Z odpadového peria budú v Sečovciach vyrábať biohnojivo
Spracovanie odpadového peria z hydiny na tekuté biohnojivo pripravuje v Sečovciach v okrese Trebišov spoločnosť Rokosan, zaoberajúca sa dlhodobo vývojom a produkciou organických hnojív.
Nový agroprodukt a celý technologický proces je výsledkom výskumného programu spoločnosti, vyústením ktorého bola prihláška svetového patentu, uviedol pre TASR konateľ Štefan Szöke.
„Sme schopní spracovať produkciu odpadov peria zo všetkých slovenských hydinární, pričom kapacita jednej je približne dve až 10 ton peria denne. Pri klasickom zneškodňovaní dochádzalo k jeho spaľovaniu a hydináreň by mala za zneškodnenie platiť približne 60 eur za jednu tonu, pričom do ovzdušia unikajú exhaláty a škodliviny. Náš technologický proces napomáha ekologickému povedomiu a uzatvára spracovateľský cyklus, výsledkom ktorého je bezodpadová výroba bioproduktov. Zjednodušene možno konštatovať, že každá hydináreň môže byť producentom hnojív,“ priblížil výrobný proces konateľ.
Podľa Szökeho technológiu, do ktorej investovali 360.000 eur, už v Sečovciach odskúšali a tekuté biohnojivo z peria následne uspelo v silnej konkurencii svetových výrobcov hnojív v čínskych podmienkach.
„Pri Pekingu dosiahli aplikáciou našich produktov až dvojnásobné zvýšenie úrodnosti a obdobné výsledky sme docielili aj v ďalších oblastiach Číny,“ povedal konateľ.
Hnojivo spolu s osvedčeným gélovým produktom Rokohold majú v úmysle prezentovať aj na svetovej výstave EXPO 2010 v Šanghaji. Tohto roku otvára Rokosan jednu zo svojich prvých dcérskych výrobných spoločností na území Číny.
Nové koloidné hnojivo rozširuje doterajší záhradný program sypkých produktov, ktoré vyrábali v Rokosane z kopýt a rohov hovädzieho dobytka. Výrobu však museli obmedziť kvôli nedostatku suroviny a podľa Szökeho aj diskriminujúcej legislatívy EÚ pri jej dovoze na územie SR.
Spoločnosť Rokosan pôsobí v priemyselnej zóne Sečoviec, v blízkosti ktorej sú školy a obytné domy. Obyvatelia a samospráva sa obávajú negatívnych dopadov výroby na životné prostredie, najmä nepríjemného zápachu a začali proti novým výrobným zámerom Rokosanu kampaň. Podľa Szökeho sú však obavy neopodstatnené.
„Uhlíková filtrácia a odsávacie zariadenie bude inštalované v uzatvorenom priestore v súlade s odporúčaniami projektantov a dotknutých subjektov. Tieto opatrenia majú v konečnom dôsledku zamedziť úniku zápachu, ktorý spracovanie organických odpadov sprevádza. Obavy sú preto bezpredmetné,“ vyjadril sa konateľ.
Na dôvažok výrobu chcú v najbližšom období presunúť ďalej od priemyselnej zóny.
„Pri legálnom spustení prevádzky budeme postupovať v zmysle platnej legislatívy. Na Ministerstve životného prostredia SR je v súčasnosti naša žiadosť o posúdenie prevádzky podľa kritérií EIA,“ dodal Szöke.