pod vodou približne 25 – 30 percent plôch a iné sú silno podmáčané. Zrážky v okolí Bánoviec nad Bebravou, ktoré dosahovali v minulom roku najvyššie úrody na Slovensku, splavili časti cukrovej repy, ale i kukurice.

Foto: SPPK

Aktuálna situácia bude mať vplyv i na aplikáciu ochranných chemických prípravkov. Silne podmáčané pôdy ešte niekoľko týždňov neznesú vjazd poľnohospodárov do polí.

“Situácia je vážna, naďalej ju monitorujeme a zhromažďujeme informácie o škodách. Už teraz sa ukazuje, že nebudú malé, pričom sú plošne rozložené prakticky na celom území Slovenska. Aj keď medzi jednotlivými regiónmi existujú rozdiely, výčiny počasia z ostatných dní nepríjemne postihli poľnohospodárov vo všetkých oblastiach,” konštatoval predseda SPPK Milan Semančík.

I z tohto dôvodu vyšiel z RPPK Nové Zámky návrh, aby sa pri podpise nájomného na pôdou v správe Slovenského pozemkového fondu, prihliadalo na túto situáciu a to buď odpustením, znížením, alebo posunom platby nájomného do budúceho roku. V prípade dane za pozemky navrhujú, aby podnikatelia na pôde nemuseli platiť daň za pozemky, kde im prírodný živel zničil úrodu.

„Bohužiaľ, čo sa týka finančného odškodnenia, tak kapitoly nášho rezortu s takouto možnosťou vôbec nepočítajú. My máme štátnu pomoc veľmi rozpočtovo limitovanú,” uviedol včera pre TASR Vladimír Chovan, minister pôdohospodárstva.

Poľnohospodári, ktorí boli v predošlých dňoch postihnutí nepriaznivým počasím, majú povinnosť zaslať Pôdohospodárskej platobnej agentúre oznámenie v termíne do desať pracovných dní od dátumu, keď tak mohli urobiť, na tlačive, ktoré nájdete na stránke www.apa.sk. Neoznámenie prípadu vyššej moci, môže viesť k porušeniu podmienok poskytnutia podpory a následne ku kráteniu podpory.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: SPPK - zaplavené oblasti v blízkosti Trebišova.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments