Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Vzplanuté emócie zeleninárov budú hasiť novou výzvou

Vzplanuté emócie zeleninárov budú hasiť novou výzvou
insert_photoautor - fóliovník neďaleko obce Nová Bašta

Zeleninári, ktorí pestujú plodiny pod fóliou alebo sklom, nie sú spokojní s nastavením aktuálnej výzvy na podporu investícií do poľnohospodárskych podnikov. Ak nepoberajú Jednotnú platbu na plochu (SAPS), je im prakticky znemožnené aby boli úspešní s podanou žiadosťou. Z hľadiska výmery poľnohospodárskej pôdy dosahuje plocha skleníkov a fóliovníkov na Slovensku len približne 90 hektárov. No z hľadiska množstva produkcie, zamestnanosti či tvorby pridanej hodnoty, sú pestovatelia zeleniny pod krytými plochami rozhodujúcimi oázami našej potravinovej sebestačnosti.

SAPS ako základná podmienka

Problém spočíva v tom, že väčšina pestovateľov zeleniny v skleníkoch či moderných fóliovníkoch nepoberá podporu SAPS. Pestovateľské plochy sú často vysypané štrkom či vyliate betónom a zelenina sa v nich pestuje modernými spôsobmi, ako napríklad hydropóniou. Koreň rastliny tak nie je spojený so zemou, ale zelenina rastie v živnom roztoku. Zeleninárov tak z veľkej časti ani nenapadne, aby na túto zastavanú „pôdu“ čerpali podporu. Výmera krytých plôch konkrétneho pestovateľa dosahuje maximálne pár hektárov a preto požadovať sto eurovú podporu na hektár, nedáva ani ekonomický zmysel.

„Prípad, že zeleninárske plochy zakryté fóliou či sklom nie sú vedené v SAPS je relatívne bežný a vyplýva z toho, že poľnohospodár nemal dôvod túto plochu zaradiť,“ hovorí Jozef Šumichrast, predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR.

Výzva 4.1, ktorá je otvorená do konca júna, v prvom bode hodnotiacich kritérií pre oblasť špeciálnej rastlinnej výroby uvádza, že pokiaľ nie je žiadateľ evidovaný v SAPS, nemá nárok na žiadny z tridsiatich možných bodov. Po poslednej aktualizácii výzvy, ku ktorej došlo v závere minulého týždňa, je v poznámke k hodnotiacim kritériám dokonca uvedené, že žiadatelia, ktorí pestujú plodiny na zakrytých plochách, si body neuplatňujú.

Táto informácia včera (20.6.2022) nadvihla zo stoličiek zeleninárov, ktorí hneď ráno poslali novinárom tlačovú správu, v ktorej vysvetľujú, že 90 hektárov zakrytých plôch, poskytuje prácu 1 300 zamestnancom a preto si zaslúžia náležitú pozornosť. V Situačnej a výhľadovej správe bývalého VÚEPP sa uvádza výmera zakrytých plôch zeleniny v rozsahu 65 hektárov, na ktorých sa urodilo 13 890 ton zeleniny. Produkcia z hektára tak dosahuje 210 ton zeleniny.

1 hektár = 40 ľudí

Podmienka, ktorá viaže tridsať bodov na povinnosť evidovať pôdu v SAPS, urobila škrt cez rozpočet aj Petrovi Molnárovi. Ten v okrese Rimavská Sobota pestuje šalátové uhorky a papriku. V roku 2021 v hektárovom fóliovníku s hydroponickou technológiou dopestovali 500 tisíc kilogramov uhoriek, ktoré skončili na domácom trhu. O to menší bol tak dovoz na Slovensko napríklad zo Španielska alebo Maroka.

V tamojšom fóliovníku pri obci Nová Bašta našlo prácu 40 miestnych ľudí. Do aktuálnej výzvy sa chceli zapojiť s projektom, ktorý im zabezpečí energetickú neutralitu. Kryté priestory vykurujú haluzinou, vodu majú z vlastnej studne a do plnej energetickej sebestačnosti im chýbala solárna energia. Vyrobenú elektrickú energiu chceli využívať len na produkciu zeleniny, bez jej ďalšieho predaja.

Ak by prvá podmienka nebola naviazaná na SAPS, spoločnosť Petra Molnára by získal 98 bodov zo 100 možných. Pri uvedenej podmienke sa dostáva na 68 bodov.

Sľubujú podporu zeleninárov nezaradených v SAPS

Na pondelkovom workshope agroministra a šéfa platobnej agentúry s novinármi sa po otázke portálu poľnoinfo.sk začalo hovoriť aj o téme podpory skleníkových a fóliovníkových hospodárstiev. Monika Csonková, riaditeľka Riadiaceho orgánu Programu rozvoja vidieka na agroministerstve vysvetlila, prečo sa v aktuálne vyhlásenej výzve nepočíta so „skleníkarmi“, ak nie sú evidovaní v SAPS.

„Bol veľký tlak na to, aby sme projekty čo možno najrýchlejšie a najefektívnejšie vedeli vyhodnotiť. A najrýchlejšie viete vyhodnocovať to, čo si pozriete a overíte v nejakom systéme,“ hovorí riaditeľka RO PRV.

Csonková vysvetľuje, že systém SAPS poskytuje jasné informácie a pripomína, že súčasná výzva je zameraná najmä na živočíšnu výrobu. Ďalšia investičná výzva, ktorá má byť vyhlásená s finančnou alokáciou 50 miliónov eur na konci leta, bude smerovaná skôr na rastlinnú výrobu.

„Pri augustovej výzve 4.1 prijmeme také podmienky, ktoré pôjdu vyslovene k tým, ktorí majú hydroponické pestovanie. To znamená majú skleníky a fóliovníky a nie sú evidovaní v SAPS. To znamená, aby sme pokryli celú škálu zeleninárov, vrátane tých, ktorí nepoberajú priame platby,“ sľubuje na otázku poľnoinfo.sk Jozef Kiss, šéf PPA.

K novej výzve majú byť vydané rozšírené katalógy strojov a stavieb, ktoré budú zahŕňať špecifické technológie určené pre pestovanie ovocia alebo zeleniny. Súčasťou budú aj jednotkové ceny stavieb, ako napríklad skleníkov či fóliovníkov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - fóliovník neďaleko obce Nová Bašta

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
22. jún 2022 9:35

Kríza odbornosti a profesionality nebola v pôdohospodárstve nikdy taká viditeľná a to vrátane samosprávy,ktorá ďakuje za veci samozrejme! Pamäť obyvateľstva Slovenského je tak neuveriteľne krátka a nekritická! Ceny komodít nás nesmú ukolísať! A popri tom prebieha v hnutí tzv.bielych vran súboj s “platenou inzerciou” kto je väčší “odborník”,a to v… Celý komentár »