Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z domova

Vybudujú novú prevádzku pre bioetanol druhej generácie

Slovenský producent bioetanolu Enviral dostal povolenie na výstavbu leopoldovskej prevádzky na výrobu bioetanolu druhej generácie. Na jeseň tohto roku sa dohodol so švajčiarskou špecializovanou chemickou spoločnosťou na zakúpení inovatívnej technológie na výrobu celulózového biopaliva.

Slovenský výrobca biopalív, patriaci do skupiny Envien Group, získal povolenie Integrovanej prevencie a kontroly znečistenia na výstavbu technológie výroby druhogeneračných biopalív zo zvyškovej slamy. Výroba je náročný proces, ktorý vyžaduje najmodernejšie technológie na rozklad celulózy a následné získanie etanolu. Enviral preto podpísal licenčnú zmluvu so švajčiarskou spoločnosťou Clariant, svetovým lídrom v oblasti špecializovaných chemikálií, o zakúpení patentovanej technológie na výrobu celulózového etanolu zo zvyškovej slamy na komerčnej báze. Pôjde tak o európsky unikát, jednu z mála komerčných výrob druhogeneračných biopalív.

Dohode predchádzali rozsiahle testy na zvyškovej slame zo Slovenska s použitím švajčiarskej technológie v pilotnej prevádzke v nemeckom Straubingu.

„Pokročilé biopalivo prešlo od laboratórnych testov dlhým vývojom a dnes máme k dispozícii celulózový etanol zo zvyškových surovín, ktorý dokáže udržateľným spôsobom významne znižovať emisie v doprave. Táto výnimočná technológia posúva Slovensko na technologickú špicu v energetickom odvetví,“ hovorí Matej Sabol, generálny riaditeľ Envien Group.

Výstavba leopoldovského závodu sa začne v prvom kvartáli budúceho roku a v roku 2020 už bude pokusne vyrábať. Prevádzka zamestná priamo viac ako sto ľudí, vrátane vysokoškolsky vzdelaných odborníkov a nepriamo ďalšiu stovku v agrosektore. Vďaka spracovaniu prebytočnej slamy od slovenských dodávateľov bude využívať domáce obnoviteľné zdroje. Plánovaná ročná výrobná kapacita je 50.000 ton bioetanolu.

Celulózový etanol je pokročilé udržateľné biopalivo s vysokou, viac než 90-% úsporou emisií CO2 oproti benzínu. Vyrába sa z poľnohospodárskych zvyškov, z časti obilnej slamy, ktorá neostáva na poliach.

Významným podnetom k rozhodnutiu o investícii vo výške približne 180 miliónov eur bola tohtoročná novelizácia zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ktorá nastavila slovenský energetický mix do budúcnosti. Slovensko definovalo svoj záujem podporovať rýchlejší nástup a používanie obnoviteľných zdrojov energií, konkrétne aj druhogeneračných palív, prostredníctvom ktorých musí plniť európske environmentálne ciele o znižovaní emisií. Biopalivá prvej a druhej generácie v mixe obnoviteľných zdrojov energie zastupujú významnú časť emisných úspor.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments