Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Výsledok stropovania? Rozčarovaní potravinári, naštrbené vzťahy a obchodníci s „vatou“

Výsledok stropovania? Rozčarovaní potravinári, naštrbené vzťahy a obchodníci s „vatou“
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zastropovanie cien potravín bolo v piatok predstavené ako veľký triumf v prospech spotrebiteľa. Na tlačovej konferencii mali vedľa seba stáť agrominister, predseda poľnokomory a zástupcovia obchodu. Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa napriek tomu, že bol uvedený v programe tlačovej konferencie, stretnutia s novinármi nezúčastnil. Po dnešnom spoločnom stanovisku SPPK a Únie potravinárov Slovenska je zrejmé, že neúčasť na mediálnom ohlásení zastropovania cien potravín nebola náhodná.

„Hodnotíme dohodu medzi agrorezortom a obchodnými reťazcami o zastropovaní cien vybraných potravín ako podraz voči slovenským výrobcom potravín. Dohodnúť sa na zastropovaní cien bez korektnej a odbornej diskusie s potravinármi nemá s dobrými vzťahmi absolútne nič spoločné. Navyše, stanovenie stropu cien pri vybraných potravinách môže byť diskutabilné aj z hľadiska možného porušenia pravidiel hospodárskej súťaže,“ uviedla v spoločnom stanovisku SPPK a ÚPS.

Reťazce si vyberú

Rozsah produktov so zastropovanými cenami bude u každého z obchodných reťazcov iný, no má ísť hlavne o potraviny domáceho pôvodu. Minister Samuel Vlčan v piatok uviedol, že zastropovanie bude platiť od pondelka 20. marca. Potraviny so zastropovanou cenou budú označené logom „Protiinflačná garancia“.

Obchodné reťazce majú v rámci iniciatívy voľnosť v tom, na aké produkty dajú zastropovanú cenu. Celkovo má byť cenovo regulovaných štyristo potravinových výrobkov. Denník SME upozorňuje, že Kaufland sa napríklad chváli, že zlacnil viac než sto položiek, v skutočnosti sú viaceré z nich len variáciami toho istého produktu.

Napríklad jogurt Zvolenský sa v zozname spomína deväťkrát, rozdiel je v príchutiach. Opakovane sa uvádza aj zázvorový čaj Bercoff (s piatimi príchuťami), pramenitá voda Aloe Vera (tiež v piatich variantoch) či cestoviny Giana (v šiestich variantoch),“ všíma si denník SME.

Bez potravinárov

Potravinári v dnešnom stanovisku poukazujú na to, že o vzniku iniciatívy nevedeli. Prvý raz sa o stropovaní cien potravín mali dozvedieť v piatok, keď boli pozvaní na rokovanie so zástupcami ministerstva a obchodníkmi a kedy im boli predložené informácie ohľadom fixných cien.

„O tejto iniciatíve teda boli naši potravinári po prvýkrát informovaní v piatok, a to len necelú hodinu pred konaním tlačovej besedy k tejto téme. Materiál o nás bez nás, hoci v ňom má ísť najmä o slovenské potraviny,“ informujú v spoločnom stanovisku SPPK a ÚPS.

Na tlačovej konferencii mal podľa programu vystúpiť aj Emil Macho, predseda SPPK. Tlačová konferencia sa v piatok skutočne uskutočnila, no len za účasti ministra a zástupcov obchodu. Potravinári chýbali.

Foto MPRV SR – Tlačová konferencia s názvom Chránime spotrebiteľov pred zdražovaním, ktorá sa uskutočnila v piatok 17. marca 2023. 

Zdražovanie obchodu a tlak na výrobcov?

„Niektorí slovenskí potravinári zaznamenali počas minulého týždňa, už niekoľko hodín pred oficiálnym ohlásením stropovania cien na spomínanej tlačovej besede, tlak zo strany obchodníkov na zníženie odbytových cien niektorých druhov potravín,“ informujú v stanovisku zástupcovia potravinárskeho priemyslu.

Ďalej uvádzajú, že ministerstvo sa ani nepokúsilo s nimi spolupracovať a spoločne hľadať iné a efektívnejšie riešenia na zamedzenie stále rastúcej inflácie. Kriticky sa k celému priebehu stropovania potravín vyjadril v tlačovej správe aj Milan Lapšanský, predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

„Agrorezort síce v piatok s obchodnými reťazcami uzavrel dohodu o zastropovaní pultových cien vybraných výrobkov (Protiinflačná garancia) na dobu troch mesiacov. V priebehu posledných dní pred podpisom však pekári zaznamenali neodôvodnené zdraženie ich výrobkov na pultoch viacerých zahraničných reťazcov dosahujúce takmer 10 percent. Dialo sa tak dokonca aj len jeden deň pred piatkovou tlačovou konferenciou. Vo viacerých sieťach išlo o rovnaké zdraženie identického pekárskeho sortimentu, čo môže vytvárať podozrenie z kartelovej dohody a toto konanie by mal preveriť Protimonopolný úrad SR. Agrorezort tak zabezpečil dočasné zamrazenie zvýšených cien, ktorými si tesne pred uzavretím dohody zabezpečili reťazce ďalšie navýšenie svojich ziskov,“ uviedol M. Lapšanský.

Denník SME upozorňuje, že zastropované ceny potravín vyzerajú nadnesene.

„Napríklad zastropovaná cena kilogramu banánov je 1,89 eura, hoci v predaji ich má reťazec momentálne za 1,19 eura. Hovädzie zadné bez kosti s garantovanou maximálnou cenou 13,90 eura zasa predáva za 11,50 eura (za kilogram) a kyslá smotana, pri ktorej je v zozname uvedená cena 1,39 eura, stojí 0,99 eura,“ všimol si denník SME ceny v obchodnom reťazci Billa.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments