Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vo svete dochádza k významnému nárastu výmer pšenice

Vo svete dochádza k významnému nárastu výmer pšenice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice sa na svetových burzách stabilizovala. Mierny pokles hlavne koncom mesiaca bol ovplyvnený priaznivejšími správami ohľadne počasia. Burza Euronext v Paríži poklesla o približne 1,3 percenta, burza CBoT v Chicagu oslabila o takmer 3,5 percenta a na burze BÉT v Budapešti sa zmenil termín obchodovania a ceny sa posilnili o takmer 1 percento.

Burzy reagujú predovšetkým na vývoj počasia, na správy ohľadne celkového poškodenia rastlinstva a vývoj exportného potenciálu a skladových zásob.

Svet: lepšie stavy konečných zásob
Ceny sa v posledných dňoch dostali pod tlak, pretože sa predpokladá, že stav zásob sa môžu vyšplhať na nové vyššie hodnoty. Zásoby na úrovni 200 mil. ton by mohli byť v roku 2011/12 približne o 4,6% vyššie, ako v minulom roku. O rast by sa mali postarať hlavní exportéri a to najmä Argentína, Austrália, EÚ, Kanada, Kazachstan, Rusko, Ukrajina a USA, kde došlo k úprave prognóz úrod.
V roku 2012 by malo dosť aj k významnému nárastu plôch osiatia a to o približne 1,7 percenta. Malo by teda ísť o najväčšiu plochu osiatu pšenicou od roku 1998. Informácie ohľadne podmienok rastu tak v USA, ako aj vo východnej Európe ale v súčasnosti nepredpokladajú vyššiu produkciu oproti minulému roku.

EÚ: produkcia na úrovni roku 2011
Aj v EÚ, ktorá ja druhým najväčším exportérom pšenice spôsobili vyššie ceny tejto komodity nárast záujmu o jej pestovanie. Podľa poslednej predpovede IGC (Medzinárodnej rady pre obilniny) sa plochy osiatia zvýšili o 1,2%. Najnovšie prognózy ohľadne poškodenia poveternostnými vplyvmi hovoria, že najzasiahnutejšie krajiny boli Slovensko, Česká republika, Rumunsko a Poľsko.

USA: navýšenie plochy
Najväčší exportér pšenice na svete počíta s nárastom plôch osiatia o 5,2%. Na jeseň síce porasty, hlavne v juhovýchodnej časti, vplyvom sucha nemali dobré podmienky, mierna zima ich ale poškodila len mierne.

Rusko: menšie poškodenie vplyvom počasia
V Rusku boli podmienky vysiatia hlavne v južnej Čiernozemskej oblasti dobré. Výmera pestovania sa navýšila o približne 5 percent. Otázka súčasných dní znie, ako veľmi došlo k poškodeniu ozimín v dôsledku extrémnych mrazov, ktoré postihli aj túto krajinu. Podľa predpovede Ruskej obilninovej únie ide len o 7-10% , čím sa škody dostávajú na úroveň bežných hodnôt ( minulý rok 5-10%). Zvyšná plocha poškodenej ozimnej pšenice plánujú nahradiť pšenicou jarnou, čím sa znížia celkové straty.

Ukrajina: veľké škody
Podľa najnovších informácii ohľadne stavu produkcie pšenice je až jedna tretina charakterizovaná ako veľmi slabá, až trvalo poškodená. Extrémne mrazy spôsobili najhoršie škody na úrode za posledných osem rokov.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments