Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Z polí nám odteká obrovské bohatstvo

Z polí nám odteká obrovské bohatstvo
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vlastníkom pôdy pomôže v boji proti erózii nový web propudu.cz, poradí im s hospodárením. Každoročne kvôli zlému hospodáreniu zmizne z českých polí v dôsledku vodnej erózie 21 miliónov ton ornice, uviedla dnes v tlačovej správe Nadace Partnerství, ktorá za webom stojí.

„Keby sme všetku túto ornicu naložili na korbu tatroviek, bolo by ich 1,5 milióna a vytvorili by reťaz vedúcu z Brna až do Pchjongjangu. Škody spôsobené vodnou eróziou vyčíslilo české ministerstvo poľnohospodárstva na 4,2 miliardy korún (prepočet: 159 miliónov eur) ročne. Z polí nám doslova odteká obrovské bohatstvo,“ uviedla Zuzana Benešová z nadácie.

Riešením je podľa nej nielen zmena spôsobu hospodárenia, ale aj väčší záujem vlastníkov o stav ich pôdy. Nový web by im vo vhodnejšom hospodárení mal pomôcť.

„Naše polia a jeho mikroskopickí obyvatelia trpia nadmernou intenzitou poľnohospodárstva, hlavne rozsiahlym používaním minerálnych hnojív a pesticídov a nedostatkom organickej hmoty. Plodiny na veľkých plochách sa prakticky nestriedajú, a navyše vyžadujú veľké neprerušované lány kvôli strojom. Väčšina polí je navyše stále cez veľkú časť roka holá, bez plodín či medziplodín, čo rozklad organickej hmoty a následne aj eróziu ešte urýchľuje,“ uviedol pôdny ekológ Ladislav Miko.

V Českej republike je podľa nadácie asi 3,2 milióna vlastníkov pôdy. Zhruba 74 percent pôdy je prenajatej. Nadácia pripomenula, že na 5. decembra pripadá Svetový deň pôdy.

 

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Robert Dohál
Robert Dohál
6. december 2020 22:43

Áno včera 5. decembra sme si pripomenuli Svetový deň pôdy. Keď pozriem hore nad článok, vidím 280 prečítaní po 72 hodinách od zverejnenia článku. Koho by už len zaujímala pôda. Ešte keď nám SPF zvýši nájom, tak možno. A erózie, ktoré sú aj u nás tiež katastrofálne, na tie každý… Celý komentár »

Jano
Jano
7. december 2020 20:39

Zdravím, Nezatracujem túto metodu hospodárenia a určite to u vás funguje kedže to máte otestované, ale ,určite to nefunguje vo všetkých podmienkach,napriklad u nás u letnej orby všetky zrážky boli pekne vsiaknuté do pôdy naproti tomu vedlajšia parcela spracovávaná minimálne, neoraná 15 rokov bola všade samý erózny kanál ,,,,tony hliny… Celý komentár »

Robert Dohál
Robert Dohál
10. december 2020 0:35
Odpoveď na  Jano

1. robert.dohal@gmail.com Ak chcete diskutovať, tak sa ozvite. Neviem čo presne porovnávate, ale pravdepodobne v tých podnikoch je dosť rozdielna úroveň manažmentu. Jednoducho akosi zabúdame, že aj keď máme rovnaký diplom z VŠP, že sa môže stať, že niekde je agronóm múdry a u susedov môže byť hlúpy .A neni… Celý komentár »

M. A.
M. A.
8. december 2020 21:16

Letná orba? To znamená oriete hneď po žatve? A potom aj v jeseni ci iba v lete raz a potom iba predsejbova príprava? Poprosím to viac rozpísať ak sa dá, vďaka

Jano
Jano
9. december 2020 18:32
Odpoveď na  M. A.

áno orie sa hneď po žatve, a presne ako píšete potom iba bránami a kombinátorom sa to pripraví a zároveň sa tým zlikviduje výdrol…

realista
realista
9. december 2020 20:41
Odpoveď na  M. A.
M. A.
M. A.
9. december 2020 20:41

A napríklad keď po obilí ide kukurica hnojena maštaľ ným hnojom? Kedy oriete?

Jano
Jano
9. december 2020 21:13
Odpoveď na  M. A.

V tom videu je ideálna pôda…. nie všade je taká zem že sa rosýpa….. ale pri horších pôdach pri letnej orbe zvykne aj ťažšia pôda pekne zvetrať do toho termínu sejby, obzvlášť keď spadnú nejaké zrážky, a preto treba orať čím skôr za kombajnom. Pri orbe pod kukuricu a zaorávaní… Celý komentár »

realista
realista
9. december 2020 22:18
marián
marián
10. december 2020 16:44

Priatelia,len pre inšpiráciu ako sa to dá:https://www.youtube.com/watch?v=rAz5xRaEWsQ&pbjreload=101