Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Vrt v Podhájskej drží pri živote poľnohospodár! Hoci ho nateraz nepotrebuje

Vrt v Podhájskej drží pri živote poľnohospodár! Hoci ho nateraz nepotrebuje
insert_photoautorka

Situácia na kúpalisku v Podhájskej, ktoré je obmedzené a aj vyšetrované políciou pre nezákonné využívanie geotermálneho vrtu a vody z neho, dolieha aj na tamojšie skleníky. Tie sú totiž od geotermálneho zdroja závislé – avšak nie v letných horúčavách. Ak si chcú vrt, ktorý aktuálne kúpalisko nemôže využívať, zachovať, musia ho pri živote udržiavať aj počas leta.

„V bežnej prevádzke v letnom období teplú vodu z geotermálneho vrtu využívame len v malom množstve. Aj v lete sa stáva, že teploty v noci klesnú na 14-15 stupňov. Vtedy skleníky dokurujeme a vtedy vrt využívame. Pri vyšších teplotách to spravidla potrebné nie je, tak ako počas tohto leta, počas nocí, keď je 19-20 stupňov,“ vysvetlil majiteľ skleníkov s paradajkami a gerberami Branislav Oremus.

Napriek tomu termálnu vodu z vrtu skleníky čerpajú neustále.

„Odoberáme ju 24 hodín denne, aspoň minimálne množstvo. A to len preto, aby nám vrt nezaspal,“ vysvetlil pestovateľ.

Geotermálny vrt v Podhájskej má dve vetvy – jedna smeruje do skleníkov, tá druhá na kúpalisko. Práve druhá je aktuálne zapečatená, hoci prevádzkovateľom kúpaliska termálna voda chýba. Využívať ju však nemôžu.

„Robíme všetko pre obnovenie využívania termálnej vody z geotermálneho vrtu v Podhájskej. Konečné slovo bude mať Okresný úrad Nitra v sídle kraja, ktorý vydáva povolenie na čerpanie konkrétneho množstva geotermálnej vody,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj.

Podľa neho sa však vrt pre kúpalisko neotvorí dovtedy, kým nebudú splnené všetky zákonné podmienky. K problémovým patrí najmä vypúšťanie termálnej vody z bazénov, ktorá je horúca, slaná, mierne rádioaktívna a obsahuje bazénové chemikálie. Kým sa táto otázka nevyrieši, vrt kúpalisko využívať nemôže. Vodu pritom do miestneho potoka Lyska vypúšťalo roky.

„Verím tomu, že minimálne nasledujúca letná sezóna sa začne v bežnom, štandardnom režime,“ uviedol na margo problému starosta obce, ako aj konateľ kúpaliska i spoločnosti Geo Termál Roman Ivan.

Situácia v Podhájskej je paradoxná

Faktom je, že skleníky by potrebovali, aby termálnu vodu využívalo kúpalisko čím skôr. Kúrenie počas leta nemá zmysel, navyše prináša ďalšie náklady. Pestovateľ totiž skleníky musí zároveň aj ochladzovať.

Máme v nich trochu teplejšie, ako by malo byť,“ priznal na margo zbytočného kúrenia Branislav Oremus.

Situácia v Podhájskej je paradoxná. Energiu vrtu, ktorý vybudoval samotný štát ešte v 70-tych rokoch minulého storočia, nemôže využívať kúpalisko, ktoré ju aktuálne potrebuje, naproti tomu ju neraz zbytočne používa a tým drží pri živote poľnohospodár, ktorý ju nepotrebuje. Navyše mu môže spôsobiť problémy.

„Keďže to udržiavame vo funkčnom stave, teploty v skleníkoch sú vyššie, a tým sú aj kvety aj paradajky viac dehydrované. Pri tom je napádaný ich imunitný systém, môže sa oslabiť a tým sú rastliny náchylné na rôzne hubové choroby. A tie by už boli pre nás naozaj problémom,“ vysvetlil pestovateľ.

Hoci sa situácia v Podhájskej rieši už od minulého leta, zostáva zatiaľ nevyriešená. Na jeseň a v zime už geotermálny vrt skleníky budú potrebovať, aj preto si aktuálne nemôžu dovoliť, aby vrt zaspal. To by znamenalo ďalšie náklady na jeho opätovné sprevádzkovanie.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments