Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Výmera jahodovísk na Slovensku výrazne narastá

Výmera jahodovísk na Slovensku výrazne narastá
insert_photoautorka

Na jahodových poliach dozrieva prvé letné ovocie. Spustenie samozberov sa očakáva už o pár dní. V Trnovci nad Váhom v okrese Šaľa oberajú jahody z fóliovníkov už niekoľko týždňov.

Veľká jahoda zaujíma zberačov viac

„Záujem o jahody je veľký. Predáme zatiaľ všetko, čo oberieme. Vonku pestujeme jahody na ploche dvoch hektárov. Samozber spustíme koncom mája – začiatkom júna. Tento rok bola chladná jar, najmä noci boli dlho studené. Oproti vlaňajšku sme teda zaznamenali mierny posun. Na druhej strane mrazy tento rok úrodu veľmi nepoškodili,“ skonštatoval pestovateľ Pavol Abrahám.

Vo Vlčkovciach pri Trnave jahody dozrievajú na ploche asi 5 hektárov.

„Mrazy boli a zničili asi 5 percent úrody, takže tento rok sa nás v tomto smere nejaké straty netýkajú. Naproti tomu škody, ktoré spôsobia ľudia na samozbere, očakávame asi na úrovni 15 percent. Ľudia zbierajú najmä veľké jahody, malé tam nechávajú, a pri ďalšom zbere sú už nahnité a nedajú sa pozbierať. Tiež sa veľa jahôd zničí ušliapaním,“ vysvetlil pestovateľ Miroslav Sedlák.

Chýbajú ľudia

Samozber ako metóda zberu sa však podľa Sedláka aj tak stále oplatí.

„Zháňať brigádnikov je obrovský problém, najmä takých, ktorí by kvalitne pozbierali jahody. Nebol by problém predať ani pozbierané jahody, problém je s pracovníkmi,“ dodal pestovateľ.

Výmera jahodovísk na Slovensku v tomto roku dosahuje približne 215 hektárov. Ešte v roku 2018 to bolo len 158 hektárov, z ktorých vzišlo 793 ton produkcie. Pred dvomi rokmi sa jahody pestovali už na 185 hektároch, pričom produkcia dosiahla 1062 ton. Tento rok sa očakáva všeobecne dobrá úroda.

Samozbery sa ešte len rozbehnú

„Máme asi 3-4 subjekty, ktoré pestovanie prirýchľujú, tí už zbierajú. Ostatní spustia zbery a samozbery zrejme po 25. máji, prípadne začiatkom júna. Na jar sa pre chladné počasie trochu oneskorilo pučanie, ale počasie to dotiahlo. Mrazy na jahodách zanechali len minimálne stopy, možno sa prejavili len na prvých kvetoch,“ uviedol predseda Ovocinárskej únie Marián Varga.

Podľa neho sa tento rok podarilo dobre ochrániť všetku úrodu ovocia.

„Mali sme rekordné náklady na protimrazovú ochranu – asi 3,5 milióna eur v rámci celého Slovenska. Ale oplatilo sa to, pretože tam, kde robili ochranu, sa podarilo ochrániť aj čerešne, marhule či jadroviny,“ vysvetlil Varga.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Bubu
Bubu
8. február 2023 13:53

Pri tych vymerach a produkcii mi to vychadza na cca 5 ton na hektar, nie je to nejako malo?